Biljana Borzan (52): Ne podnosim sklekove, ali ih radim
SDP-ova političarka Biljana Borzan (52) poznata je po dobroj liniji za koju kaže da su najzaslužniji geni, budući da je od oca naslijedila vitku figuru i visinu. Ipak, značajnu ulogu
[...]Trudnoća opterećuje organizam na više načina, a očekuje se i određeni prirast težine. Svaka trudnica trebala bi dobiti do 15 dodatnih kilograma. Pomiču se unutrašnji organi kako bi beba koja raste imala dovoljno mjesta, a zahtjevan porod pak iscrpljuje organizam, bez obzira je li riječ o vaginalnom porodu ili carskom rezu.
– Nakon vaginalnog poroda preporučuje se odmah početi ustajati i hodati. Važno je i jeste li imali epiduralnu analgeziju te epiziotomiju. Nakon epiduralne ne preporučuje se ustajanje i kretanje 12 do 24 sata nakon poroda. Čim se vrati osjet u nogama, tada se nakon epiduralne može započeti s kretanjem. U prva dva dana dovoljno je otići do toaleta i kratko hodati. Već drugi dan od poroda preporučuju se Kegelove vježbe. To su vježbe za mišiće dna male zdjelice. U prvih tjedan dana do dva tjedna nakon poroda valja izbjegavati čučnjeve dulje sjedenje i bočno dizanje nogu te sjedenje s prekriženim nogama ako postoji rez na međici nakon epiziotomije – savjetuje dr. med. Renata Dragun, specijalistica ginekologije i opstetricije te subspecijalistica fetalne medicine i opstetricije u Poliklinici Eljuga.
Upozorava također kako se s obzirom na slabost mišića trbušne stijenke nikako ne preporučuje izvoditi vježbe sa zakretanjem tj. rotacijom trupa koje mogu dodatno oslabiti trbušnu muskulaturu. Takve vježbe mogu se početi raditi najmanje šest do devet mjeseci od vaginalnog poroda. Vježbe za jačanje trbušne muskulature i jačanje mišića dna male zdjelice preporučuje se izvoditi uz nadzor i savjet stručnih osoba.
– U postpartalnom periodu postoje i kontraindikacije za vježbanje. Stoga je za tjelovježbu, čak i minimalnog intenziteta, potrebno tražiti odobrenje liječnika. Neke od kontraindikacija za tjelovježbu su bolesti srca i respiratorne bolesti majke, hipertenzija, hipertireoza, jake anemije, krvarenje iz rodnice, eklampsija i preeklampsija, epilepsija, pretilost, ekstremna pothranjenost, pušenje, diabetes melitus tip 1, bolesti lokomotornog sustava i ortopedske bolesti – kazala je dr. Dragun.
Objasnila je i kako je situacija kompliciranija kod carskog reza, budući da je u tom slučaju riječ u kirurškom zahvatu većeg opsega.
– Nakon carskog reza ustajanje, ukoliko nije kontraindicirano, preporučuje se već nakon 12 sati. Tijekom dva tjedna od operacije ne preporučuje se podizati teške predmete. Vježbe mišića trbušne stijenke ne bi trebalo početi raditi najmanje šest mjeseci od poroda carskim rezom – kazala je dr. Dragun.
Ipak, ne treba se ulijeniti i zaboraviti na činjenicu da fizička aktivnost pomaže tjelesnom i mentalnom zdravlju, pa je poželjno vratiti se u rutinu vježbanja čim to tijelo dopusti i nakon što se oporavilo od poroda.
– S vježbanjem mlade majke mogu započeti četiri mjeseca od poroda, najmanje tri do četiri puta na tjedan po 30 minuta. Možete vježbati zajedno sa djetetom kada je ono raspoloženo. Naglasak u mladih majki trebao bi biti prvenstveno na vježbanju mišića dna male zdjelice te pojačavanju mišića trbušne stijenke. Vježbe bi trebalo provoditi uz nadzor stručnog osoblja u ustanovama sa takvom ponudom rekreacije i fizikalne terapije – zaključila je dr. Dragun.
SDP-ova političarka Biljana Borzan (52) poznata je po dobroj liniji za koju kaže da su najzaslužniji geni, budući da je od oca naslijedila vitku figuru i visinu. Ipak, značajnu ulogu
[...]Rekreativno bavljenje sportom je poželjno, no mnogi u tome mogu pretjerati te postaviti ciljeve koje njihovo tijelo ne može ispuniti. To može biti problem i za zdravlje vida i oka.
[...]Postizanje zacrtanih ciljeva na osobnom planu pojedincima se čini kao nemoguća misija, pogotovo kad je riječ o onim ciljevima koji se vežu uz teretanu. Čini se da pojedincima stvari koje
[...]