Biljana Borzan (52): Ne podnosim sklekove, ali ih radim
SDP-ova političarka Biljana Borzan (52) poznata je po dobroj liniji za koju kaže da su najzaslužniji geni, budući da je od oca naslijedila vitku figuru i visinu. Ipak, značajnu ulogu
[...]Ljudi s oštećenjima vida koji moraju nositi naočale ili leće, nerijetko se pitaju koje će im pomagalo u teretani najviše pomoći ili pak smetati.
– Odluka između nošenja naočala ili leća u teretani često ovisi o osobnim preferencijama i udobnosti pojedinca. Naočale pružaju stabilnost i ne morate ih direktno stavljati na oči, što može biti prednost kod određenih vježbi. S druge strane, leće mogu pružiti šire vidno polje i neometan pogled, te stabilnost kod izvođenja drugih vježbi. Ako se osjećate udobnije s jednom od ove dvije opcije, potrebno je obratiti pažnju na upute kod korištenja, ali obje odluke su medicinski prihvatljive – objašnjava oftalmologinja dr. med. Ajla Pidro Mioković iz Poliklinike Vukas.
Dodaje kako su prednosti pomagala različite, te valja procijeniti na kojim vježbama je fokus i kako se naočale ili leće ponašaju kod određenih aktivnosti.
– Ako izaberete naočale, važno je uzeti u obzir moguće znojenje i magljenje naočala. S druge strane, ako se odlučite koristiti leće, valja držati se strogo propisanih higijenskih uputa kod korištenja istih. Opcija koja se čak češće razmatra kod osoba koje su redovni ili profesionalni sportaši je skidanje dioptrije zbog slobode od pomagala kod bavljenja sportom – kazala je dr. Pidro Mioković upozoravajući kako oni koji namjerno izbjegavaju pomagala u teretani i ne nose ni naočale ni leće ugrožavaju svoje i tuđe zdravlje.
– Uklanjanje i treniranje bez korekcije vida može biti rizično i neprikladno, posebno ako imate značajan problem s vidom. To može utjecati na sigurnost i učinkovitost vašeg treninga, ali i osoba koje treniraju s vama ili blizu vas. Umjesto toga, preporučuje se odabrati onu opciju koja vam omogućuje jasan vid i udobnost tijekom vježbanja. Pravilno postavljanje i prilagodba naočala ključni su faktori kako biste izbjegli ozljede ili oštećenja. Korištenje sportskih naočala s čvrstim okvirom može pružiti dodatnu zaštitu. Ako nosite leće, uvijek operite ruke prije nego što ih stavite ili uklonite, a izbjegavajte dodirivanje očiju tijekom treninga. Ako koristite kontaktne leće, uvijek ih nosite prema uputama i mijenjajte ih prema preporukama oftalmologa – preporučila je dr. Pidro Mioković.
Kako biste nesmetano mogli nositi svoja pomagala i koristiti ih nakon treninga, ključno je održavanje i higijena.
– Nakon treninga, naočale treba pažljivo očistiti od znoja i drugih nečistoća pomoću posebnih krpica ili sprejeva za čišćenje stakala. Ako nosite leće, provjerite ima li bilo kakvih iritacija oka ili suhoće, crvenila oka. Redoviti oftalmološki pregledi i održavanje higijene korekcijskih pomagala ključni su za očuvanje vida i općeg zdravlja očiju – zaključila je dr. Pidro Mioković.
SDP-ova političarka Biljana Borzan (52) poznata je po dobroj liniji za koju kaže da su najzaslužniji geni, budući da je od oca naslijedila vitku figuru i visinu. Ipak, značajnu ulogu
[...]Pretjerivanje ni u čemu nije dobro, pa ni u tjelovježbi. Iako je aktivnost nužna za prevenciju niza bolesti proizašlih iz sjedilačkog načina života, uključujući i prevenciju nekih malignih bolesti te
[...]Upor na ravnim rukama najjednostavnija je verzija planka koju mnogi uključuju u rutinu treninga, no u želji da je olakšaju, nerijetko je izvode na pogrešan način. Kineziolog i fitness trener
[...]