Hrvatski stručnjaci: Ovo je top 5 stvari koje morate znati ako vas zanima street workout
Hrvatski stručnjaci: Ovo je top 5 stvari koje morate znati ako vas zanima street workout
26.09.2024. | Željka Krmpotić
Street workout sve je popularniji sport koji pruža zadovoljstvo vježbanja na otvorenom s istim učinkom kao da radite u teretani
Samo u Zagrebu više je od 30 gradskih parkova u kojima postoje sprave za street workout, no iako je olakšavaju, nisu nužne za kvalitetnu tjelovježbu koja se uglavnom temelji na snazi vlastitog tijela. Članovi udruge StreetgainZ redovito organiziraju besplatne treninge za sve zainteresirane te na njima prenose ključne principe tjelovježbe. Ipak, prije odluke o vježbanju na otvorenom, valja obratiti pažnju na nekoliko važnih stavki.
Što je važno znati ako se odlučite za street workout
1. Edukacija
– To je prva i najvažnija stavka! Što ste više upućeni u materiju, lakše će vam biti te ćete skratiti put i prevenirati neželjene posljedice poput ozljeda. E sad pitanje je kako se educirati. Treba imati dobar filter jer ima puno korisnih informacija na internetu, ali i puno dezinformacija. Mi smo kroz Udrugu snimili puno korisnog edukativnog sadržaja koji možete pronaći na našem YouTube kanalu – kažu Stjepan Žabčić i Nikola Pustišek iz udruge StreetgainZ.
2. Forma vježbi
– To je jedna od ključnih stvari za daljnji razvoj treninga i napredovanje. Ako vaša forma nije adekvatna, što podrazumijeva zaključavanje zglobova u donjem, odnosno gornjem dijelu pokreta, spuštanje do 90 stupnjeva i puni opseg pokreta, posljedično može dovesti do ozljeda i do navikavanja na pokret “loše” forme (loš motorički stereotip gibanja) što se kasnije veoma teško ispravlja. Upravo zato je učenje pravilne forme izvođenja jedna od najvažnijih stvari koje svaki početnik treba imati na umu kada kreće trenirati. Zapamtite, kvaliteta uvijek prije kvantitete – upozorio je Stjepan Žabčić, osnivač i voditelj udruge te student kineziologije.
3. Prehrana i odmor
– Nekad se čini da je prehrana zahtjevniji aspekt u procesu nego sam trening. Kod početnika prehrana se ne treba drastično mijenjati i taj postupak treba ići polagano. Organizam se treba naviknuti na nešto novo. Postepeno treba dodavati nove i kvalitetnije namirnice u prehranu te se polako udaljavati od hrane koje će vam samo otežati put do cilja ako je to dobivanje mišićne mase ili gubitak masnog tkiva – kaže Nikola Pustišek.
– Ako vam je cilj izgledati bolje i biti što jači morate kroz dan unijeti dovoljnu količinu kvalitetnih izvora proteina, ugljikohidrata i masti. Krenite s malim promjenama koje će vas voditi do velikih rezultata. To može biti jedan kvalitetniji obrok u danu ili zamjena sokova vodom – nastavio je Žabčić dodajući je da odmor najnepopularniji i najviše zanemaren aspekt procesa koji je jednako važan kao prehrana.
– San je glavni anabolički alat našeg tijela. Možemo ga promatrati i kao čarobnu pilulu. Koliko ćemo je konzumirati ovisi o nama. Osim kvantitete, tj. broju sati koji spavamo, bitna je i kvaliteta tog sna, tj. koliko smo dugo bili u dubokim fazama sna, a posebno u REM fazi sna kad sanjamo – priča Žabčić.
4. Zagrijavanje
– Većina ljudi izbjegava zagrijavanje prije treninga, što je loša navika jer se nakon dužeg perioda treniranja ili nakon par treninga visokog intenziteta u velikoj mjeri povećava mogućnost ozljeda. Zagrijavanje prije treninga je važno jer s pomoću njega tijelo i lokomotorni sustav pripremamo za obavljanje nekog težeg fizičkog rada, tj. treninga – objašnjava Žabčić.
– Bez obzira je li riječ o treningu snage, izdržljivosti, kondicije ili o nekoj drugoj vrsti treninga, zagrijavanje mora i dalje biti prisutno kao neizostavan faktor pripreme tijela. U svakodnevnim aktivnostima naše tijelo nije podvrgnuto teškim naporima kao što je trening. Ono održava određenu normalnu tjelesnu temperaturu što je povezano s manjkom fleksibilnosti u zglobovima i mišićima. Procesom zagrijavanja podižemo tjelesnu temperaturu tijela te pojačavamo cirkulaciju krvi i nutrijenata u mišićima – nadovezao se Pustišek.
Obojica kažu da proces zagrijavanja pojačava dotok krvi u mišiće što ih čini prokrvljenim, a rezultat je veća učinkovitost tijekom treninga. Prokrvljenost i viša tjelesna temperatura ujedno povećavaju fleksibilnost i opseg pokreta zglobova, a istovremeno tijelo izlučuje neurotransmiter endorfin koji podiže toleranciju boli i time osigurava bolju izvedbu na treningu.
5. Motivacija
– Često čujemo kako početnici u uličnom treningu, ali i drugim sportovima, traže motivaciju za početak treninga. Također, često dobivamo pitanja poput: Možeš li mi preporučiti nešto što će me motivirati, neki video, neki citat? Gdje ti nalaziš motivaciju?.. Takva pitanja su u potpunosti normalna i prihvatljiva u početku procesa. Svi smo na početku tražili “ono nešto” što će nas pokrenuti da zapravo krenemo u naše putovanje i trening – kažu Pustišek i Žabčić.
– Nekome je to bila neka osoba koja ima sjajnu građu tijela pa su željeli izgledati kao ona ili su im neki elementi tjelovježbe izgledali jako atraktivno pa su i oni poželjeli raditi isto to – prisjeća se Pustišek.
– I ja sam bio takav, no s vremenom sam shvatio da neću uvijek biti motiviran. Nekad imamo teških perioda u života: škola, faks, ispiti, privatni problemi i jednostavno nam se stvore drugi interesi pored treninga. Tada do izražaja dolazi disciplina. Ili jesi, ili nisi! S vremenom moraš stvoriti disciplinu. Taj trening ti mora postati stil života. Žargonski rečeno, moraš postati ovisan o treningu – upozorio je Žabčić dodajući kako se osjeća neproduktivno ako ne vježba dva do tri dana.
– Trening se jednostavno s vremenom urezao u moj život i uvijek nađem vremena za njega, bio on ponekad duži ili kraći, jači ili slabiji. Tako se i vi morate naučiti ophoditi prema njemu jer to je jedini pravi put k dugoročnom uspjehu. Ponavljam, disciplina i kontinuitet – zaključio je Žabčić.
Brojne su dezinformacije i predrasude koje mnogi imaju o teretani i fitness svijetu, a sve zbog nedostatka točnih i provjerenih informacija. Osobito u današnje vrijeme, na društvenim mrežama pojedinci mogu
Satima sjedite pogrbljeni pred računalom, pa nije čudno da vas na kraju dana muče bolna leđa. Stručnjaci ističu kako se takvo stanje može izbjeći uz nekoliko promjena u držanju i
Veslački ergometar, poznat i kao “veslački stroj”, izuzetno je koristan alat za cjeloviti trening tijela. Osim što simulira pokrete veslanja, aktivira gotovo sve mišićne skupine, poboljšava kardiovaskularnu izdržljivost i pomaže