Portal za promicanje zdravog života

Psihologinja Anđela Đinđić: Preskakanje obroka vodi do snažnije žudnje za slatkim i masnim

03.11.2024. | Željka Krmpotić
Pomakni granice Psihologinja Anđela Đinđić: Preskakanje obroka vodi do snažnije žudnje za slatkim i masnim slika
FREEPIK

Preskakanje obroka i nedovoljna količina hrane utječu na raspoloženje i zdravlje te rezultiraju procesima koji mogu voditi do niza tegoba

Mršavljenje je jednostavno jer samo treba postići kalorijski deficit, pa se preskakanje obroka čini opravdanim, zar ne? Zapravo – ne. Riječ je o zabludi i potpuno pogrešnom  mišljenju koje može stvoriti niz mentalnih i zdravstvenih tegoba koje će se dugoročno odraziti na zdravlje.

STOCKCAKE/AI

Uravnotežena prehrana znači nutritivno balansirani unos hrane kroz redovite obroke u dovoljnoj količini, pa preskakanje obroka i unos smanjene količine hrane definitivno nisu ono što tijelu treba.

Preskakanje obroka mijenja tijelo

Usporavanje metabolizma stoga je jedna od prvih načina na koje će se tijelo braniti od iznenadnog nedostatka hrane, a takav deficit će se odraziti i na stanjivanje kostiju, probleme s menstrualnim ciklusom i izrazitim umorom.

PEXELS/PIXABAY

Usto, iskusit ćete niz mentalnih tegoba koje će dodatno otežati stanje, a uzrokovane su sniženim razinama dopamina i serotonina, hormona koji utječu na raspoloženje. Povezani su s razinom energije te smanjenje utječe i na njihovu razinu.

– Uz nedostatak energije, osjećate razdražljivost. Također, ljudi u takvoj situaciji počinju previše razmišljati o hrani, i to uglavnom na opsesivan način – objašnjava dr.sc. psihologije Anđela Đinđić.

anđela đinđić, psihologija hrane, nutricionizam, debljina, mediteranska prehrana, preskakanje obroka
PRIVATNA ARHIVA/ dr. Anđela Đinđić upozorava na opasnosti preskakanja obroka

Za ljude koji nastavljaju trenirati u takvom stanju, učinkovitost treninga je sve manja i uglavnom ne mogu kvalitetno izvoditi vježbe koje su isplanirali.

Žudnje za hranom

– Dodatno, javljaju se jake želje za slatkom i masnom hranom, a ponekad i za velikom količinom hrane – prepričava dr. Đinđić nastavljajući kako se mijenja o struktura odlučivanja, pa postaje sve teže donositi bilo kakve odluke, a ne samo one koje se tiču hrane.

STOCKCAKE/AI

Nedostatak hrane i energije utječu i na kvalitetu sna koji može biti isprekidan uz učestala buđenja što utječe na sve tjelesne funkcije i mentalno stanje. Žudnja za slatkim i masnim s druge strane pak može voditi do prejedanja, pa se ponavlja začarani krug krivnje i drastičnih ograničenja. Ako se takvo stanje dugoročno održava, javit će se i problemi s kosom, noktima i kožom. U konačnici, nedovoljno energije odražava se i na imunitet te probavne i kardiovaskularne tegobe.

Savjet stručnjaka

– Uloga hrane je nahraniti, omogućiti energiju i zadovoljstvo. Nejedenje i preskakanje obroka ne vode do skidanja viška kilograma – upozorava dr. Đinđić pozivajući pojedince koji su se susreli s problemom smanjenog energetskog unosa potražiti savjet stručnjaka oko toga kako postići željeni deficit na zdrav i održiv način, bez restrikcija i pogrešnog pristupa prehrani.

FREEPIK

Zdravo mršavljenje podrazumijeva kvalitetnu prehranu koja se sastoji od više manjih obroka raspoređenih kroz dan i bez gladovanja. Ključan je unos svih potrebnih nutrijenata, a tjelovježba će omogućiti stvaranje mišićne mase koja će puno bolje pomoći procesu gubitka neželjenih kilograma nego što to može gladovanje i preskakanje obroka. Ako to ne možete postići samostalno, prihvatite pomoć nutricionista, trenera ili drugog stručnjaka koji će vam pomoći na putu do željenog cilja kroz zdrave i sigurne metode koje ne ugrožavaju zdravlje, već ga naprotiv – potiču ga i poboljšavaju.

Povezani članci