Savjet nutricionistice: Ako želite mirisne rajčice pune okusa, ne čuvajte ih u hladnjaku
Savjet nutricionistice: Ako želite mirisne rajčice pune okusa, ne čuvajte ih u hladnjaku
14.07.2024. | Željka Krmpotić
Iako je možete kupiti tijekom cijele godine, sezona rajčice je od lipnja do rujna kad dozrijeva na ljetnom suncu i donosi nam pravo nutritivno blago
Rajčice nisu povrće nego voće, no rado ih kombiniramo u povrtnim salatama i ostalim slanim jelima. U 100 grama sadrži svega 18 kCal, a istovremeno je riznica brojnih nutrijenata.
– Čak 95 posto ploda otpada na vodu, a 5 posto čine vlakna i ugljikohidrati. Značajan su izvor vitamina K koji je važan za zdravlje naših kostiju jer vitamin K1 aktivira zadržavanje osteokalcina, proteina zaduženog za zadržavanje kalcija u kostima. Rajčica obiluje i vitaminom B2 ili riboflavinom za koji je dokazano da je učinkovit u smanjenju učestalosti migrena – objasnila je dr.sc. Martina Linarić, nutricionistica i dipl. ing. prehrambene tehnologije.
Dodala je da su znanstvena istraživanja kod ljudi koji pate od migrena dokazala pozitivan učinak već nakon osam tjedana konzumacije 200 mililitara soka od rajčice dvaput na dan.
– Bogat su izvor kroma, minerala važnim za održavanje stalne razine šećera u krvi, stoga su i dobar odabir za dijabetičare. Važan antioksidans u rajčici je likopen koji je puno dostupniji našem organizmu uslijed termičke obrade. Zanimljivo je da se pri dovoljnom unosu likopena u organizam značajno smanjuje razina masnoća u krvi kao i masnoća u jetri koje su se značajno smanjile prilikom ispitivanja njegova djelovanja uslijed suplementacije sokom od rajčice u prehrani štakora – nastavila je dr. Linarić.
Kaže da je pozitivno djelovanje likopena povezano i sa sprječavanjem razvoja raka prostate, rektuma, debelog crijeva te raka želuca
Način čuvanja
– Ako niste znali, sušene rajčice sadrže približno 20 posto više bioraspoloživog likopena od sirovih rajčica. Tako da u rajčicama ne morate uživati samo kada je sezona već se poslužite sušenim rajčicama koje su izvrstan dodatak juhama, umacima i salatama – nastavila je nutricionistica.
Također, način čuvanja rajčice može značajno promijeniti njezina svojstva, a dr. Linarić savjetuje kako izbjeći narušavanje kvalitete.
– Čuvanje rajčice u hladnjaku umanjuje okus i teksturu, pa ako želite rajčicu izvrsnog okusa, izbjegavajte skladištenje u hladnjaku. Također, nikad nemojte koristiti metalne posude za pohranu s rajčicama jer nečistoće i otrove, uključujući aluminij, mogu prvo apsorbirati proizvodi od rajčice, a zatim i vaše tijelo nakon konzumacije – zaključila je dr. Linarić.
Kuhanje rajčice
Isto vrijedi i kad je riječ o kuhanju, a općenito izbjegavajte čuvanje kiselih namirnica u alu foliji. Rajčice možete i sami uzgojiti u vrtu ili u posudi na balkonu bilo da uzgajate iz sjemena ili kupujete presadnice. Postoji oko tisuću vrsta rajčica. Sve se one razlikuju u bojama, okusima i mirisima, a u našem podneblju omiljene su šljivar, volovsko srce, jabučar, cherry i druge. Ipak, miris i okus domaće rajčice ne može se nadomjestiti bez obzira na sortu, pa kod kupnje birajte domaće i lokalno ako se niste odvažili na vlastiti vrtni ili balkonski uzgoj.
Arome ljeta sačuvajte u mirisnom umaku koji ćete jednostavno pripremiti kuhanjem, ili pak napravite ketchup iz pećnice. Također, višak plodova skuhajte i propasirajte štapnim mikserom te zamrznite. To je odlična baza za neku buduću gustu juhu ili umak kojim ćete obogatiti mesni ručak. Sušene rajčice tradicionalno se suše na suncu, no ako u urbanoj sredini za to nemate mogućnosti ni vremena, uvijek možete ubrzati proces sušenjem u pećnici. Prepolovljene plodove približno iste veličine i debljine pecite između dva i pol do tri i pol sata na temperaturi od 120 °C, a nije ih potrebno ni okretati – pazite samo da ne izgore. Ohlađene spremite u prozračnu vrećicu ili kutiju.
Mnogi ne vole specifičan, zemljani okus cikle pa stoga nerijetko zanemaruju činjenicu da je ovo korjenasto povrće prava riznica nutrijenata. Pritom je niskokalorična i lako probavljiva, pa je možete konzumirati
Mikropovrće su mladi izdanci različitih vrsta povrća, ljekovitog bilja i drugih biljaka, koje se beru u vrlo ranoj fazi rasta, obično između 7 i 21 dana nakon klijanja. Ovi izdanci,
Termin “uravnotežena prehrana” odnedavno se sve češće može čuti u javnom prostoru, no mnogi nisu sigurni što on uključuje i što zapravo znači te na koji je način povezan s