Goran Golubić: Dipsevi su odlični za mišiće prsa i tricepse
Goran Golubić: Dipsevi su odlični za mišiće prsa i tricepse
09.01.2025. | Željka Krmpotić
Iako djeluju kao da su teški za izvođenje, dipsevi su vježba s nizom prednosti koja nudi lakše i teže verzije, ovisno o kapacitetima vježbača
Dipseve tj, propadanja možemo definirati kao višezglobnu vježbu koja uključuje aktivaciju većeg broja mišićnih skupina od kojih primarno mišiće ramena, prsa i tricepsa. Razina aktivacija te tri mišićne skupine ovisi u kutu izvođenja vježbe – objašnjava trener Goran Golubić ističući kako je riječ o vježbi koju u teretanama često zanemaruju, dok je kod treninga na otvorenom uz zgibove na popisu najčešće izvođenih i omiljenih vježbi.
Dipsevi i razvoj mišića
– Za čvrstoću i stabilnost trupa odgovorni su aktivni mišići stabilizatori. Dipsevi u velikoj mjeri utječu za razvoj snage svih mišića “gurača” trupa i na njihovu hipertrofiju. Dipseve često svrstavamo u “mušku” vježbu i rijetko viđamo pripadnice nježnijeg spola da izvode vježbu na paralelama. Ali postoje različite varijante dipseva i predvježbe koje mogu izvoditi i žene – kaže trener Golubić i dodaje da razlika u nagibu tijela i putanji laktova pri izvođenju vježbe određuje hoće li se više aktivirati mišići prsa ili tricepsa.
Opisujući dipseve, mnogi će reći da je u osnovi riječ o sklekovima koji se izvode vlastitom težinom i snagom ruku, s nogama u zraku. Potrebne su dvije paralelne šipke koje valja uhvatiti šakama te postaviti tijelo u uspravan položaj i odignuti se od podloge. Iz neutralnog položaja savijajući ruke u laktovima tijelo se spušta prema tlu.
Razlika u hvatu
– Želimo li više aktivirati mišiće prsa, koristit ćemo širi hvat, nagnut ćemo trup prema naprijed, a laktove izbaciti u stranu, prema van. Ovisno o visini možemo, ali i ne moramo savijati koljena. Želimo li više aktivirati triceps, učinit ćemo obrnuto: uski hvat, uspravan trup, a laktovi su cijelo vrijeme uz tijelo i usmjereni unazad – objasnio je Golubić.
– Za naprednije vježbače savjetujem da obrate pažnju na sporije spuštanje tj. negativan dio pokreta kako tehnika ne bi patila i kako ne bi došlo do ozljede ramena. Za vježbače početnike savjetujem da prvo ojačaju mišiće “gurače” kroz sklekove na povišenju, prelazeći lagano na sklekove u kosini na paralelama te opružanje tj. ekstenziju elastične trake obješene na povišenje – preporučuje trener.
Stručnjaci kažu da bi ljudi s ozljedama ramena i zglobova ruku ovu vježbu trebali izbjegavati ili prilagoditi, no u svakom slučaju je preporučljivo izvoditi je pod nadzorom stručnjaka, posebno kad je riječ o početnicima.
Kao i druge vježbe, leđnjaci se mogu izvoditi u različitim varijacijama i sve bi ih trebalo uklopiti u plan vježbanja. – Mnogi zaboravljaju na važnost leđnjaka pa se nekad previše
Osobni trener je specijalist koji pomaže na putu do zdravlja kroz stručne preporuke koje podupire znanost te svojim iskustvom i znanjem osigurava okruženje u kojem će klijentu omogućiti napredovanje i
Snažni i lijepo definirani mišiću ruku nastaju upornim i predanim treninzima, a među njima su treninzi s vanjskim opterećenjem, kao što su, primjerice, vježbe s bučicama. Svaku vježbu valja izvoditi