Detoks nije samo za siječanj – pripremite tijelo i duh za jesen
Detoks nije samo za siječanj – pripremite tijelo i duh za jesen
30.08.2024. | Željka Krmpotić
Ljeto je na izmaku, a jesen i novi poslovni i obiteljski izazovi su pred vratima. Pravo je vrijeme za detoks kojim ćete se pripremiti za nove uspjehe
Posljednjih godina sve su popularniji detoks programi uma i tijela namijenjeni čišćenju i oporavku organizma. S tehničarkom nutricionisticom Larom Lazaneo razgovarali smo o svim aspektima tog trenda.
– Ideja detoksikacije temelji se na uvjerenju da se tijelo može pročistiti od toksina, štetnih tvari i štetnih mikroorganizama kako bi se poboljšalo zdravlje, uklonili bolovi i upale u tijelu, povećala energija, koncentracija, problemi sa snom, poboljšalo opće stanje organizma i svakodnevica – objašnjava Lara Lazaneo.
Kaže kako takvi programi često uključuju različite metode od posebnih načina prehrane do tretmana poput hidžame, saune, masaže, limfne drenaže i drugih.
– Popularnost detoksa posljednjih godina može se pripisati zdravstvenim trendovima i rastućoj svijesti o zdravom životu i alternativnoj medicini. To potiče ljude da traže načine kako poboljšati zdravlje i prevenirati bolesti. Također, wellness industrija nudi širok spektar proizvoda i usluga vezanih uz detoks, što kod ljudi pojačava interes i želju za primjenom ovih programa – kaža Lara dodajući kako je i velik utjecaj društvenih mreža na kojima influenceri i slavni promoviraju detoks programe. no u konačnici, i suvremeni stresni ubrzani životni ritam nameće potrebu traženja ravnoteže.
Detoks i mišljenje struke
– Iako su takvi programi vrlo popularni, mišljenja stručnjaka su podijeljena. Dok neki vjeruju u koristi detoksikacijskih programa, drugi ističu da tijelo već ima efikasne prirodne mehanizme za uklanjanje toksina i da neki detoks programi mogu biti nepotrebni ili čak štetni. Moje mišljenje je da primjena detoksa tri do pet puta na godinu ne može naštetiti, nego vratiti tijelo u ravnotežu – smatra Lara dodajući da detoksikacijske programe preporučuje posebno ljudima sa slabijom funkcijom bubrega i jetre.
Naša sugovornica objašnjava i da je optimalno trajanje detoksikacijskog programa od dva do tri tjedna, ovisno o tome kakvu vrstu detoksikacije primjenjujete. Nakon toga obavezno slijedi pauza u trajanju od jednog do dva mjeseca.
– Detoks može biti koristan nakon razdoblja loše prehrane ili konzumacije štetnih tvari poput prevelike količine šećera, rafiniranih proizvoda alkohola ili brze hrane. Međutim, važno je napomenuti da detoksikacija nije uvijek nužna i da nije rješenje za dugoročno zdravlje kod pojedinaca. Prije početka detoks programa važno je konzultirati se s nutricionistom ili dijetetičarom kako biste bili sigurni da je to prava opcija za vas i da ćete ga provoditi na siguran i efikasan način – savjetovala je Lara.
Rizici detoksikacije
– Detoksikacija je proces uklanjanja toksina, štetnih mikroorganizama, virusa, bakterija, gljivica, teških metala i pesticida iz tijela radi poboljšanja zdravlja i cjelokupnog statusa tijela. Međutim, pretjerivanje s detoksikacijom može uzrokovati niz problema – upozorava naša sugovornica.
1. Gubitak hranjivih tvari
– Ekstremne dijete za detoksikaciju mogu dovesti do nedostatka esencijalnih hranjivih tvari, nutrijenata koje tijelo treba dobiti iz hrane jer ih samo ne može proizvesti poput masti, proteina određenih vitamina i minerala, što može narušiti opće zdravlje – kaže Lara.
