Hrana za organe – losos i orasi za mozak, riba i jaja za mišiće
Hrana za organe – losos i orasi za mozak, riba i jaja za mišiće
28.06.2024. | Željka Krmpotić
Uravnotežena prehrana podrazumijeva raznoliku lepezu namirnica koje svakodnevno konzumirate s ciljem da budu hrana za organe i cijelo tijelo
Naravno da su sve namirnice hrana za organe, ali činjenica je da neke od njih potiču i osnažuju rad specifičnih organskih sustava zahvaljujući nutritivnom profilu. Bogatstvo određenih nutrijenata u tim namirnicama čini ih izborom broj jedan ako se želite fokusirati na zdravlje određenog organa.
Hrana za organe
Hrana za mozak
– Tuna, orasi, losos i sardine dobri za mozak s obzirom na to da obiluju omega-3 masnim kiselinama koje su ključne za zdravlje mozga. Omega 3 masne kiseline pomažu u održavanju mentalne oštrine, boljem pamćenju, smanjenju upala, smanjenju rizika od anksioznosti, depresije, razvoju mozga fetusa te podržavanju općeg zdravlja mozga – objašnjava tehničarka nutricionistica Lara Lazaneo.
– Također tuna, orasi, losos i sardine sadrže i druge hranjive tvari poput vitamina B6, B12 koji su isto tako važni za zdravlje mozga i živčanog sustava. Proteini koji se nalaze u tim namirnicama doprinose izgradnji i obnovi te zaštiti mozga od oštećenja slobodnim radikalima – objasnila je Lazaneo.
Hrana za mišiće
S druge strane, nutrijenti iz banane, crvenog mesa, ribe i jaja potiču obnavljanje i rast mišića.
– Banane su bogate kalijem, mineralom koji pomaže u održavanju ravnoteže elektrolita i funkcije mišića. Crveno meso, poput janjetine, ovčetine ili govedine, sadrži visoke količine proteina i željeza, što je ključno za izgradnju mišića i održavanje zdravih crvenih krvnih stanica – eritrocita koje prenose kisik u mišiće – objašnjava naša sugovornica dodajući kako će određene namirnice pomoći nakon naporne tjelovježbe koja je rezultirala upalom mišića.
– Riba poput lososa ili tune bogata je proteinima i omega-3 masnim kiselinama koje mogu pomoći u smanjenju upala mišića i poticanju oporavka mišića nakon treninga. Jaja su također izvor proteina te sadrže esencijalne aminokiseline potrebne za rast i obnovu mišića – kaže Lazaneo.
Hrana za pluća
– Brokula, prokulice, klice, kupus i ostalo slično lisnato povrće bogati su hranjivim tvarima koje mogu biti korisne za zdravlje pluća iz nekoliko razloga – objašnjava Lazaneo.
Top 5 razloga zašto lisnato povrće pomaže plućima
1. Protuupalna svojstva
– Lisnato povrće sadrži spojeve koji imaju protuupalna svojstva, što može pomoći u smanjenju upala u plućima i potaknuti njihovo zdravlje. Preporuka je da lisnato povrće valja kuhati na pari kako bi sačuvali što više hranjivih tvari – objašnjava Lazaneo.
2. Detoksikacija
– Prokulice, brokule, klice i kupus sadrže fitokemikalije koje mogu pomoći u detoksikaciji tijela i pluća od štetnih tvari i toksina – nastavlja Lazaneo.
3. Antioksidansi
– Ove namirnice također su bogate antioksidansima poput vitamina C, beta-karotena – provitamina A i drugih fitonutrijenata, koji pomažu u zaštiti pluća od oštećenja uzrokovanih slobodnim radikalima – kazala je naša sugovornica.
4. Vlakna
– Visok sadržaj vlakana u ovom lisnatom povrću može pomoći u održavanju zdravog probavnog sustava, što je važno za opće zdravlje tijela, uključujući i pluća – kaže tehničarka nutricionistica.
