Upor Tuck in ojačava mišiće trupa i potiče rad srca
Ako vam je cilj rast mišićne mase, upor Tuck in vježbajte na kraju treninga. Preporučuju to stručnjaci koji navode da ćete tako spriječit zamor mišića istovremeno ih osnažujući. Ako vam
[...]Street workout oblik je tjelovježbe koji se provodi u parkovima na otvorenom. Vježbači koriste vlastitu tjelesnu masu kako bi poboljšali svoje fizičke sposobnosti u vidu izgradnje snage, poboljšanja izdržljivosti i postizanja željenog izgleda – kaže Danijel Toni Cipirita iz udruge StreetGainZ koja promovira street workout u Hrvatskoj.
Cipirita kaže da vježbačima koji tek počinju vježbati preporučuje osnovne vježbe koje jamče sigurnost, a ključno je posvetiti se pravilnoj izvedbi više nego broju ponavljanja.
1. Zgib
– Zgib je osnovna vježba u street workoutu koja primarno opterećuje mišiće leđa i biceps. Namijenjena je vježbačima svih razina te se može izvoditi na više načina kroz promjenu hvata. Zgib se izvodi tako da se šipka hvata u širini ramena. Pokret počinje iz takozvanog „pasivnog visa“ te spajanjem lopatica prelazi u „aktivni vis“, nakon čega podižemo tijelo dok nam brada ne prijeđe razinu šipke – opisuje Cipirita govoreći kako je poželjno da negativni dio pokreta, odnosno spuštanje iz zgiba bude sporije od pozitivnog dijela pokreta te da noge cijelo vrijeme budu ispružene i zategnute kako bi adekvatno aktivirali trbušnu muskulaturu koja će doprinijeti većoj stabilizaciji tijela prilikom izvođenja vježbe.
– Broj ponavljanja oscilira ovisno o trenažnoj razini vježbača, no brojke se otprilike kreću za početnike od 1 do 10 ponavljanja, za srednje napredne vježbače od 10 do 20 ponavljanja, dok oni najnapredniji mogu i preko 20 ponavljanja u jednoj seriji – kazao je naš sugovornik.
2. Propadanje (eng. dip)
– To je vježba koja se izvodi na paralelnim šipkama i dominantno pogađa prsa, prednji dio ramena i triceps. Započinje penjanjem na šipke i potiskivanjem istih prema dolje. Nakon toga slijedi spuštanje tijela do razine kada kut nadlaktice i podlaktice čini 90 stupnjeva te se potom vraćamo u početni položaj – objasnio je Cipirita.
– Kod propadanja je također važno imati ispružene i zategnute noge zbog veće stabilizacije tijela prilikom izvođenja vježbe. Postoji i varijanta ove vježbe koja se izvodi na jednoj šipci, a ona se zove propadanje na ravnoj šipci (eng. straight bar dip). Broj ponavljanja za početnike je od 1 do 15 ponavljanja, za srednje napredne vježbače od 15 do 30 ponavljanja, a za napredne vježbače 30 i više ponavljanja – kaže Cipirita.
3. Ruski ili apsolutni zgib
– Ruski zgib je najkompleksnija osnovna vježba u street workoutu. Ona se zapravo sastoji od kombinacije dvije već navedene vježbe, a to su zgib i propadanje na ravnoj šipci – priča Cipirita i objašnjava da se ova vježba izvodi tako da zgib bude što eksplozivniji.
– Poželjno je da se podignemo do prsa i da propadanje na ravnoj šipci bude što dublje. Kao pomoć pri savladavanju ove vježbe možemo se poslužiti negativnim ponavljanjima i korištenjem latex gume koja će nam ovisno o količini otpora olakšati pokret više. Važno je pripaziti na ravne i stisnute noge prilikom korištenja latex gume kako se ne bi ozlijedili – upozorava naš sugovornik.
– Ova vježba nije za apsolutne početnike i vrlo je važno da prije početka svladavanja ove vježbe vježbač može kvalitetno izvesti najmanje 10 zgibova i 20 propadanja na ravnoj šipci. Srednje napredni vježbači ovu će vježbu moći izvesti od 1 do 10 puta, dok će oni najnapredniji moći napraviti preko 10 ponavljanja – kaže Cipirita.
4. Sklek
– To je jedna od prvih vježbi kojima svaki početnik započinje svoj trenažni proces. Specifična je po tome što se može izvoditi svugdje i na mnogo različitih načina. Mišićne skupine koje sklek pogađa su prsa, triceps i prednji dio ramena – opisuje Cipirita.
– Izvedba skleka započinje iz pozicije prednjeg upora, a nastavlja se spuštanjem tijela do razine tla i ponovnim podizanjem. Važna je kontrakcija trbušne muskulature, rotacija laktova prema unutrašnjosti i kompletna amplituda pokreta. Postoji puno varijacija sklekova. Broj ponavljanja za početnike je od 1 do 20, za srednje napredne vježbače od 20 do 50, a za one najnaprednije preko 50 sklekova – smatra Cipirita.
5. Čučanj
– Čučanj je osnovna vježba za donji dio tijela. Primarno pogađa kvadriceps i gluteus. Kod čučnja je važno držati leđa u uspravnom položaju te aktivirati trbušnu muskulaturu kako bi održali stabilnost prilikom pokreta. Također, kao i kod navedenih vježbi, potrebno je paziti na kompletnu amplitudu pokreta te da nam koljena prilikom čučnja ne prelaze vrhove prstiju – upozorio je naš sugovornik.
Opisujući izvođenje vježbe, objašnjava da početak podrazumijeva uspravni stav s nogama u širini ramena.
– Nakon zauzimanja stava guramo kukove unatrag istovremeno savijajući koljena te se spuštamo do razine dok naše natkoljenice ne budu paralelne s tlom, zatim se vraćamo u početni položaj. Čučanj ukomponiran u trening s vlastitom tjelesnom težinom također donosi različite varijante. Broj ponavljanja ovisi o spremnosti vježbača, ali i o varijanti čučnja koja se izvodi. Ako govorimo o običnom čučnju, početnici će raditi do 20 ponavljanja, srednje napredni vježbači do 50 ponavljanja i najnapredniji vježbači preko 50 ponavljanja – zaključio je Cipirita.
Ako vam je cilj rast mišićne mase, upor Tuck in vježbajte na kraju treninga. Preporučuju to stručnjaci koji navode da ćete tako spriječit zamor mišića istovremeno ih osnažujući. Ako vam
[...]Populariziralo se tijekom pandemije, no i nakon njezinog završetka vježbanje kod kuće za mnoge je postala omiljena rekreacija. Sve je više online trenera i treninga koji nude osmišljene treninge i
[...]Ginekolozi kažu da prosječna žena u menopauzi provede trećinu života. Prijelaz iz reproduktivnog razdoblja u menopauzu prate broji simptomi i tegobe koji mogu značajno narušiti kvalitetu života. Usto, zbog hormonalne
[...]