2. Slabost i umor
– Dugotrajni nedostatak kalorija i hranjivih tvari može rezultirati osjećajem umora, slabosti i smanjenjem koncentracije, fokusa i energije – upozorava naša sugovornica.
3. Probavni problemi
– Ekstremne promjene u prehrani, poput brzih sokova ili eliminacije određenih namirnica, mogu izazvati probavne smetnje poput nadutosti, plinova, gastritisa, dijareje ili konstipacije – kaže Lazaneo.
4. Oslabljen imunološki sustav
– Nedostatak hranjivih tvari tj. nutrijenata i stres na tijelu uzrokovan ekstremnom detoksikacijom može oslabiti imunološki sustav, čineći vas osjetljivijima na infekcije i bolesti – kaže tehničarka nutricionistica.
5. Gubitak mišićne mase
– Ako se detoksikacija provodi na ekstremne načine, može doći do gubitka mišićne mase s gubitkom masnoga tkiva, što može biti nepoželjno za one ljude koji žele očuvati mišićnu masu – kaže ona.
– Zbog svih ovih razloga izuzetno je važno pristupiti detoksikaciji s oprezom, slušati svoje tijelo i pridržavati se preporuka stručnjaka za prehranu, nutricionista ili dijetetičara. Detoksikacija se može sprovoditi više puta godišnje posebno u današnje vrijeme kada je sve više prisutno zagađenje, ali treba biti uravnotežena i ne bi trebala biti ekstremna ili trajati predugo.
Kako izabrati detoks program
Na društvenim mrežama može se naći niz savjeta i preporuka od kojih nisu sve točne i pouzdane. Kako ne biste doveli zdravlje u opasnost, valja stoga prije provođenja detoksikacijskog programa posvetiti pozornost ključnim elementima koji jamče kvalitetu.
Stručno vođenje
– Birajte programe koji su osmišljeni ili nadgledani od strane stručnjaka, poput nutricioniste, savjetnika za prehranu, dijetetičara ili certificiranih trenera – savjetuje Lara.
Realistični ciljevi
– Izaberite program koji postavlja realne ciljeve i ne obećava brzo mršavljenje ili čudesne rezultate u skidanju viška kilograma i dobivanju lijepe figure – kaža naša sugovornica.
Uravnoteženost
– Detoks program treba sadržavati raznoliku hranu koja osigurava sve potrebne hranjive nutrijente kako bi se izbjegle nutritivne nedostatke – preporučuje tehničarka nutricionistica.
Prilagođenost
– Detoks program treba biti prilagođen individualnim potrebama i ciljevima, kao i zdravstvenom stanju svake osobe kako bi bio siguran za osobu koja ga primjenjuje – kaže Lara.
Fokus na cjelovitost
– Dobar detoks program treba osigurati cjeloviti pristup zdravlju, uključujući tjelesnu aktivnost, smanjenje stresa i mentalno zdravlje – upozorila je naša sugovornica.
Pozitivni komentari i preporuke
– Potražite recenzije, iskustva, svjedočanstva drugih korisnika ili preporuke stručnjaka kako biste dobili povratne informacije o kvaliteti detox programa – zaključila je Lazaneo.
Upravo je preporuka stručnjaka ono što će vas na siguran način dovesti do cilja, posebno ako imate kroničnih bolesti, uzimate lijekove ili se nosite s raznim bolestima i stanjima. Stoga je pametnije savjetovati se s liječnikom ili nutricionistom prije početka bilo kakvog programa.
Trendovi se mijenjaju i pitanje ljepote ovisi o trenutku. Međutim, na društvenim mrežama već godinama se prikazuju nerealni standardi ljepote ljudskog tijela i to podjednako utječe na žene i na
Dobra je vijest ipak da pretežito jedemo plavu ribu, potom sipe, lignje i hobotnice, te nakon njih oslić, bakalar i slične vrste ribe. Rezultati su to istraživanja Ministarstva poljoprivrede koje
Spoj nutricionizma i psihologije u konceptu koji se naziva intuitivno hranjenje sve je zastupljeniji među hrvatskim stručnjacima koji su prepoznali vezu između emocija i načina na koji jedemo. – Ljudi