5. Vitamini i minerali
– Brokula, prokulice, klice, kupus i slično povrće bogati su vitaminima i mineralima poput vitamina K, vitamina C, vitamina B6, vitamina B9, kalija, folata, kalcija, polifenola i drugih, koji su važni za opće zdravlje pluća i respiratornog sustava. Također, polifenoli iz kupusnjača štite pluća od oksidativnog stresa i upala te mogu smanjiti rizik od kroničnih bolesti pluća poput astme i kronične opstruktivne plućne bolesti (KOPB) – objašnjava Lazaneo.
Hrana za kožu
Borovnice
– Borovnice su bogate antioksidansima, posebno antocijanima, koji pomažu u zaštiti kože od oštećenja uzrokovanih UV zračenjem i slobodnim radikalima. Vlakna podržavaju zdravlje probavnog sustava, što može imati pozitivan učinak na kožu, jer zdravlje crijeva može utjecati na stanje kože i cjelokupno zdravlje organizma. Vitamin C pomaže u sintezi kolagena, proteina koji koži daje elastičnost i čvrstoću te štiti kožu od oštećenja i starenja – objašnjava naša sugovornica.
Losos
– Losos je bogat omega-3 masnim kiselinama koje smanjuju upale i održavaju kožu hidratiziranom, čime se smanjuje pojava crvenila, bubuljica, akni. Proteini su esencijalni za obnovu i popravak stanica kože, što može pomoći u održavanju zdrave i čvrste kože. Redovita konzumacija lososa može pomoći u održavanju adekvatne razine vitamina D – objašnjava Lazaneo.
Zeleni čaj
– Zeleni čaj je bogat katehinima, posebno epigalokatehin galatom (EGCG), koji pomažu u zaštiti kože od oštećenja UV zračenjem i slobodnim radikalima. Redovito konzumiranje zelenog čaja može pomoći u održavanju hidratacije kože, što je ključno za zdrav izgled i elastičnost kože. Također, zeleni čaj ima protuupalna svojstva i može pomoći u smirivanju kože sklone aknama ili drugim upalnim stanjima – dodala je tehničarka nutricionistica.
Hrana za kosu
Zelene mahune
– Zelene mahune bogate su vitaminima i mineralima. Sadrže vitamine A, C, i K, kao i folnu kiselinu, kalij, željezo, kalcij. Svi su oni važni za zdravlje kose. Vitamin A pomaže u proizvodnji sebuma, prirodne masnoće koja hidratizira kosu i vlasište. Vitamin C podržava proizvodnju kolagena, koji jača folikule kose. Vitamin K pomaže u održavanju zdravog vlasišta – objašnjava tehničarka nutricionistica dodajući kako kalij pomaže u regulaciji vlage u vlasištu, dok željezo i mangan podržavaju cirkulaciju krvi u vlasištu, što može poboljšati folikule kose.
Objasnila je i kako zelene mahune sadrže antioksidanse poput karotenoida i flavonoida koji pomažu u zaštiti stanica vlasišta od oštećenja uzrokovanih slobodnim radikalima, dok dijetalna vlakna u ovoj namirnici podržavaju zdravu probavu, što može utjecati na pravilnu apsorpciju hranjivih sastojaka važnih za zdravlje kose. I na kraju, zelene mahune izvor su željeza koje pomaže u proizvodnji crvenih krvnih zrnaca, što je važno za dotok kisika do folikula kose.
Losos
– Omega-3 masne kiseline pomažu u održavanju zdravlja vlasišta, smanjuju upale i podržavaju rast kose. Biotin odnosno vitamin B7 ključan je za proizvodnju keratina. Kosa je sastavljena od keratina, koji je vrsta proteina, tako da unos proteina posebno iz lososa pomaže u jačanju kose. Vitamin D je povezan sa zdravljem folikula kose i može pomoći u poticanju rasta kose – kaže Lazaneo.
