Trener Rajnović: Vježbe mobilnosti i fleksibilnosti trebale bi biti dio svakog treninga
Trener Rajnović: Vježbe mobilnosti i fleksibilnosti trebale bi biti dio svakog treninga
26.07.2024. | Željka Krmpotić
Iako mnogi na njih zaboravljaju, vježbe mobilnosti i fleksibilnosti ključne su za napredak u treningu, ali i kvalitetu života. Stoga ih valja uključiti u rad
Vježbe mobilnosti i fleksibilnosti pomažu u bržem i sigurnijem ostvarivanju ciljeva rekreativaca i sportaša, no važne su i za dugoročno zdravlje jer omogućuju lakše i kvalitetnije kretanje u kasnijoj životnoj dobi.
– Mobilnost je pojam koji se odnosi na zglobove i opseg pokreta u nekom zglobu, dok se fleksibilnost odnosi na mišiće, no teško je o jednome govoriti bez drugoga i ti su pojmovi usko povezani. Što je veća fleksibilnost mišića, bolja je mobilnost zglobova – ističe trener Saša Rajnović dodajući da mobilnost omogućuje pokretanje tijela u punom rasponu pokreta, dok fleksibilnost podrazumijeva elastičnost mišića i tetiva koje prolaze kroz zglobove te sposobnost mišića da se opusti i prepusti sili istezanja čiji je rezultat slobodan pokret u zglobu.
– Plastično objašnjeno, fleksibilnost je jedan od faktora koji utječu na mobilnost. Ako uzmemo za primjer koljeno, ovisno o tome koliko su vam fleksibilni kvadriceps ili stražnja loža te koliko se mogu opružiti ili izdužiti, toliko će vam koljeno biti mobilno i u stanju izvesti puni opseg pokreta – objašnjava Rajnović.
– Taj segment zapostavljaju rekreativci, ali i pojedini sportaši jer teže postizanju rezultata što prije i pod svaku cijenu, a nisu svjesni da bi to postigli puno brže uz održavanje mobilnosti i fleksibilnosti. Rekreativcima bih također te vježbe preporučio te vježbe radi zdravlja, a nije zanemarivo da će pomoći i pri bržem mršavljenju, postizanju veće mišićne mase, razvijanju kondicije i svim drugim ciljevima koje su postavili – objašnjava Rajnović.
Uz porast osviještenosti o važnosti ta dva aspekta zdravlja, u nekim teretanama su na raspolaganju grupni treninzi kojima je cilj upravo poboljšanje mobilnosti i fleksibilnosti, a mnogi treneri su u redovite treninge ubacili i vježbe iz ovog područja.
Vježbe mobilnosti i fleksibilnosti
– Riječ je o tehnički zahtjevnim vježbama koje su nalik svim drugima u teretani, no pojedincima su dosadne pa ih zato preskaču. Usto, velik je problem i to što pojedinci gledaju na kratkoročne ciljeve kao što su mršavljenje do ljeta ili drugi ciljevi. Ipak, onima koji se žele konkretnije pozabaviti ovom tematikom preporučio bih da se obrate stručnjaku za fleksibilnost i mobilnost. Ako ne radite na tome, posljedice mogu biti razne ozljede pa ako sad nemate vremena za takav trening, poslije ćete imati vremena za fizioterapeuta i liječenje koje će možda dovesti i do privremene stanke u vježbanju – upozorio je trener Rajnović i obrazložio kako nedovoljna mobilnost i fleksibilnost negativno utječu na zdravlje bez obzira na fizičku aktivnost.
– Mišići mogu biti previše napeti zbog raznih okolnosti, a među njima nije nužno trening. To se može dogoditi i u situaciji kad mislite da ste opušteni ili dok spavate. Takvo stanje mišića negativno utječe na njihov oporavak na kraju dana. Zamislite sad što se događa u zglobu lakta ako su vam biceps i triceps stalno zgrčeni i napeti. Dakle, zbog se troši i kad miruje, ne može se dovoljno oporaviti i rezultat je ozljeda – objašnjava Rajnović savjetujući stoga da prije svakog treninga rekreativci i sportaši posvete dio vremena upravo vježbama kojima će potaknuti mobilnost i fleksibilnost.
– To će pozitivno utjecati i na njihov um, ne samo na tijelo. Kvalitetne umjerene vježbe mobilnosti i fleksibilnosti na neki način pripremaju tijelo i mentalno stanje vježbača na predstojeći napor treninga i omogućuju mu da se fokusira, zbog čega će u konačnici taj trening biti učinkovitiji – zaključio je Rajnović.
Ako niste sigurni koje vježbe odabrati ni kako ih izvoditi, uvijek je preporuka konzultirati se s trenerom u teretani koji će vam objasniti sve o pravilnom načinu izvedbe te najboljem odabiru vježbi s obzirom na kapacitet i iskustvo vježbača.
Bočni upor aktivira unutarnje i vanjske trbušne mišiće uz mišiće stražnjice, stražnje lože i kvadricepse. Kineziolozi također ističu kako je riječ o vježbi odličnoj za poboljšanje ravnoteže te je savjetuju
Bugarski jednonožni čučanj izvodi se tako da jednu nogu postavite na povišenje te je ondje zadržite dok uz stabilnu jezgru izvodite čučanj drugom nogom. Naglasak je na pokret u zglobu
Sirijac Tourab Nesamah u New Yoku je 2022. godine postavio svjetski rekord u najvećem broju čučnjeva u minuti, njih čak 84, dok je za žene tu ljestvicu postavila Joyce Gail