Tenisice za trčanje kupujte ovisno o podlozi na kojoj trčite
Tenisice za trčanje kupujte ovisno o podlozi na kojoj trčite
08.05.2024. | Željka Krmpotić
Zagrebačka trenerica Mia Dilberović otkrila je kako odabrati najbolje tenisice za trčanje u skladu s potrebama trkača i njegovim ciljevima
Tenisice za trčanje najvažniji su dio opreme rekreativaca i profesionalnih trkača. Neudobne i neodgovarajuće tenisice mogu rezultirati bolnim žuljevima, ali i ozbiljnim tegobama i ozljedama poput trna u peti i drugih medicinskih stanja. Iako se čini da je svejedno koje tenisice za trčanje odabrati, to ipak nije tako jednostavno. Naime, svaki dio tenisice ima svoju svrhu i dizajnirali su ga s ciljem i namjerom. Pojednostavljeno, osnovni dijelovi su gornjište, potplat i vezanje.
Podloga je ključna
– Prije svega, odabir tenisica ovisi o podlozi na kojoj mislite trčati. Tako se razlikuju tenisice za trčanje po trim stazi, u teretani na traci ili na asfaltu i u prirodi. Podloga određuje kakav će biti potplat. S druge strane, valja znati gazište stopala odnosno način na koji gazimo, kao i to je li nam stopalo usko ili široko – započinje osobna trenerica i kineziologinja Mia Dilberović.
Naime, prema načinu gaženja razlikuju se tri vrste stopala. Najčešće je klasično, neutralno stopalo. Pronacija ili spušteno stopalo pojam je koji se odnosi na ljude sa spuštenim srednjim dijelom stopala, dok je supinacija najrjeđi oblik stopala i odnosi se na ljude koji gaze po vanjskom rubu stopala. Ako niste sigurni u koju skupinu pripadate, provjerite mjesta kojima će vam se obuća najprije izlizati.
Fleksibilnost tenisica
Potplat tenisice za trčanje izrađuje se od raznih gumenih ili pjenastih smjesa postavljenih na strateškim mjestima kako bi se produžio vijek trajanja ili poboljšala fleksibilnost tenisice. To su materijali koji omogućuju bolje prianjanje i izdržljivost bez dodavanja težine ili krutosti te prate oblik otiska stopala nudeći željenu razinu stabilnosti pod nogama.
– Zbog svih tih elemenata koji mogu činiti veliku razliku pri odabiru tenisice za trčanje, preporučila bih kupcima da se kod prodavatelja najprije informiraju o svim detaljima koji su im potrebni. Recimo, tenisice s mekšim potplatom namijenjen su za mekšu podlogu i duže trčanje, a što je đon tvrđi i nazubljeniji primjereniji je grubljim podlogama poput asfalta. Imajte na umu također da cijena i marka za amaterske trkače ne igraju ulogu, ali mogu biti presudni kad je riječ o profesionalcima. Primjerice, tenisica maratonca teži 200 do 250 grama i skuplja je, jer ima kvalitetniju pjenu i druge sastavnice, no za amatera to neće biti presudno niti će utjecati na njegovu izvedbu – kaže Dilberović.
Top 5 grešaka pri kupnji tenisica za trčanje
1. Birate ih prema izgledu
Moda i trendovi ne bi trebali imati utjecaj na izbor tenisica, nego biste se trebali koncentrirati na funkcionalnost. Birajte odgovarajuće tenisice u skladu s potrebama, a zanemarite boju i potpis.
2. Kupujete premale tenisice
Tijekom trčanja tenisice koje nisu adekvatne veličine rezultiraju žuljevima, oštećenjima noktiju i drugim tegobama. Stoga valja pripaziti da tenisica bude najmanje pet milimetara veća od veličine koju inače nosite kako bi prsti imali prostora za sve uvjete u kojima trčite.