Hrana za oči
Kukuruz
– Iako kukuruz sadrži vitamin A u manjim količinama, on doprinosi očuvanju vida. Antioksidans koji se nalazi u kukuruzu, vitamin C, pomaže u zaštiti očiju od oksidativnog stresa, smanjuje rizik od makularne degeneracije i održava zdravlje kapilara u očima. Također ako ne uzmete dovoljno vitamina C u hrani, poželjna je suplementacija. Karotenoidi lutein i zeaksantin ključni su za zaštitu očiju od štetnih učinaka plave svjetlosti i smanjenje rizika od makularne degeneracije i katarakte – prepričala je Lazaneo.
Jaja
– Žumanjak sadrži Žumance sadrži antioksidanse lutein i zeaksantin koji se akumuliraju u mrežnici, štiteći oči od oksidativnog stresa. Cink pomaže u održavanju strukture mrežnice i podržava funkciju vitamina A. Vitamin A prisutan je u obliku retinola u jajima koji je esencijalan za dobar noćni vid i zdravlje rožnice – kaže naša sugovornica.
Mrkva
– Beta-karoten tj. provitamin A koji se u tijelu pretvara u vitamin A, ključan je za dobar vid, posebno u uvjetima slabog osvjetljenja. Antioksidansi iz mrkve smanjuju rizik od makularne degeneracije i drugih očnih bolesti povezanih sa starenjem – istaknula je Lazaneo.
Hrana za srce
Rajčica
– Vitamini C i E su antioksidansi koji smanjuju rizik od ateroskleroze, štite krvne žile i srce. Kalij pomaže u regulaciji krvnog tlaka tako da neutralizira negativne učinke natrija. Likopen iz rajčice snažan je antioksidans koji pomaže u smanjenju oksidativnog stresa i upala što doprinosi smanjenju rizika od srčanih bolesti – nabraja tehničarka nutricionistica.
Krumpir
– Dovoljan unos kalija pomaže u snižavanju krvnog tlaka, čime se smanjuje rizik od hipertenzije i srčanog udara. Vitamin B6 tj. piridoksin pomaže u smanjenju razine homocisteina, aminokiseline koja je povezana s povećanim rizikom od srčanih bolesti. Vlakna poboljšavaju zdravlje srca regulacijom šećera u krvi i smanjivanjem LDL kolesterola – savjetovala je Lazaneo.
Hrana za kosti
Naranča
– Naranča je bogata kalijem koji pomaže u održavanju ravnoteže minerala u kostima i smanjenju gubitka kalcija. Vitamin C ključan za proizvodnju kolagena, proteina koji je važan za strukturu kostiju – ističe ona.
Celer
– Kalcij i magnezij doprinose jačanju kostiju i održavanju njihove strukture, dok je vitamin K neophodan za sintezu proteina koji su važni za mineralizaciju kostiju – kaže Lazaneo.
Mlijeko
– Vitamin D iz mlijeka pomaže u apsorpciji kalcija u crijevima, što je ključno za mineralizaciju kostiju. Fosfor s kalcijem djeluje na izgradnju zuba i cjelokupnog koštanog sustava. Kalcij je esencijalni mineral za razvoj i održavanje jakih kostiju i zuba – preporučila je naša sugovornica.
Dodala je da bez obzira na pozitivne učinke određenih namirnica, pri konzumaciji se valja voditi načelom umjerenosti objasnila je i kako bi trebao izgledati dnevni unos nutrijenata kad je riječ o prosječnoj odrasloj osobi.
Otkad se taj pojam pojavio, mnogi opravdano postavljaju pitanje po čemu je superhrana zapravo super u odnosu na klasične namirnice. Dodatno, ideju superhrane prate i cijene koje su ponekad zaista
U svijetu profesionalnog sporta, ali i kod fitness entuzijasta te vježbača u teretanama, razgovor o dodacima prehrani kao što su kreatin i protein sirutke često je na dnevnom redu. Pritom
Mnogi ne vole specifičan, zemljani okus cikle pa stoga nerijetko zanemaruju činjenicu da je ovo korjenasto povrće prava riznica nutrijenata. Pritom je niskokalorična i lako probavljiva, pa je možete konzumirati