Nutricionistica Čohar objasnila je zašto je mikropovrće hit i kako ga jesti
Mikropovrće se razlikuje od klica po načinu uzgoja te je nutritivno gledano iznimno bogato hranjivim tvarima i preporučljivo je češće ga jesti
Mikropovrće su mladi izdanci različitih vrsta povrća, ljekovitog bilja i drugih biljaka, koje se beru u vrlo ranoj fazi rasta, obično između 7 i 21 dana nakon klijanja. Ovi izdanci, visoki oko 2,5 do 7,5 centimetara, predstavljaju fazu između klica i mladog povrća. Mikropovrće se cijeni zbog svoje intenzivne boje, snažnog okusa i visokog nutritivnog sadržaja. Koristi se kao dodatak raznim jelima, poboljšavajući njihov okus i vizualni dojam, dok istovremeno obogaćuje prehranu vrijednim hranjivim tvarima – objašnjava dipl.ing i nutricionistica Jordanka Čohar.
Ističe da se mikropovrće uzgaja u posebnim uvjetima i za razliku od klica koje se uzgajaju hidroponski, za mikropovrće je potrebno tlo.
– Nakon što se posiju sjemenke, biljke se uzgajaju u kontroliranom okruženju s optimalnom temperaturom, vlagom i svjetlošću kako bi se potaknuo brz rast i razvoj. Berba se obavlja ručno kad biljke dosegnu odgovarajuću visinu, obično nakon samo nekoliko tjedana klijanja. Mikropovrće ima intenzivan okus i koncentrirane hranjive tvari zbog brzog rasta i razvoja, što ga čini privlačnim dodatkom prehrani za one koji traže nutritivno bogatije opcije. Kućni uzgoj mikropovrća može biti kreativan i ispunjavajući proces – kaže Čohar ističući da nije teško uzgojiti mikropovrće kod kuće te nudi savjete kako to učiniti na najbolji način.
Mikropovrće u kućnom uzgoju
Izbor posuda
– Odaberite posude koje odgovaraju vašim potrebama i estetici vašeg prostora. To mogu biti plitke posude, tresetne posude ili čak reciklirane posude poput plastičnih kutija ili starih limenki – savjetuje Jordanka.
Priprema supstrata
– Pripremite kvalitetan supstrat ili treset koji će pružiti biljkama potrebne hranjive tvari i dobru drenažu. Možete koristiti mješavinu komposta, tresetne zemlje i perlita za poboljšanje drenaže – kaže nutricionistica.
Sjetva sjemenki
– Pobrinite se da koristite organske sjemenke koje nisu tretirane pesticidima ili kemikalijama. Možete naći specijalizirane sjemenke za mikropovrće u vrtnim centrima ili online trgovinama. Sijte sjemenke ravnomjerno po površini supstrata, pazeći da ih ne posijete previše gusto kako bi svaka biljka imala dovoljno prostora za rast. Lagano ih pritisnite u supstrat kako bi bile u kontaktu s tlom. Nakon sjetve, lagano ih prekrijte tankim slojem supstrata – kazala je dipl. ing. Čohar.
Navodnjavanje
– Redovito zalijevajte mikropovrće kako bi supstrat ostao vlažan, ali ne previše mokar. Možete koristiti raspršivač ili blagu kišnicu kako biste izbjegli ispiranje sjemenki. Pazite da se voda ne nakuplja na dnu posude jer to može uzrokovati truljenje – preporučuje naša sugovornica.
Osvjetljenje
– Mikropovrće treba svjetlo kako bi raslo zdravo i snažno. Postavite posude na sunčanu prozorsku dasku ili koristite umjetno svjetlo ako nemate dovoljno prirodne svjetlosti. Idealno, mikropovrće treba oko 12-16 sati svjetlosti dnevno – kaže Jordanka.
