Trener Habljak otkrio je sve o tabata intervalnom treningu
Trener Habljak otkrio je sve o tabata intervalnom treningu
24.04.2024. | Željka Krmpotić
Iako mnogi tvrde da tabata pomaže povećanju mišićne mase ili gubitku kilograma, to je samo djelomično točno
Posljednjih godina tabata trening postao je svjetski popularan i mnogi su fitness influenceri izgradili karijeru na takvom protokolu vježbanja, no valja imati na umu da sve ima svoje prednosti i nedostatke, pa tako i ova vrsta treninga.
– Prije svega, valja reći da je riječ o visoko intenzivnoj vrsti treninga koja traje svega četiri minute. Ono što mi danas gledamo kao tabatu je bilo koji protokol treninga u intervalima od 20 sekundi rada i 10 sekundi odmora kroz osam rundi. Japanski liječnik Izumi Tabata 1996. godine u Tokiju je istraživao kako povećati učinkovitost klizača olimpijaca, pa ga je zanimalo ima li bolji učinak na maksimalni protok kisika dugački niskointenzivni ili pak kratki visoko intenzivni trening. U tu svrhu je klizače podijelio u dvije skupine. Obje su radile duge nisko intenzivne treninge, a jedna skupina je još dodatno radila na sobnim biciklima intenzivne treninge pod opterećenjem gdje su biciklirali 20 sekundi i odmarali se 10 sekundi – opisao je kineziolog te fitness i osobni trener Josip Habljak.
Istraživanje je pokazalo da su klizači u grupi koja je uključila visoko intenzivan trening na kraju ispitivanja imali bolji anaerobni kapacitet, veći protok kisika i bolji metabolizam.
– Od toga je krenula zaluđenost HIIT treninzima u fitness zajednici i odjedanput se pojavila struja onih koja je tvrdila da su niskointenzivne vježbe nedostatne. To uopće nije istina, jer u četiri minute tabate ne možete postići sve ono što možete niskointenzivnim treninzima. Danas tabata podrazumijeva svaki modalitet gdje se kroz osam rundi radi 20 sekundi uz 10 sekundi odmora, a riječ je o toliko popularnom treningu da već postoje songovi s odgovarajućim ritmom vježbanja uz odbrojavanje – kaže Habljak dodajući kako tabata nudi zabavan način da se u kratkom periodu napravi puno posla i nije loše povremeno je uključiti u svoj režim vježbanja.
– Odabir vježbi valja prilagoditi svom kapacitetu. Iako tabatu može raditi svatko bez ograničenja, ne bih početnicima preporučio da krenu s teškim vježbama poput trčanja na 100 posto kapaciteta ili trzaj nabačaj kao vježbu s girjama. Ipak, vježbe koje uključuju vlastitu težinu tijela odličan su izbor za svakoga uz dozu zdravog razuma i kritičan odnos prema intenzitetu – preporučuje Habljak ističući kako također s rezervom valja uzeti glasine da je riječ o protokolu koji pomaže u mršavljenju ili pak u poticanju rasta mišićne mase.
– Ne bih to gledao kao alat za mršavljenje, jer čak i kod vježbi vrlo visokog intenziteta teško je postići značajan kalorijski deficit koji je ključan za gubitak kilograma. Tabata traje svega četiri minute, pa bih ipak onima koji rade na gubitku kilograma preporučio da to reguliraju prehranom. Vježbanje može biti alat i pomoć u ostvarivanju kalorijskog deficita, ali prije svega valja na umu imati druge benefite, poput izdržljivosti srčanog mišića, bolje prokrvljenosti, prevenciji ateroskleroze, dijabetesa, moždanog udara i nekoliko vrsta karcinoma. Za bilo kakve rezultate nije dovoljno raditi samo tabatu, ali ona je jedan od alata za postizanje cilja – zaključio je Habljak.
Postoje stotine vježbi koje pomažu u izgradnji mišića i bržem trošenju kalorija, no uvjerljivi favorit među većinom trenera su obični penjači, odnosno mountain climbersi. Riječ je o vježbi upora koja
Prof.dr.sc. Dragan Primorac (58) pedijatar je, forenzičar i subspecijalist medicinske genetike s uspješnom znanstvenom karijerom u zemlji i svijetu. Bio je ministar znanosti u razdoblju od 2003. do 2009. godine,
Ako tražite vježbu koja će pomoći u sagorijevanju masnoća i pritom osnažiti niz mišića i istovremeno potaknuti izdržljivost, onda na popis vježbi svakako valja uvrstiti čučanj skok. Riječ je o