Portal za promicanje zdravog života

Japan: Borba protiv pretilosti počinje prehrambenim navikama

09.12.2024. | Željka Krmpotić
Pomakni granice Japan: Borba protiv pretilosti počinje prehrambenim navikama slika
STOCKCAKE/AI

U Zemlji izlazećeg sunca borba protiv debljine uokvirena je u državne zakone zbog kojih Japan ima jednu od najnižih stopa pretilosti

Sa stopom od svega 4,3 posto pretilih stanovnika, Japan je među državama koje se mogu pohvaliti dobrom strategijom u borbi protiv pretilosti. No ta blještava slika ima naličje koje mnogi smatraju dvojbenim, a metode kojima se koriste mnogi bi nazvali brutalnima.

PEXELS

Tako je još 2009. godine svijet zapanjio nevjerojatan zakon kojim su utvrdili maksimalni opseg struka građana za starije od 60 godina i odredili da je to za žene 90 centimetara, a za muškarce 85 centimetara. Dodatno, teret praćenja tih podataka preuzeli su poslodavci i lokalna uprava koji na redovnim godišnjim sistematskim pregledima kontroliraju opseg struka i težinu zaposlenika.

Japan se protiv debljine bori zakonima

Poslodavci koji uspješno smanjuju postotak pretilih zaposlenika imaju manje izdatke za mirovinske i zdravstvene fondove. S druge strane, zaposlenici s viškom kilograma po sili zakona moraju mijenjati prehrambene navike. No to nije sve.

FREEPIK

Na britanskom Channel 4 ove godine je s emitiranjem započela serija Around the World in 80 Weighs u kojoj se istražuje problematika mršavljenja u kroz različite države svijeta. U prvoj epizodi su posjetili Japan i ustanovili da nacionalna televizija svakog jutra emitira jutarnji trening kojeg provode svi, a poslodavci su dužni zaposlenicima osigurati pauzu kako bi mogli vježbati.

Dodatno, brojne aplikacije za mršavljenje kojima se ondje koriste iz perspektive zapadnih zemalja smatraju se toksičnima. Animirani likovi u aplikacijama ponižavaju korisnike nazivajući ih debelima i potičući ih na trening.

PEXELS

Kardiovaskularne bolesti

Bez obzira kako Zapad promatrao metode koje koriste Japanci, činjenica je da daju rezultate. Osim što su uspješni u borbi protiv pretilosti, riječ je o zemlji s najnižom stopom srčanih udara u svijetu, unatoč činjenici da su im razine kolesterola u krvi i tlaka iste kao u zapadnim zemljama.

darija vranešić bender, debljanje, japan, sushi
VITAMINI.HR/ Prof.dr.sc. Darija Vranešić Bender ističe učinak konzumacije ribe na kardiološko zdravlje

– Dodatno, čimbenici rizika za razvoj bolesti srca poput pušenja i dijabetesa u Japanu su u snažnom porastu. Na temelju svega što je poznato modernoj medicini, logika nalaže da i Japanci razvijaju bolesti srca istim intenzitetom kao i zapadnjaci, a to je daleko od stvarnosti – piše za vitamini.hr klinička nutricionistica prof. dr. sc. Darija Vranešić Bender objašnjavajući da je tajna u visokom unosu ribe koji rezultira povišenom razinom omega 3 masnih kiselina.

STOCKCAKE

– Japanci koji se, primjerice, presele u SAD bilježe veće stope kardiovaskularnih bolesti nego sunarodnjaci u domovini. Zbog toga su se znanstvenici u potrazi za obrazloženjem okrenuli prema prehrani. Jedan od nutricionistički najsnažnijih aduta u prehrani Japanaca je konzumacija ribe – riba se u ondje jede i do osam puta na tjedan, dok se primjerice, u Hrvatskoj prosječno konzumira jedanput na tjedan – kaže prof. Vranešić Bender.

Dobrobiti konzumacije ribe

Osim konzumacije ribe, ovaj tip prehrane nudi i druge aspekte koji pozitivno utječu na zdravlje. Prof. Vranešić Bender kao primjer donosi detalje iz svjetskog bestsellera “Japanke se ne debljaju i ne stare: tajne tokijske kuhinje moje majke” autora Naomi Moriyama i William Doyle. Riječ je o jednostavnom vodiču koji nastoji svijetu približiti zdravstvene prednosti japanske kuhinje.

FREEPIK

– Ondje stoji da Japanke u prosjeku unose 25 posto manje kalorija na dan nego Amerikanke. Magija njihove kuhinje važan naglasak stavlja na uživanju u ljepoti servirane hrane, u hrani se uživa polako i nikada se ne jede više nego što je potrebno. Hrana se servira u zasebnim malim posudicama, umjesto na jednom velikom tanjuru. Pritom se konzumiraju male količine raznolikih jela – prepričava prof. Vranešić Bender dodajući da im je riža također važna namirnica kuhinje koja sadrži obilje složenih ugljikohidrata te omogućuje produljeni osjećaj sitosti.

PEXELS

– Autori kažu da su Japanci nacija zaluđena povrćem. Sasvim je uobičajeno da se u jednom obroku servira čak pet različitih vrsta povrća i nikome nije čudno za doručak pojesti juhu od povrća ili salatu. Iako Japanci čine tek 2 posto svjetske populacije, konzumiraju čak 10 posto ribe koja se pojede na svijetu. Soja također predstavlja vrlo važnu namirnicu, a konzumira se u raznim oblicima i kombinacijama – kazala je prof. Vranešić Bender.

Oprezno sa sushijem

Zaključila je ipak kako za poticanje zdravstvenih prednosti prehranom nije potrebno slijepo slijediti japansku kuhinju ili jesti sushi svaki dan, nego je dovoljno jesti više ribe, voća i povrća te servirati hranu u manjim porcijama uz svjesnu konzumaciju i dodatak tofua i riže u svakodnevnoj prehrani.

PEXELS

Za one koji nisu skloni pripremi hrane kod kuće nego je radije naručuju iz dostave te misle da će češćom konzumacijom sushija postići isti rezultat, varaju se. Naime, sushi može sadržavati visokokalorične umake obogaćene šećerom i soli. Uz vrlo male količine povrća ponekad sadrže namirnice spremljene prženjem u dubokom ulju, a ne treba smetnuti s uma da jeftinija riba može sadržavati živu i štetne toksine. Povremeni izleti do sushi bara neće štetiti, no dugoročne koristi japanske kuhinje možete iskusiti pažljivim odabirom namirnica, svjesnom konzumacijom i pripremom hrane kod kuće.

Povezani članci