Portal za promicanje zdravog života

Prednji dvoručni čučanj s girjama radite uz nadzor

24.05.2024. | Željka Krmpotić
Pomakni granice Prednji dvoručni čučanj s girjama radite uz nadzor slika
FREEPIK

Ovaj čučanj kombinira prednosti vježbe te aktivira trup i mišiće nogu uz poticanje mobilnosti zapešća ruku

Pogledajte video:

Sveobuhvatnija od običnog čučnja, ova vježba namijenjena je iskusnijim vježbačima, osobito u svjetlu činjenice da valja prilagoditi težinu girja kako bi se izvela na odgovarajući način. Naime, prednji dvoručni čučanj s girjama izvodi se tako da najprije uzmete komplet od dvije girje jednake težine – ovisno o svojim mogućnostima i snazi. Ne pretjerujte, a ako niste sigurni, konzultirajte se s trenerom u teretani.

– Podignite girje i prebacite ih s neutralnim položajem zapešća, tako da leže na podlaktici. Noge bi trebale biti u širini ramena. Napravite čučanj, podignite se u početnu poziciju i ponovite vježbu. Na ovaj način aktivirate jezgru i trbušne mišiće, kukove, leđa i mišiće nogu s posebnim naglaskom na kvadricepse i gluteuse. Vježba je odlična za stvaranje opće snage, ali i osnaživanje mišića te potenciranje eksplozivne i maksimalne snage – objašnjava kineziolog i osobni trener Josip Habljak.

PEXELS

– Položaj girja pomoći će vam da poradite na pokretljivosti zapešća i ramena, no mogle bi biti problematične za ljude s ozljedama zgloba ako ne prihvate girju na ispravan način. Osim toga, među najčešćim je greškama pretjerani pretklon trupa te preširoko postavljene girje odnosno njihova loša pozicija na ramenima – ističe Habljak zaključujući kako je ispravan položaj da su laktovi uvučeni uz tijelo, a trup stabilan i čvrst.

Povezani članci