Hokejaški čučanj pomaže vam testirati stabilnost i snagu
Hokejaški čučanj pomaže vam testirati stabilnost i snagu
15.05.2024. | Željka Krmpotić
Hokejaški čučanj namijenjen je iskusnijim vježbačima koji žele testirati pokretljivost, snagu i stabilnost
Pogledajte video:
Kao što naziv kaže, hokejaški ili overhead čučanj podrazumijeva držanje šipke iznad glave dok se izvodi čučanj. Upravo je u tome izazov.
– Pozicija opterećenja je visoko iznad glave i daleko od centra težišta tijela. Stoga vježbač mora uključiti koordinaciju ramena i ostatka tijela da zadrži položaj. Izvodi se tako da raširite noge u širini ramena, podignete šipku iznad glave i napravite čučanj. Uz klasične greške poput podizanja peta od podloge, pretklona ili lošeg položaja koljena, još je jedna greška neispravan hvat šipke – objašnjava dipl. kineziolog i osobni trener Josip Habljak.
– Hvat je individualan jer ovisi o tjelesnim predispozicijama vježbača i nije za svakog jednako. Poanta je da šipka ostane iznad centra težišta, a širina hvata je ta koja omogućuje da ostanete uspravni – dodao je Habljak.
Ovom vježbom se aktiviraju mišići gotovo cijelog tijela, no poseban je naglasak na ramenom obruču, kukovima i trbušnim mišićima odnosno snažnoj jezgri. Iako mnogi vole precijeniti svoje sposobnosti, ovdje bi vježbač ipak trebao biti skromniji i potražiti pomoć i procjenu trenera u teretani. Naime, zbog težine bi šipka s utezima mogla skliznuti unatrag što rezultira povredom ramena. Stoga, radije počnite sa skromnijim opterećenjem i po mogućnosti uz stručan nadzor, a potom s vremenom i napredovanjem povećavajte težinu.
Prof.dr.sc. Dragan Primorac (58) pedijatar je, forenzičar i subspecijalist medicinske genetike s uspješnom znanstvenom karijerom u zemlji i svijetu. Bio je ministar znanosti u razdoblju od 2003. do 2009. godine,
Ako tražite vježbu koja će pomoći u sagorijevanju masnoća i pritom osnažiti niz mišića i istovremeno potaknuti izdržljivost, onda na popis vježbi svakako valja uvrstiti čučanj skok. Riječ je o