Trenerica Bilić: Trampolin može ojačati koordinaciju i mišiće nogu
Trenerica Bilić: Trampolin može ojačati koordinaciju i mišiće nogu
21.08.2024. | Željka Krmpotić
Posljednjih godina veliki trampolin postao je važan dodatak obiteljskim velikim dvorištima, no postoje i manje verzije namijenjene tjelovježbi u kući
Vrtni trampolin u nekim je dvorištima zamijenio ljuljačke i tobogane te mnogi drže kako je riječ o proizvodu namijenjenom djeci, no to nije točno. Iako se na njemu najčešće igraju djeca, odličan je i za odrasle koji bi se trebali prisjetiti kako je to biti dijete.
– Djeca u dobi od tri do pet godina imaju potrebu skakati i trampolin ispunjava tu potrebu, a pritom je riječ o važnom rekvizitu za motorički razvoj djeteta. Naime, u toj se dobi razvija koordinacija i ravnoteža djece, a skakanje na trampolinu će dodatno potaknuti taj razvoj i usmjeriti ga. No nije samo riječ o rekvizitu namijenjenom djeci, jer trampolin nudi lepezu benefita i za odrasle – ističe kineziologinja Daria Bilić.
Kaže kako će i kod odraslih skakanje na trampolinu potaknuti koordinaciju i ravnotežu, a ujedno će pomoći u osnaživanju mišića nogu. Na tržištu se može pronaći više verzija trampolina.
Za unutarnje korištenje
Riječ je o manjim trampolinima promjera do 90 centimetara i mnogima služe kao fitness rekvizit za odrasle. Lagani su i prenosivi te mnogi od njih dolaze s rukohvatima kako bi se olakšalo vježbanje.
– U tom smislu je trampolin odličan kao nestabilna površina koja potiče propriocepciju i prevenciju ozljeda te može biti odličan dodatak rutini vježbanja ili pak oblik prevencije i rehabilitacije ozljeda. No ako isključivo vježbate na trampolinu, to bi moglo postati monotono, pa valja uvrstiti raznolikosti u plan treninga -preporučila je Bilić.
Za vanjsko korištenje
Masivni vrtni trampolin postavlja se na otvorenom te može stajati kao samostalni element, ili ga pak možete ukopati u zemlju kako bi bio stabilniji. Dolaze u raznim dimenzijama, od 90 do 500 centimetara, ovisno o broju pojedinaca koji će na njemu skakati. Primjerice, stručnjaci preporučuju da je za jednu osobu dovoljan promjer do 300 centimetara, dok za više osoba koje će istovremeno koristiti rekvizit trebate trampolin od 500 centimetara. Ključna je stavka nosivost rekvizita koja je sukladna veličini. Dakle, što je veći trampolin, veća je nosivost.
Površina i sigurnost
Elastičnost je ključna riječ kad je riječ o trampolinu, pa je tako podloga za skakanje najčešće od elastičnih gumenih materijala koji su otporni na mehanička oštećenja, ali i na vremenske uvjete poput vlage ili sunca. Taj materijal je pričvršćen za okvir oprugama. Najbolji trampolini imaju izdržljive opruge, a što ih je više, veća je mogućnost odskoka i iskustvo je bolje.
Također, važan sigurnosni element je mreža koja će spriječiti pad s trampolina. Na raspolaganju su dvije vrste – ona koja se postavlja s vanjske strane rekvizita i sprječava pad prema tlu, te unutarnja koja se postavlja ispred opruga i tako štiti od rizika da nogom zapnete između opruga.
– Iako osobno ne poznajem nikoga tko se našao u takvoj situaciji, čula sam da se liječnici nerijetko susreću s ozljedama gležnja zbog skakanja na trampolinu. Činjenica je da postoji velika mogućnost ozljede jer je drugačiji mehanizam doskoka na čvrstu površinu, a kod trampolina je veća vjerojatnost uganuća gležnja ako doskok nije optimalan – upozorila je Bilić objašnjavajući kako to ne bi trebao biti razlog odustajanja od trampolina, nego tek motiv da boljeg promišljanja o sigurnosnim aspektima.
Gdje postaviti trampolin
Veliki vrtni trampolin idealno je postaviti na otvorenom prostoru tako da iznad njega nema grana ili drugih barijera. Idealno je da je prostor oko njega prazan kako bi bilo dovoljno mjesta za postavljanje sigurnosnih mreža, a umjesto na betonsku površinu ili pločice terase, bolji izbor je zelenilo livade. U slučaju pada, tlo je mekše od betona.
Stručnjaci kažu daje zimi bolje spremiti ga na suhom mjestu kako biste izbjegli hrđanje spojeva i opruga te oštećenje materijala zbog smrzavanja i mraza, a tijekom ljetne sezone na otvorenom dovoljno je tek po potrebi prebrisati površinu za skakanje kako bi uvijek bila čista i suha. Opruge i metalne dijelove dodatno možete zaštiti sredstvima protiv hrđe.
Plastične, metalne, punjene pijeskom, lakše ili teže – sve su to varijacije kettlebellsa ili girja koje mnogi koriste u teretanama, ali ih sve radije kupuju i kao rekvizit za kućnu
Bilo da ste strastvena vježbačica ili početnica, svjesni ste koliko je važna oprema u kojoj vježbate. Za žene, osobito one sa većim grudima, ključan je odabir kvalitetnog grudnjaka. Vrhunski sportski
Stvar je osobne procjene smatrate li da će vam rukavice za teretanu pomoći prilikom tjelovježbe. Razlozi kupovine razlikuju se, pa ih tako pojedinci nabavljaju kako bi prevenirali pojavu žuljeva tijekom