Patlidžan je borac protiv osteoporoze, potiče mršavljenje i ublažava anemiju
Patlidžan je borac protiv osteoporoze, potiče mršavljenje i ublažava anemiju
08.09.2024. | Željka Krmpotić
Iako je riječ o odličnoj namirnici s puno zdravstvenih prednosti, mnogi ne znaju da se na okus patlidžana može utjecati soljenjem prije pripreme
Patlidžan je gorka namirnica, no ako ga prije pripreme narežete, posolite i ostavite stajati oko pola sata, neutralizirat ćete gorčinu i otkriti fine arome ovog povrća. Zbog takve pretpripreme će prilikom prženja također upiti manje ulja.
Osim prženja, možete ga pohati ili kuhati te peći u pećnici, puniti, koristiti za musaku ili peći na roštilju, kiseliti ili kuhati na pari. Među svjetski najpoznatijim jelima od patlidžana je popularni libanonski baba ganoush, namaz koji se radi od pečenog dimljenog patlidžana. Za kremastiju strukturu patlidžana iskusne domaćice će ga prije pripreme namakati u mlijeku.
Zdravstvene prednosti patlidžana
– Patlidžan je neobično povrće koje pruža niz jedinstvenih zdravstvenih prednosti. Može pomoći u prevenciji osteoporoze, ublažiti simptome anemije, poboljšati kognitivne funkcije i zdravlje kardiovaskularnog sustava. Patlidžani štite zdravlje probavnog sustava, potiču mršavljenje, pomažu u boljoj kontroli dijabetesa, reguliraju razinu stresa i mogu smanjiti rizik od nastanka raka – započinje nutricionistica i dijetetičarka Olja Martinić.
– Izvrsna ljekovita svojstva patlidžana dolaze upravo iz njegove nutritivne vrijednosti. U sastavu patlidžana pronalazimo vitamin C, K, B6, tiamin, niacin, magnezij, fosfor, bakar, dijetalna vlakna, folnu kiselinu, kalij i mangan. Patlidžani sadrže jako malo zasićenih masnih kiselina. S obzirom na to da patlidžani gotovo uopće ne sadrže masti i kolesterol, odličan su izbor za osobe koje žele smršaviti. Vlakna potiču stvaranje osjećaja sitosti i reguliraju oslobađanje hormona koji povećavaju apetit. Regulacija apetita je jedan od najvažnijih koraka u procesu mršavljenja – otkrila je Martinić.
Patlidžan i otrov
Visok udio vlakana pomaže i u regulaciji razine šećera u krvi, pa prehrana bogata patlidžanom može utjecati na kontrolu i prevenciju dijabetesa. Valja znati i da će patlidžan blagotvorno utjecati na probavni trakt te suzbiti grčeve u želucu.
S druge strane, valja imati na umu da termički neobrađeni patlidžan može biti opasan. Naime, ispod kožice ploda sadrži male količine solanina, otrovne tvari koja može rezultirati mučninom, glavoboljom, povraćanjem i srčanom aritmijom. Valja znati i da je riječ o namirnici čija se antioksidativna svojstva povećavaju termičkom obradom.
Također, oboljeli od anemije ne bi trebali često na tanjuru imati ovo povrće jer tvari iz patlidžana na sebe vežu željezo iz krvi i uklanjaju ga iz stanica, a istraživanja su pokazala da sadrži alergene koji mogu izazvati ozbiljne alergijske reakcije
Vrste patlidžana
Ako ste mislili da dolazi samo u ljubičastoj boji, prevarili ste se.
Također, nisu sve vrste patlidžana istog oblika. Dugački i tanki kineski patlidžan priprema se kao pečeni prilog jelima od mesa i ribe ili pak kao sastojak toplih salata, dok se bijeli okruglasti patlidžan može koristiti u musaki, a najčešće se kiseli i čuva u ulju. Klasični patlidžan odličan je za sve oblike pripreme. Riječ je o pravoj mediteranskoj namirnici koja se odlično uklapa i u sve druge kombinacije mesnih i povrtnih jela. Iskušajte ga i u odličnom ratatouilleu. Evo recept:
Sastojci za umak:
2.5 dl umaka od rajčice
1 glavica luka
2 režnja češnjaka
sol, maslinovo ulje, ljuta paprika, bosiljak, origano
Na malo maslinovog ulja prepržite luk i češnjak te dodajte začine i prokuhajte dok se ne zgusne, desetak minuta. U vatrostalnu posudu na dno stavite umak, a potom u krug redajte povrće narezano na tanke ploške, naizmjenično stavljajući tikvicu, patlidžan, rajčicu i drugu tikvicu. Pecite na 180 stupnjeva oko sat i pol.
Mnogi ne vole specifičan, zemljani okus cikle pa stoga nerijetko zanemaruju činjenicu da je ovo korjenasto povrće prava riznica nutrijenata. Pritom je niskokalorična i lako probavljiva, pa je možete konzumirati
Mikropovrće su mladi izdanci različitih vrsta povrća, ljekovitog bilja i drugih biljaka, koje se beru u vrlo ranoj fazi rasta, obično između 7 i 21 dana nakon klijanja. Ovi izdanci,
Ako ne volite kelj ili špinat, smoothie je rješenje. U gustoj, hranjivoj smjesi, okus povrća koje ne volite uklopit će se s drugim namirnicama i neće ni osjetiti da ga