Briga o biljkama
– Redovito provjeravajte biljke kako biste uklonili eventualne korove ili trule dijelove. Također, pratite rast biljaka i berite ih kada dostignu željenu visinu kako biste osigurali optimalnu kvalitetu. Berba se obično obavlja rezanjem biljaka neposredno iznad površine tla. Uz malo kreativnosti i ljubavi prema biljkama, kućni uzgoj mikropovrća može biti izuzetno zadovoljavajući i pružiti vam svježe, hranjive obroke direktno iz vašeg vlastitog vrta u unutrašnjosti vašeg doma – kazala je Čohar.
Bogatstvo nutrijenata
Nutricionistica je također objasnila da se među uobičajenim sortama mikropovrća nalaze klice graška, rotkvica, rukole, brokule, kelja, špinata i drugog povrća. Svaka od ovih sorti donosi svoje specifične zdravstvene benefite, poput antioksidativnih svojstava, bogatstva vitaminima i mineralima te podrške probavnom sustavu.
– Osim što je mikropovrće bogato hranjivim tvarima, njegov domaći uzgoj također može imati pozitivan utjecaj na okoliš. Korištenjem organskog
supstrata i sjemenki te poticanjem domaće proizvodnje, možemo smanjiti emisiju stakleničkih plinova povezanu s transportom i podržati održiviji način života – smatra nutricionistica dodajući da mikropovrće sadrži visoku koncentraciju hranjivih tvari.
Vitamini:
– Vitamin C: Mikropovrće sadrži visoke razine vitamina C, koji igra ključnu ulogu u jačanju imunološkog sustava, potiče zdravlje kože te olakšava apsorpciju željeza, važnog za transport kisika u tijelu.
– Vitamin K: Važan je za zgrušavanje krvi i održavanje zdravlja kostiju. Nedostatak vitamina K može dovesti do problema s koagulacijom krvi.
– Vitamin E: Ovaj antioksidans štiti stanice od oksidativnog stresa, koji može uzrokovati oštećenje stanica i pridonijeti razvoju bolesti.
– Beta-karoten (provitamin A): Mikropovrće sadrži beta-karoten, koji se u tijelu pretvara u vitamin A. Vitamin A je ključan za zdravlje vida, imunološki sustav te održavanje zdrave kože i sluznica.
Minerali:
– Željezo: Neophodan je za transport kisika u tijelu i ključan je za normalno funkcioniranje stanica. Nedostatak željeza može dovesti do umora i anemije.
– Kalcij: Ovaj mineral važan je za održavanje zdravlja kostiju i zubi te igra ulogu u mišićnoj funkciji i signalizaciji živaca.
– Magnezij: Sudjeluje u više od 300 biokemijskih reakcija u tijelu, uključujući metabolizam energije, sintezu proteina i regulaciju mišićne funkcije.
– Kalij: Ovaj mineral ključan je za održavanje ravnoteže elektrolita, regulaciju krvnog tlaka i funkcioniranje srca.
Fitonutrijenti:
– Sulforafan: Prisutan u križastom povrću poput brokule i kelja, sulforafan ima protukancerogena svojstva te se istražuje zbog svoje sposobnosti zaštite stanica od oštećenja i poticanja zdravlja.
– Flavonoidi: Ovi fitonutrijenti imaju antioksidativna svojstva i mogu pomoći u smanjenju upalnih procesa u tijelu te podržati zdravlje srca i krvnih žila.
Vlakna:
– Mikropovrće može biti izvor vlakana, koja su važna za zdravlje probavnog sustava, regulaciju razine šećera u krvi te prevenciju bolesti srca.
Visok sadržaj proteina:
Neke vrste mikropovrća, poput mikropovrća od graška, mogu biti dobar izvor proteina, što je posebno korisno za vegetarijance i vegane.
Antimikrobna svojstva:
Neka mikropovrća imaju antimikrobna svojstva, što može pomoći u jačanju imunološkog sustava.
Detoksikacija organizma:
Zbog visokog sadržaja klorofila i antioksidansa, mikropovrće može pomoći u detoksikaciji organizma.