3. Kupujete u pogrešno doba dana
Tenisice za trčanje nikad ne kupujte u jutarnjim, nego tek u večernjim satima. Naime, iako neprimjetno, stopala tijekom dana otiču i do navečer to može utjecati na broj obuće. Kako je za tenisica za trčanje broj iznimno važan, valja znati da ih najbolje kupovati u večernjim satima.
4. Kupujete bez provjeravanja veličine
Ako ste dugo koristili određeni broj tenisica jednog brenda, pogrešna je pretpostavka da će vam odgovarati isti broj drugih brendova. Naime, proizvođači obuće koriste različite kalupe, a to uključuje i tenisice za trčanje. To znači da broj 38 jednog proizvođača kod drugog možda odgovara veličini 39.
5. Zanemarujete širinu stopala
Uz sve parametre, važnu ulogu igra i širina stopala. Ako imate široko stopalo, neće vam odgovarati kalupi tenisica za usko stopalo te će vas takve tenisice žuljati i trčanje pretvoriti u pakao.
Ako niste sigurni oko odgovarajuće veličine i kalupa, nemojte se ustručavati zatražiti informacije od prodavača. I na kraju, kod tenisice za trčanje vrlo je važno odabrati odgovarajući materijal gornjišta.
– To je bitno jer se stopalo tijekom napora znoji, a ako imate tenisicu s nepropusnim gornjištem, vrlo brzo će vam vlaga početi smetati. Nadalje, tenisice s nepropusnim materijalima mogle bi ubrzo poprimiti neugodan miris, pa je stoga najbolje odabrati prirodne materijale koji su prozračni i omogućuju disanje stopala. Za rekreativce uvijek preporučujem da odaberu tenisice srednje mekanog đona jer ih mogu koristiti za trčanje po asfaltu i za teretanu, a najvažnije je da se tenisice mogu oprati. Naime, skuplji materijali obično su teži za održavanje i pranje – savjetovala je trenerica Dilberović.
Tenisice za trčanje imaju rok trajanja
Iako mnogi ističu da u prosjeku tenisice valja zamijeniti nakon što ste u njima prošli oko 800 kilometara, to nije točan broj i riječ o je o vrlo individualnoj vrijednosti. Naime, ako se pojave oštećenja koja mogu utjecati na kvalitetu trčanja,a li i na zdravlje i sigurnost trkača, tenisice valja zamijeniti odmah. Obično su lakše tenisice s mekšim i ravnijim potplatom sklonije bržem propadanju od onih s čvršćim potplatima. S druge strane, manja oštećenja gornjišta koja samo kvare estetski dojam i ne utječu na trčanje, možda nisu razlog da odmah bacite tenisice.
– Osobno, tenisice bacam kad osjetim da mi prilikom obuvanja propada peta ili da je tenisica izgubila formu. No tenisice su potrošna stvar i za nekoga tko trči dva do tri puta u tjednu, bilo bi dobro tenisice promijeniti najmanje jedanput na godinu. Oštećene tenisice mogu prouzročiti ozljede Ahilove tetive ili trn u peti, a nestabilne tenisice zbog kojih se stopala uvijaju vode u nestabilnost što stvara potencijal za padove i ozbiljne ozljede poput lomova – zaključila je trenerica Dilberović.
Bilo da ste strastvena vježbačica ili početnica, svjesni ste koliko je važna oprema u kojoj vježbate. Za žene, osobito one sa većim grudima, ključan je odabir kvalitetnog grudnjaka. Vrhunski sportski
Iako se toga ne pridržavaju svi, tenisice za teretanu trebale bi biti samo za tu namjenu. Razlog je higijenske naravi, jer ako bi svi vježbači dolazili u tenisicama u kojima
Čarape za planinarenje jednako su važan dio opreme kao i gojzerice. Naime, planinarske staze nisu uvijek prostor za jednostavnu i laganu šetnju u kojoj ćete uživati u idiličnim prizorima netaknute