Portal za promicanje zdravog života

Trigliceridi su masnoće u krvi – evo kako ih prehranom održati u normali

12.07.2024. | Željka Krmpotić
Pomakni granice Trigliceridi su masnoće u krvi – evo kako ih prehranom održati u normali slika
PEXELS

Povišeni trigliceridi razlog su za zabrinutost i poticaj za promjenu životnih navika, jer na njih se može utjecati adekvatnom prehranom

Trigliceridi su vrsta masti, odnosno lipida, koja se nalazi u krvi. Kada konzumiramo hranu, tijelo višak unesene energije prevodi u trigliceride, koji se pohranjuju u masnim stanicama. Kasnije, u svrhu dobivanja energije, hormoni potiču otpuštanje triglicerida. Trigliceridi su ključni za pohranu energije, ali povišene razine mogu dovesti do zdravstvenih problema, primarno onih krvožilnih – upozorava mag.nutr. Josip Rešetar.

trigliceridi, masnoće, krv, prehrana, josip rešetar, nutricionizam
PRIVATNA ARHIVA/ Nutricionist Josip Rešetar ističe da se promjenom životnihnavika može utjecati na razinu masnoća u krvi

Stručnjaci kažu da su najčešći uzrok povišenih triglicerida nedostatak fizičke aktivnosti, prekomjerna tjelesna težina, pušenje i konzumacija previše hrane, posebno one koja utječe na njihovu razinu.

Trigliceridi i smjernice

– Prema smjernicama, razine triglicerida klasificiraju se na sljedeći način: Normalne su manje od 1.7 mmol/L (milimola po litri), granične su od 1.7 do 2.2 mmol/L. Slijede visoke: od 2.3 do 5.6 mmol/L te vrlo visoke s vrijednostima 5.7 mmol/L i više – objasnio je nutricionist.

STOCKCAKE

Liječnici će preporučiti promjenu životnih navika, ali i prehrane. U slučaju da to ne rezultira željenim promjenama, propisat će i lijekove – za liječenje visokih razina triglicerida to su najčešće fibrati, a nerijetko se kombiniraju sa statinima za liječenje povišenog kolesterola. U oba slučaja ključan je nadzor liječnika jer iako je riječ o lijekovima sigurnim za korištenje, uvijek su moguće nuspojave.

FREEPIK

Utjecaj životnog stila

– Prilagođavanje prehrane ključ je održavanja triglicerida unutar prihvatljivih granica. Da biste to postigli, smanjite unos šećera. Previše šećera može povisiti trigliceride. Izbjegavajte gazirane napitke, slatkiše i druge namirnice bogate šećerom. Ograničite rafinirane ugljikohidrate. Bijeli kruh, bijela riža i ostale rafinirane žitarice mogu povećati trigliceride. Birajte zdrave masti. Mononezasićene i polinezasićene masti, poput onih u plavoj ribi, maslinovom ulju i sjemenkama, mogu pomoći u smanjenju triglicerida. Izbjegavajte trans masti i zasićene masti – preporučuje Rešetar dodajući da pritom valja povećati unos hrane bogate vlaknima kao što su voće, povrće i cjelovite žitarice.

FREEPIK

– Prehranu je često nemoguće odvojiti od tjelesne aktivnosti. Vježbanje može smanjiti trigliceride. Preporučuje se najmanje 30 minuta umjerene tjelesne aktivnosti većinu dana u tjednu – kaže nutricionist.

Smanjite alkohol

Objasnio je da i drugi čimbenici mogu utjecati na trigliceride.

FREEPIK

– Ograničite unos alkohola. Čak i mala količina alkohola može značajno povisiti trigliceride kod osjetljivih osoba. Pazite na unos kalorija. Višak kalorija se pretvara u trigliceride i pohranjuje kao masno tkivo. Također, trans masti i zasićene masti mogu povisiti trigliceride. Prerađena hrana i brza hrana često sadrže ove masti. Kontrolirajte unos fruktoze. Visoka konzumacija fruktoze, koja se nalazi u zaslađenim napicima i prerađenim namirnicama, može povećati razinu triglicerida – zaključio je naš sugovornik.

Pridržavanje ovih smjernica može pomoći u održavanju triglicerida unutar zdravih granica i smanjenju rizika od povezanih zdravstvenih problema.

Povezani članci

Pomakni granice Eliminacijske dijete dugoročno su neodržive slika

Eliminacijske dijete dugoročno su neodržive

Dijeta bez ugljikohidrata, bez glutena, bez šećera, bez kruha, bez mlijeka, bez orašida… Brojni ljudi propagiraju različite vrste prehrambenih obrazaca koje nazivaju dijetama ograničavajući ili posve zabranjujući unos određenih namirnica

[...]