Vježba rumunjsko dizanje je varijacija klasičnog mrtvog dizanja, u kojem je veći naglasak stavljen na aktivaciju mišića stražnje lože i gluteusa
Rumunjsko mrtvo dizanje vježba je koju će profesionalci i entuzijasti često izvoditi u teretanama jer učvršćuje donji dio leđa te aktivira gluteus i mišiće stražnje lože. Kod trenerice Nikoline Škof Erdelja ta je vježba također često na repertoaru, a za čitatelje je objasnila kako je izvesti na ispavan način.
– Kao i kod klasičnog mrtvog dizanja, pokret se izvodi dominantno u zglobu kuka, no ovdje su koljena blaže savijena te su noge ravnije u odnosu na klasičnu varijantu dizanja, što omogućuje veći angažman mišića stražnjeg dijela nogu – kazala je Škof Erdelja upozoravajući da nepravilno izvođenje vježbe nosi rizik od ozljeda.
– Vježba se može izvoditi s različitim rekvizitima, no pravila u izvođenju su ista. Početna pozicija je u stavu u širini ramena. Rukama ćemo uhvatiti opterećenje (šipka, bučice, girja), udahnuti duboko, aktivirati mišiće jezgre i krenuti spuštati opterećenje uz noge (u slučaju šipke ili bučica), odnosno između nogu (u slučaju girje), gurajući kukove iza, lagano savinutih koljena, neutralnog položaja kralježnice, do ispod koljena i vraćati se u uspravni položaj s izdisajem, gurajući stopala u pod – opisala je Nikolina.
– Opseg pokreta u ovoj vježbi ovisit će o individualnim karakteristikama osobe, prvenstveno o mobilnosti kukova, stoga dužinu spuštanja treba prilagoditi osobi i postepeno povećavati. Pomoć u savladavanju pravilne izvedbe kod početnika može biti steper ili povišenje između nogu, koje će biti granica spuštanja. Za pomoć u savladavanju pokreta u kukovima, osoba se može približiti zidu, udaljena dvadesetak centimetara ili više, a cilj kod izvođenja vježbe će biti dotaknuti zid stražnjicom prilikom pregibanja u kukovima, držeći kralježnicu u neutralnoj poziciji. Ova metoda maknut će fokus sa zgloba koljena i prebaciti ga na kukove – savjetovala je trenerica.
Unatoč brojnim savjetima na društvenim mrežama, ako vježbu izvodite prvi put, preporučljivo je potražiti savjet stručnjaka. Naime, greške u izvođenju uvijek su moguće.
– Jedna od najčešćih grešaka kod izvođenja rumunjskog dizanja je stavljanje prevelikog opterećenja na donji dio leđa, što se može lako uočiti zaobljenjem u tom dijelu tijela. Za sprečavanje rizika od ozljede, pravilno aktivirajte mišiće jezgre za stabilnost, držite leđa u neutralnom položaju, prilagodite opterećenje i opseg pokreta trenutačnoj snazi i mobilnosti. Šipku držite blizu tijela od početka do kraja pokreta, jer udaljenost opterećenja također može povećati napor u donjem dijelu leđa. Glavu usmjerite prema dolje i naprijed, kako bi vrat bio u neutralnoj poziciji i slijedio ostatak kralježnice – savjetuje Nikolina ističući da će pravilna izvedba rumunjskog dizanja učiniti vježbu sigurnom i učinkovitom za jačanje mišića stražnjeg lanca i mišića trupa, poboljšanje mobilnosti kukova i držanja cijelog tijela.
Trener Greg Glassman utemeljio je fitness centar u kalifornijskom Santa Cruzu u kojem je trenirajući polaznike među kojima su bili i pripadnici gradske policije, osmislio crossfit kao disciplinu funkcionalnog fitnessa
Televizijska glumica, manekenka i pjevačica te influencerica Sonja Kovač među mnogim je poznatima koji treniraju s osobnim trenerom Antom Burazinom poznatijim kao Fit Medo. Za naše čitatelje otkrio je koje
Satima sjedite pogrbljeni pred računalom, pa nije čudno da vas na kraju dana muče bolna leđa. Stručnjaci ističu kako se takvo stanje može izbjeći uz nekoliko promjena u držanju i