Stručnjaci već dugo upozoravaju da je kuhanje na pari najbolja metoda pripreme povrća jer će se na taj način očuvati većina nutrijenata
Kuhanje na pari razlikuje se od klasičnog kuhanja. Klasično kuhanje podrazumijeva lonac kipuće vode u koji se mogu ubaciti sol i drugi začini, a namirnica se potom uranja u tu vodu i kuha dok ne omekša.
Klasično kuhano povrće izvrstan je prilog, no stručnjaci kažu da se takvim načinom pripreme gube vrijedni nutrijenti. Osim što je riječ o termičkoj obradi na visokoj temperaturi, neiskusne domaćice možda će prekuhati povrće koje će tako postati previše gnjecavo.
Očuvanje nutrijenata
Međutim, kuhanje na pari nudi drugačije iskustvo pripreme hrane uz očuvane nutrijente, bolji okus i manje mirisa u kuhinji. Dodatna je prednost u odnosnu na prženje ili dinstanje i t što se pri pripremi ne koristi ulje, pa je udio kalorija značajno manji. Pri pripremi ribe ili piletine para topi masnoće, pa se i tako smanjuje energetska vrijednost namirnica.
Valja istaknuti i kako je riječ o metodi koja je brza i jeftina, a ne iziskuje osobitu vještinu. S druge strane, ako nemate volje baviti se loncima i drugim kuhinjskim posuđem, suvremen pećnice nude opciju kuhanja na pari tako da bez problema ručak možete pripremiti i u pećnici. Povrće kuhano na pari zadržava hrskavost i boje, tako da je u konačnici i oku ugodnije kad završi na tanjuru.
Posuđe za kuhanje na pari
Osnovna ideja kod kuhanja na pari jest da namirnice uopće ne dotaknu vodu, nego se kuhaju iznad nje. Postoje aparati za kuhanje na pari u kojima su integrirane sve potrebne posude, nisu pretjerano skupi, no zauzimaju prostor u kuhinji i ako ih nemate namjeru učestalo koristiti, nisu najsretnije rješenje.
Kod posuđa pak postoji više mogućnosti, pa tako specijalizirani lonac za kuhanje na pari ima već ugrađene odjeljke za hranu, dok je druga mogućnost kupnja nastavka za kuhanje na pari. Zadnja opcija je običan lonac s cjediljkom. Važno je da je materijal nastavka nehrđajući čelik.
Metoda
Metoda kuhanja vrlo je jednostavna. Napunite lonac vodom do pola. Stavite ga na najjaču vatru da zakipi. Dodajte nastavak za kuhanje na pari i u njega stavite željene namirnice. Važno je da nastavak nikako ne dodiruje vodu i da namirnice nisu uronjene u vodu.
Poklopite kako bi para mogla kružiti u posudi i ravnomjerno kuhati namirnice. Kuhajte po preporučenom vremenu ili vlastitom nahođenju. Većina povrća se kuha od pet do 8 minuta, dok će krumpiru ili batatu trebati i do 12 minuta. Fileti ribe gotovi su za 5 do 8 minuta, dok će piletini trebati oko pola sata.
U svijetu profesionalnog sporta, ali i kod fitness entuzijasta te vježbača u teretanama, razgovor o dodacima prehrani kao što su kreatin i protein sirutke često je na dnevnom redu. Pritom
Nedavno ovogodišnje istraživanje Europske komisije pokazuje da potrošači u Europskoj uniji bacaju oko 10 posto hrane, a istovremeno je 37 milijuna onih koji si ne mogu priuštiti kvalitetan obrok svaki
Pojesti biljni burger umjesto mesnog zvuči kao osviještena odluka pojedinca koji ne misli samo na svoje zdravlje, nego i na okoliš. Kako su biljni burgeri sve popularniji i posljednjih godina