Trening utječe na zdravlje vida, pripazite na napor
Rekreativno bavljenje sportom je poželjno, no mnogi u tome mogu pretjerati te postaviti ciljeve koje njihovo tijelo ne može ispuniti. To može biti problem i za zdravlje vida i oka.
[...]Pretjerivanje ni u čemu nije dobro, pa ni u tjelovježbi. Iako je aktivnost nužna za prevenciju niza bolesti proizašlih iz sjedilačkog načina života, uključujući i prevenciju nekih malignih bolesti te dijabetesa, hipertenzije i sličnih dijagnoza, valja pronaći mjeru i odabrati aktivnost u skladu s potrebama i mogućnostima. Pritom, uvijek treba na umu imati očuvanje vlastitog zdravlja.
– Teretane su javna mjesta gdje se u bliskom kontaktu u zatvorenom prostoru nalazi veliki broj ljudi. Na taj se način mogu širiti infekcije mikroorganizmima. Ujedno je moguće zbog nepravilnog vježbanja i repetitivnih radnji izazvati ozljedu lokomotornog sustava, a kod prevelikog i prejakog intenziteta vježbanja moguće je izazvati tj potaknuti i sistemske poremećaje u organizmu poput bolesti kardiovaskularnog sustava ili endokrinološkog sustava – kaže dr. med. Renata Dragun, specijalistica ginekologije i opstetricije te subspecijalistica fetalne medicine i opstetricije u Poliklinici Eljuga.
Dodaje kako su najčešće kožne infekcije poput atletskog stopala, lišajeva na koži, pojave stafilokoka na koži, bradavica na tabanima, norovirus infekcije s povraćanjem i proljevastim stolicama, respiratornih infekcija poput gripe i korone ili pak konjunktivitisa.
– Također, vježbanjem u sportskoj odjeći dolazi do znojenja genitalne regije i do promjene pH kože i sluznica te se na taj način mijenja kiselost rodnice. To pogoduje rastu bakterija i gljivica, pa se mogu razvijati upalne bolesti rodnice. Prevencija kožnih infekcija je higijena i dezinfekcija radnih površina i površina sprava, ali i učestalo pranje i dezinfekcija ruku te izbjegavanje stajanja bosim stopalom na javne površine čak i u zajedničkim kupaonicama. Potrebno je uvijek imati sportsku obuću ili obuću namijenjenu za zajedničke kupaone. Ujedno je potrebno imati prozračnu sportsku odjeću koja se sa svakim vježbanjem mijenja. Kod pojave kožnih promjena, respiratornih bolesti, upale očiju, probavnih tegoba i upala rodnice potrebno je obratiti se liječniku – savjetovala je dr. Dragun ističući da se žene u teretani susreću i s drugim prijetnjama za zdravlje kao i mogućim ozljedama.
– Prevencija ozljeda lokomotornog sustava je stručno vodstvo i plan vježbanja koji će biti u skladu s individualnim zdravstvenim i kondicijskim statusom. Prije započinjanja tjelovježbe u prevenciji ozljeda lokomotornog sustava zglobova i mišića preporučuje se zagrijavanje – vožnja sobnog bicikla, istezanje, hodanje. Tjelovježba može biti i opterećenje za neke organske sustave. Kardiovaskularni sustav može posve uredno funkcionirati u stanjima manje potrebe za kisikom ili manjeg opterećenja, ali za vrijeme jačeg opterećenja i povećane potrebe za kisikom kada se povećava broj otkucaja srca može doći do manifestacija koronarne bolesti srca pa čak i iznenadnih smrti – upozorava dr. Dragun savjetujući početnicama da se prije upisa u teretanu ili odluke o nekom režimu tjelovježbe svakako prije konzultiraju s liječnikom koji će procijeniti njihovo zdravstveno stanje i isključiti moguće rizike, osobito kad je riječ o kardiovaskularnom zdravlju.
– Vježbanje niskog intenziteta ne povećava tjelesnu sposobnost dok je vježbanje umjerenog i visokog intenziteta djelotvorno, a ono previsokog intenziteta u odnosu na pripremljenost organizma može biti štetno. Naime, tijekom tjelesne aktivnosti postupno se povisuje frekvencija srca. Povećanje frekvencije srca povećava potrebu srca za kisikom, a ako je dostava kisika u srce kompromitirana, može doći do infarkta srca ili pojave aritmija – upozorava dr. Dragun ističući kako kod žena posebno valja biti na oprezu kod vježbi namijenjenih gubitku viška kilograma.
– Kod redukcije tjelesne mase i smanjenja masnog tkiva uzrokovanog prezahtjevnom tjelovježbom može doći do promjene u hormonalnom statusu koje rezultiraju izostankom menstrualnog krvarenja. To se naziva amenoreja i može trajati tijekom cijelog prezahtjevnog ciklusa vježbanja. Također je potrebno obratiti se liječniku prilikom takvog izostajanja menstrualnog krvarenja. Pretjerana fizička aktivnost može ugroziti reproduktivnu sposobnost žene i nije rijetka pojava u profesionalnih sportašica ili balerina i profesionalnih plesačica – kazala je dr. Dragun objašnjavajući kako mnogi prilikom vježbanja zaboravljaju na unos tekućine koji je važan za dobru hidrataciju tijela i besprijekorno funkcioniranje organa pod naporom.
– Prije i za vrijeme tjelovježbe potrebno je unositi dovoljnu količinu vode. Najmanje dva sata prije treninga potrebno je popiti dvije čaše vode, a pet minuta prije treninga još jednu čašu do dva i pol decilitra. Za vrijeme treninga svakih dvadesetak minuta potrebno je do tri decilitra tekućine. Ako se broje potrošene kalorije, preporučeno je na svakih 1000 potrošenih kalorija nadoknaditi litru vode. Po boji urina možemo kontrolirati hidrataciju. Ako je urin proziran ili svjetložute boje, hidracija je uredna. Ako je urin tamne narančaste, tamnosmeđe ili crvenkaste boje, hidracija nije dovoljna i potrebno je povećati unos tekućine – zaključila je dr. Dragun.
Rekreativno bavljenje sportom je poželjno, no mnogi u tome mogu pretjerati te postaviti ciljeve koje njihovo tijelo ne može ispuniti. To može biti problem i za zdravlje vida i oka.
[...]SDP-ova političarka Biljana Borzan (52) poznata je po dobroj liniji za koju kaže da su najzaslužniji geni, budući da je od oca naslijedila vitku figuru i visinu. Ipak, značajnu ulogu
[...]Pretjerivanje ni u čemu nije dobro, pa ni u tjelovježbi. Iako je aktivnost nužna za prevenciju niza bolesti proizašlih iz sjedilačkog načina života, uključujući i prevenciju nekih malignih bolesti te
[...]