Nutricionistica Čohar: Ovo su podaci koje mora sadržavati deklaracija proizvoda
Nutricionistica Čohar: Ovo su podaci koje mora sadržavati deklaracija proizvoda
18.08.2024. | Željka Krmpotić
Deklaracija proizvoda važna je jer govori o ključnim aspektima namirnice koju kupujete, a nutricionistica Jordanka Čohar objasnila je na što paziti
Stručnjaci ističu kako je prilikom kupnje važno provjeriti deklaraciju prehrambenog proizvoda, jer ondje stoje svi važni detalji. Riječ je o službenoj naljepnici, ali i dokumentu, koji pruža detaljne informacije o konkretnom proizvodu.
– Deklaracija je obvezna za mnoge proizvode, posebno u prehrambenoj, kozmetičkoj i farmaceutskoj industriji. Služi za informiranje potrošača o karakteristikama proizvoda, sastavu, podrijetlu i drugim relevantnim informacijama – objašnjava dipl.ing. i nutricionistica Jordanka Čohar.
Koje podatke sadrži deklaracija?
Deklaracija proizvoda mora sadržavati razne informacije koje su važne za potrošače i regulatorna tijela, a naša sugovornica detaljno je objasnila što svaka oznaka na deklaraciji znači i kako je čitati kao potrošač te na što obratiti pozornost.
1. Naziv proizvoda
Specifičan naziv
– To je jasno i nedvosmisleno ime koje identificira proizvod. Provjerite identificira li naziv proizvod na jasan način i odgovara li onome što tražite – kaže nutr. Čohar.
Opis i namjena
– Uvjerite se da proizvod zadovoljava vaše potrebe ili očekivanja – savjetuje naša sugovornica.
Kategorija proizvoda
– Ponekad uključuje i opis proizvoda ili njegovu namjenu – kazala je nutricionistica.
2. Sastojci
Popis sastojaka
– Svi sastojci navedeni su redoslijedom prema njihovoj količini, od najveće do najmanje. Pažljivo pročitajte popis svih sastojaka. Podsastojci navedeni su u zagradama na popisu sastojaka. Sastojci koji sadrže dva ili više podsastojaka navedeni su u zagradama od najveće do najmanje količine. Na primjer: tjestenina (durum pšenično brašno, jaje, voda) ili sir (pasterizirano mlijeko, kultura, sol., enzimi) – savjetovala je naša sugovornica.
Alergeni
– To je jasan popis alergena prisutnih u proizvodu (npr. orašasti plodovi, mlijeko, jaja, gluten). Obratite posebnu pažnju na alergene. Ako imate alergije, izbjegavajte proizvode koji ih sadrže – upozorava nutricionistica.
Aditivi
– Odnosi se na identifikaciju svih korištenih aditiva kao što su boje, konzervansi, stabilizatori i drugi. Ako izbjegavate određene aditive, ovo je posebno važno – ističe Čohar.
3. Nutritivna vrijednost za prehrambene proizvode
Energetska vrijednost
– To je vrijednost izražena u kilodžulima (kJ) i kilokalorijama (kcal) što je važno ako pazite na unos kalorija – kaže Jordanka.
Makronutrijenti i mikronutrijenti
– Označavaju količine bjelančevina, ugljikohidrata (od kojih šećeri), masti (od kojih zasićene masne kiseline), vlakana. Mikronutrijenti su vitamini i minerali prisutni u značajnim količinama. Provjerite količine jer je to važno za uravnoteženu prehranu – preporučuje nutricionistica.
4. Neto količina
Težina ili volumen
– Ukupna neto količina proizvoda izražena je u gramima, kilogramima, mililitrima ili litrama – kazala je nutricionistica.
5. Datum proizvodnje i rok trajanja
– Datum proizvodnje govori kojeg je dana proizvođač proizveo proizvod. Informacija o datumu proizvodnje može vam pomoći da procijenite svježinu proizvoda. Rok trajanja je datum do kojeg je proizvod siguran za upotrebu ili konzumaciju kroz oznake “upotrebljiv do” ili “najbolje upotrijebiti do” – kaže Čohar.