– Osim vitamina i minerala, mikropovrće također obiluje enzimima koji podržavaju probavu i apsorpciju hranjivih tvari. Enzimi prisutni u mikropovrću doprinose optimalnom funkcioniranju probavnog sustava i potiču tijelo da učinkovitije iskoristi hranjive tvari iz hrane – istaknula je nutricionistica Čohar objašnjavajući kako su sve navedene značajke mikropovrća razlog da se takva vrijedna namirnica nađe na našem tanjuru.
– Mikropovrće je vrijedan dodatak prehrani jer je izuzetno bogato hranjivim tvarima. Osim što pruža koncentrirane količine vitamina, minerala i fitonutrijenata, također je ukusno i raznoliko te se lako može integrirati u različite recepte i obroke. Ima intenzivan okus i hrskavu teksturu, što ga čini ukusnim dodatkom raznim jelima. Može poboljšati estetiku jela svojim vibrantnim bojama i zanimljivim oblicima. Kreativno raspoređeno mikropovrće može dodati vizualni element i estetsku vrijednost jelima – kazala je nutricionistica te istaknula da mikropovrće nudi raznolikost u prehrani i omogućuje eksperimentiranja s različitim okusima i teksturama.
– Mikropovrće se lako može dodati u različite recepte i obroke. Može se koristiti kao dodatak salatama, sendvičima, juhama, tjesteninama ili kao ukras na raznim jelima. Nije samo korisno za zdravlje, već je i popularno u suvremenim prehrambenim trendovima poput sirove prehrane, veganske i vegetarijanske prehrane. Također se često koristi u restoranima visoke kuhinje i gastronomiji kao dio inovativnih jela – savjetovala je Čohar.
Kako se mikropovrće priprema
Poznato je da visoke temperature uništavaju hranjive sastojke namirnica, pa isto vrijedi i za mikropovrće koje se ne kuha. Nutricionistica Jordanka Čohar savjetuje kako ga pripremati.
Dodajte u salate
– Mikropovrće je odličan dodatak svježim salatama. Jednostavno ga dodajte na vrh salate ili pomiješajte s ostalim sastojcima kako biste dodali boju, teksturu i nutritivnu vrijednost – kazala je nutricionistica.
Ukrasite jela
– Mikropovrće može poslužiti kao ukras na raznim jelima. Dodajte ga kao posljednji sloj na vrh jela kako biste dodali vizualni element i estetsku vrijednost – preporučuje Čohar.
Dodajte u sendviče
– Mikropovrće može poboljšati okus i teksturu sendviča. Dodajte ga kao dodatak sendviču kako biste dodali hrskavost i svježinu – kaže naša sugovornica.
Koristite kao dekoraciju
– Mikropovrće se često koristi kao dekoracija na raznim jelima, poput juha, tjestenina i glavnih jela. Dodajte ga kao posljednji dodir kako biste poboljšali prezentaciju jela – istaknula je Jordanka.
Dodajte u smoothieje
– Mikropovrće se može dodati u smoothieje kako bi se povećala nutritivna vrijednost pića. Dodajte ga u blender s ostalim sastojcima kako biste stvorili ukusan i hranjiv smoothie – savjetuje nutricionistica.
Koristite kao začin
– Mikropovrće može poslužiti kao prirodni začin za jela. Dodajte ga na vrh jela kao dodatak ili ga pomiješajte s drugim začinima kako biste dodali složenost okusa – preporučuje Čohar.
– Osim klasičnih načina korištenja, mikropovrće se može dodati u neobične recepte poput sladoleda ili kao dekoracija na tortama. Kreativnost u kuhinji može dodatno obogatiti vašu prehranu i učiniti svaki obrok zdravim i ukusnim. Općenito, mikropovrće je najbolje koristiti svježe i sirovo kako bi se sačuvale njegove hranjive tvari i svježina – zaključila je naša sugovornica.