Sandra Marić Bulat: Ovo je 5 značajnih promjena koje donosi redovita tjelovježba
Sandra Marić Bulat: Ovo je 5 značajnih promjena koje donosi redovita tjelovježba
01.06.2024. | Željka Krmpotić
Nutricionistica Sandra Marić Bulat objasnila je kako fizička aktivnost i redovita tjelovježba djeluju na organizam te što se događa u tijelu
Redovita tjelovježba imperativ je zdravog života, no možda neki ljudi nemaju predodžbu zbog čega je to tako. Nutricionistica Sandra Marić Bulat istaknula je detalje objasnivši kako točno fizička aktivnost pomaže našem zdravlju.
Ovo je 5 promjena koje donosi redovita tjelovježba
1. Povećana potrošnja kalorija
– Aktivne osobe troše više kalorija tijekom tjelesne aktivnosti nego neaktivne osobe. Ovo povećanje energetske potrošnje može stvoriti kalorijski deficit, što znači da tijelo troši više kalorija nego što ih unosi iz hrane. Kada postoji kalorijski deficit, tijelo koristi pohranjene masnoće kao izvor energije, što rezultira gubitkom masnih naslaga – objašnjava Sandra Marić Bulat.
2. Povećana mišićna masa
– Redovito vježbanje, osobito trening snage, može dovesti do povećanja mišićne mase. Mišićno tkivo ima veću metaboličku aktivnost od masnog tkiva, što znači da mišići troše više kalorija čak i u mirovanju. Povećanje mišićne mase može dugoročno povećati bazalni metabolizam i potrošnju kalorija – ističe naša sugovornica.
3. Poboljšana osjetljivost na inzulin
– Redovito vježbanje može poboljšati osjetljivost tijela na inzulin, hormon koji regulira razinu glukoze u krvi. Poboljšana osjetljivost na inzulin može olakšati pretvaranje glukoze u energiju umjesto njezine pohrane u obliku masti – kaže Marić Bulat.
4. Povećana termogeneza
– Tjelesna aktivnost, posebno visoko intenzivna aktivnost, može povećati termogenezu, proces proizvodnje topline u tijelu. Povećana termogeneza može rezultirati povećanom potrošnjom kalorija, uključujući i sagorijevanje masti radi proizvodnje dodatne topline – ističe nutricionistica.
5. Povećani metabolizam nakon vježbanja
– Intenzivna tjelesna aktivnost može povećati metabolizam i nakon završetka vježbanja. Ovaj fenomen poznat je kao post-exercise oxygen consumption (EPOC) ili “afterburn” efekt, gdje tijelo nastavlja trošiti više kalorija čak i nakon što završi tjelesnu aktivnost – zaključila je Marić Bulat.
U svijetu profesionalnog sporta, ali i kod fitness entuzijasta te vježbača u teretanama, razgovor o dodacima prehrani kao što su kreatin i protein sirutke često je na dnevnom redu. Pritom
Otkad se taj pojam pojavio, mnogi opravdano postavljaju pitanje po čemu je superhrana zapravo super u odnosu na klasične namirnice. Dodatno, ideju superhrane prate i cijene koje su ponekad zaista
Pojesti biljni burger umjesto mesnog zvuči kao osviještena odluka pojedinca koji ne misli samo na svoje zdravlje, nego i na okoliš. Kako su biljni burgeri sve popularniji i posljednjih godina