Vaga ne govori uvijek istinu – evo kako se ispravno vagati
Osim pitanja kako nam stoji odjeća, vaga je jedina mjerodavna kad su u pitanju kilogrami. Međutim, ona nam ne prikazuje uvijek točan broj
Ispravna vaga za mnoge može biti dobra prijateljica ili pak smrtni neprijatelj – ovisno o vrijednostima koje pokazuje. Većinom se u trgovinama mogu kupiti digitalne vage koje će neumoljivo prikazati težinu s preciznošću decimale, no rijetki su svjesni da ti brojevi zapravo ovise o brojnim čimbenicima i ne prikazuju uvijek točno stanje.
– Pojedinačna vaganja nisu precizna kao prosječne tjedne vrijednosti. Zašto? Jučer si pojela zadnji obrok kasnije nego inače? Danas će ti vaga pokazati više kilograma od realnog stanja. Isto vrijedi i za veći unos soli nego inače, veći unos ugljikohidrata nego inače, lošiju probavu nego inače, više stresa, manje sna. To sve utječe na zadržavanje vode u tijelu i zato vaga iz dana u dan može varirati i po nekoliko kilograma – objašnjava trener Josip Jozić.
Također, tijekom menstrualnog ciklusa žensko tijelo također zadržava više vode, pa broj na vagi može davati lažan dojam stjecanja viška kilograma. Za pojedince je možda važno istaknuti i to da je najbolje vagati se bez odjeće i obuće, što neki smetnu s uma.
Vaga i rezultati
Pritom valja uzeti u obzir i vrstu vage te površinu na kojoj stoji. Digitalne vage su preciznije, a da bi bile točne, valja ih postaviti na tvrdu površinu poput pločica ili druge podne podloge bez tepiha ili tapisona. Vaga koja stoji na tepihu vjerojatno neće davati točan rezultat mjerenja jer ne stoji ravno.
Stručnjaci su složni, a pokazat će i praksa, da je najbolje vagati se odmah ujutro nakon buđenja i WC-a. Ne čekajte doručak ili večer. Također, vaganje nakon treninga neće dati točne rezultate jer ste se preznojili i izgubili nešto tekućine.
Ispravno vaganje
– Za što objektivniji broj na vagi, bilo bi idealno vagati se najmanje četiri puta na tjedan. Potom izračunajte tjedni prosjek. Dakle, zbrojite četiri vrijednosti koje ste dobili, a potom zbroj podijelite s četiri – to je prosječna tjedna vrijednost i vaša prava težina. Uspoređujte samo tjedne prosjeke – savjetuje trener Jozić.
Teret brojeva
Ako rezultat nije onakav kakav ste priželjkivali, promislite o onome što radite pogrešno i prilagodite prehranu te fizičku aktivnost zacrtanim ciljevima. Možda zapravo uopće nema grešaka jer se promijenila struktura tkiva, pa su mišići zamijenili masnoće. Broj je i dalje isti, ali izgled tijela i kako se u njemu osjećate razlikuju se. O utjecaju na zdravlje da i ne govorimo.
Stoga broj nije uvijek najbolji način za prikaz stvarnog stanja, pa zato nije ni razlog za pretjerani stres. Vaga može biti smjernica koja će pomoći u procjeni dugoročnih ciljeva. Ako planirate smršavjeti deset kilograma, ima smisla. Međutim, svakodnevno opsesivno vaganje u kojem pazite na svaki gram nije pristup koji omogućuje fleksibilnost života, pogotovo ako će vas to demotivirati i spriječiti napredak koji se postiže upornošću.