Ovo je 8 osnovnih pravila za bolje zdravlje crijeva
Ovo je 8 osnovnih pravila za bolje zdravlje crijeva
09.05.2024. | Željka Krmpotić
Stručnjaci kažu da nije važno samo ono što jedete, nego je ključan način na koji konzumirate hranu jer to utječe na zdravlje crijeva
Većina savjeta o prehrani usmjerena je na hranu koju biste trebali jesti za optimalno zdravlje, a zaboravlja se na metode kojima ćete podržati zdravlje crijeva. Iako je sadržaj obroka ključan, razmišljanje o tome kako i kada jedete može pomoći u rješavanju brojnih zdravstvenih problema, uključujući gubitak težine, probavu i kronične bolesti.
Vivamayr u Austriji među vodećim je svjetskim lječilištima koje redovito osvaja nagrade i priznanja. Tamošnji liječnici i stručnjaci vjeruju da će poboljšanje probave poboljšati većinu drugih sustava i procesa u vašem tijelu i pomoći vam u stvaranju otpornosti. Nude osam strategija kako to postići.
1. Vrijeme obroka je ključno
Idealno vrijeme doručka je u 8 sati, ručak je u 12 sati i večera u 16 sati. Posljednje je nerealno za većinu zaposlenih ljudi, pa umjesto toga pokušajte završiti s jelom četiri sata prije odlaska u krevet. Jedenje nakon 21 sat dovodi do proizvodnje grelina, koji se ponekad naziva i hormonom gladi. Zbog toga žudimo za šećerom i ugljikohidratima.
Sve dok nemate manjak kilograma ili vam je stručnjak savjetovao redovitije obroke, ostavite četiri sata između kraja jednog obroka i početka sljedećeg. To probavnom sustavu daje vremena da obavi svoj posao.
2. Nema grickalica – čak ni onih zdravih
Kako ne biste poremetili četverosatnu pauzu između obroka, zaboravite na grickalice. Grickanje ometa probavu, hrani bakterije i dugoročno može dovesti do dijabetesa tipa 2.
3. Veličina obroka ne smije biti ista
Možda ste čuli izreku “doručkuj kao kralj, ručaj kao princ, a večeraj kao siromah”. U Vivamayru kažu da je to točno. Kažu da bi doručak trebao biti najveći obrok u danu, ručak nešto manji, a večera još manja, idealno samo juha ili nešto drugo lagano, prenosi Euronews.
4. Žvačite za zdravlje crijeva
Preporučuje se žvakati svaki zalogaj 40-60 puta. Brojanje može postati zamorno, pa umjesto toga pokušajte žvakati dok hrana ne postane tekuća u ustima i tek je tada progutajte. Žvakanje čini hranu lakšom za probavu, a ujedno vas tjera da usporite kako biste shvatili kada ste siti. Tako ćete spriječiti prejedanje.
5. Jedite svjesno
Mnogo je lakše sjetiti se pravilno žvakati i prestati jesti kad ste siti ako vas ništa ne ometa dok jedete. To znači da nema ekrana, nema knjiga, nema novina, pa čak i razgovor treba svesti na minimum. Fokusirajte se na boje, teksture i mirise hrane. Razmišljajte o svim koracima, ljudima i radu koji su bili potrebni da hrana stigne na tanjur.
6. Stanite kad ste siti
Ako jedete polako, bez smetnji i pravilno žvačete, puno je lakše primijetiti da ste siti.
Čim osjetite sitost, prestanite jesti, čak i ako to znači da ćete tanjur s jednim ili dva zalogaja ostaviti u hladnjaku za kasnije ili za sljedeći dan.
7. Nema sirove hrane nakon 16 sati
Nikada ne jedite sirovo voće, povrće, salatu, sušeno voće ili smoothije nakon 16 sati. Uvijek ih termički obradite – svaka metoda je u redu. Iznimka je fermentirana hrana, poput kiselog kupusa, koja se ne ubraja u sirovu.
Naš probavni sustav najteže probavlja sirovu hranu, a probava je najsporija navečer pa se zadržava u crijevima i stvara plinove i druge probleme.
8. Dodaci prehrani mogu pomoći u probavi
Ako redovito imate zatvor ili probavne tegobe, dodatak poput magnezijevog citrata može vam pomoći da pokrenete crijeva. Uvijek se posavjetujte sa svojim liječnikom prije nego počnete uzimati novi dodatak prehrani, čak i ako je biljni.
U svijetu profesionalnog sporta, ali i kod fitness entuzijasta te vježbača u teretanama, razgovor o dodacima prehrani kao što su kreatin i protein sirutke često je na dnevnom redu. Pritom
Pojesti biljni burger umjesto mesnog zvuči kao osviještena odluka pojedinca koji ne misli samo na svoje zdravlje, nego i na okoliš. Kako su biljni burgeri sve popularniji i posljednjih godina
Deklaracija proizvoda je, ako pitate bilo kojeg stručnjaka, najvažniji pokazatelj jedete li uravnoteženo ili ne te govori o nutritivnoj vrijednosti onoga što unosite u organizam. Deklaracija se nalazi na gotovo