Biljana Borzan (52): Ne podnosim sklekove, ali ih radim
SDP-ova političarka Biljana Borzan (52) poznata je po dobroj liniji za koju kaže da su najzaslužniji geni, budući da je od oca naslijedila vitku figuru i visinu. Ipak, značajnu ulogu
[...]Kardio trening se fokusira na povećanje izdržljivosti srca i pluća, dok se metaboličke vježbe usredotočuju na ubrzanje metabolizma i sagorijevanje kalorija kako bi se postigao afterburn efekt. Kombinacija ove dvije vrste vježbi može pružiti sveobuhvatan trening za poboljšanje kondicije i zdravlja – objašnjava kineziolog i osobni trener Tomislav Lubenjak.
Ističe kako je kod oba treninga za postizanje najboljih rezultata ključno trajanje.
– Preporučeno trajanje ovisi o razini kondicije, ciljeva treninga i općeg zdravstvenog stanja. Općenito, preporučuje se najmanje 150 minuta tjedno umjerene ili 75 minuta intenzivne aktivnosti za održavanje zdravlja srca. Ipak, važno je prilagoditi trajanje treninga vlastitim potrebama i ciljevima. Postoje određeni rizici poput pretjeranog opterećenja srca kod intenzivnog kardio treninga ili ozljeda kod metaboličkih vježbi koje uključuju teške dizanje. Važno je prilagoditi trening vlastitim sposobnostima i uvijek slušati tijelo – upozorio je Lubenjak.
Metabolički treninzi osmišljeni su da povećaju kalorijsku potrošnju tijekom aktivnosti, ali i nakon nje. Taj period može biti od 15 minuta do čak 48 sati, pa su stoga metaboličke vježbe idealne za one koji žele izgubiti višak kilograma. Još jedna prednost metaboličkih vježbi leži u činjenici da one dugoročno ubrzavaju bazalni metabolizam, odnosno potrošnju tijela u mirovanju. Također, kako je riječ o vježbama koje kombiniraju visoko intervalni trening i funkcionalne pokrete, poboljšava se sveukupna kondicija, snaga, fleksibilnost i koordinacija. Usto, metabolički trening također pomaže boljoj cirkulaciji i kardiovaskularnom zdravlju. Primjeri metaboličkog treninga su klasični kružni treninzi, HIIT treninzi ili pak tabata treninzi.
Kardio treninzi pak uključuju aerobne aktivnosti koje ponavljanjem i ritmičkom kontrakcijom velikih mišićnih skupina opterećuju srce i pluća. Uz sve benefite tjelovježbe, kardio treninzi povećavaju izdržljivost te jačaju srce i pluća. Isto tako ubrzavaju metabolizam te smanjuju rizik od kroničnih bolesti povezanih s debljinom. Riječ je o vježbama poput brzog hodanja, trčanja, veslanja, vožnje bicikla, plivanja i svih ostalih aktivnosti, pa čak i penjanja po stepenicama.
– Pojedinci će, ovisno o svojim ciljevima i preferencijama ustanoviti koji im je tip vježbi potrebniji. Ako vam je cilj poboljšati kardiovaskularnu kondiciju i izdržljivost, kardio trening može biti bolji izbor. S druge strane, ako želite ubrzati metabolizam i sagorijevati više kalorija, metaboličke vježbe mogu biti korisnije. Kardio trening može biti popularan zbog izazova povezanih s dugim trčanjem, dok metaboličke vježbe mogu biti privlačne zbog brzih i efikasnih treninga – kaže Lubenjak objašnjavajući kako su upravo to razlozi zbog kojih su pojedinci skloniji jednom ili drugom tipu treninga.
Bez obzira koji odabrali, sigurno nećete pogriješiti. I svakako se nemojte obeshrabriti lošom izvedbom na početku. Potrebno je uložiti malo truda i vremena kako biste postigli željene rezultate.
SDP-ova političarka Biljana Borzan (52) poznata je po dobroj liniji za koju kaže da su najzaslužniji geni, budući da je od oca naslijedila vitku figuru i visinu. Ipak, značajnu ulogu
[...]Ako tražite vježbu koja će pomoći u sagorijevanju masnoća i pritom osnažiti niz mišića i istovremeno potaknuti izdržljivost, onda na popis vježbi svakako valja uvrstiti čučanj skok. Riječ je o
[...]Rekreativno bavljenje sportom je poželjno, no mnogi u tome mogu pretjerati te postaviti ciljeve koje njihovo tijelo ne može ispuniti. To može biti problem i za zdravlje vida i oka.
[...]