– “Najbolje upotrijebiti do” označava datum do kojeg proizvod zadržava svoju optimalnu kvalitetu, odnosno najbolje karakteristike u pogledu ukusa, mirisa, teksture i nutritivne vrijednosti. Nakon tog datuma proizvod možda neće biti na vrhuncu kvalitete, ali to ne znači nužno da je neupotrebljiv ili nesiguran za konzumaciju. S druge strane, datum “upotrijebiti do” označava krajnji rok za sigurnu potrebu proizvoda, posebno kod kvarljivih namirnica. Izbjegavajte proizvode kojima je rok trajanja blizu isteka ili je već istekao – upozorila je naša sugovornica.
6. Uvjeti skladištenja
– Preporuke za skladištenje su upute o tome kako proizvod treba držati da bi se održala njegova kvaliteta- Primjerice, na suhom i hladnom mjestu, čuvati u hladnjaku nakon otvaranja i slično.
7. Upute za upotrebu
– To su specifične upute kako pravilno koristiti proizvod, uključujući eventualne mjere opreza. Ovaj odjeljak sadrži i informacije o preporučenoj dozi ili količini za konzumaciju ili upotrebu. Provjerite specifične upute kako pravilno koristiti proizvod, uključujući eventualne mjere opreza. To je posebno važno za farmaceutske proizvode i dodatke prehrani – objašnjava Čohar.
8. Podaci o proizvođaču
– Ovdje proizvođač navodi puni naziv i adresu tvrtke koja je proizvela proizvod. Zemlja podrijetla označava državu u kojoj je proizvođač proizveo artikl. Informacije o proizvođaču mogu vam pomoći da procijenite vjerodostojnost i podrijetlo proizvoda, a informacija o zemlji podrijetla može biti važna u kontekstu kvalitete i sigurnosnih standarda – objašnjava naša sugovornica.
9. Serijski broj ili lot broj
– To je identifikacijski broj koji omogućuje praćenje proizvodne serije i važan je za praćenje kvalitete i eventualne opozive proizvoda – ističe nutricionistica.
10. Oznake kvalitete i certifikati
– Oznake koje potvrđuju usklađenost s određenim standardima ili certifikatima (npr. ekološki certifikati, oznake bez glutena, halal, košer) također se nalaze na ambalaži i mogu biti važne za specifične prehrambene, etičke ili vjerske zahtjeve – kazala je Čohar.
11. Ostale informacije
– Posebne napomene odnose se na bilo koje dodatne informacije koje bi mogle biti korisne potrošačima kao što je podatak da proizvod sadrži GMO, da je pogodan za vegane i slično. Na ambalaži stoji i telefonski broj ili e-mail adresa za potrošače koji imaju dodatna pitanja ili pritužbe – kazala je naša sugovornica zaključujući kako svi ovi podaci omogućuju potrošačima donošenje informiranih odluka prilikom kupovine i korištenja proizvoda, ali pomažu i u osiguravanju transparentnosti te sigurnosti proizvoda na tržištu.
Dijeta bez ugljikohidrata, bez glutena, bez šećera, bez kruha, bez mlijeka, bez orašida… Brojni ljudi propagiraju različite vrste prehrambenih obrazaca koje nazivaju dijetama ograničavajući ili posve zabranjujući unos određenih namirnica
Trendovi se mijenjaju i pitanje ljepote ovisi o trenutku. Međutim, na društvenim mrežama već godinama se prikazuju nerealni standardi ljepote ljudskog tijela i to podjednako utječe na žene i na
Suvremeno društvo okruženo je viškom namirnica, nezamislivim izborom i mogućnostima koje premašuju sve što su naši preci imali na raspolaganju, ali često zanemarujemo četiri osnovna stupa metaboličkog zdravlja. – Za