Portal za promicanje zdravog života

Poza luka osnažuje mišiće trupa i stimulira organe trbuha

08.06.2024. | Željka Krmpotić
Pomakni granice Poza luka osnažuje mišiće trupa i stimulira organe trbuha slika
FREEPIK

Instruktorica joge Jelena Lizde objasnila je kako se izvodi poza luka te na koje načine pomaže u ublažavanju posljedica stresa i umora

Pogledajte video:

Poza luka ili Dhanurasana za početnike je teška i komplicirana, no oni koji su na srednjoj razini prakticiranja vjerojatno će uspjeti besprijekorno je izvesti. Riječ je o vježbi fleksibilnosti koja isteže cijelo tijelo, a istovremeno blagotvorno utječe na probavu.

FREEPIK

Iz ležećeg položaja savijte koljena i približite pete tijelu što više možete, a potom rukama posegnite za gležnjevima. Udahnite, a pri izdahu podignite prsa od poda povlačeći gležnjeve gore i unazad. Tako će tijelo ostati zategnuto u obliku luka, a dodirivat će pod samo kukovima.

Najčešće greške pri izvođenju

1. Hvat za stopala

– Hvatanje za stopala okreće ramena prema naprijed te se umanjuje otvaranje u prsima. Idealno je uhvatiti se za gležnjeve ili čak za potkoljenicu, kako biste dali prednost otvaranju prsnog dijela. Ako vam nedostaje dužine za uhvatiti gležanj, stopala obuhvatite trakom – savjetuje Jelena Lizde.

FREEPIK

2. Koljena su šira od kukova

– Kod raširenih koljena pritisak se stvara na sakrum, dio oko trtice gdje se nalazi puno sitnih mišića i živaca. Također, preširok stav nogu stavlja naglasak na zavoj donjih leđa. Možemo stisnuti blok između nogu, što će osigurati rad unutarnjih bedara, kao i internu rotaciju femura koja će stres istezanja prenijeti na bedra i prepone, umjesto u donja leđa – ističe Jelena.

FREEPIK

3. Zatvorena prsa

– Ako ne možete podignuti prsa na dovoljnu visinu, postavite jedan ili dva joga bloka ispod rebara kao pomoć – zaključila je Jelena.

Povezani članci