Trenerica Bilić: Za početnike SUP je bolje uzeti u najam nego ga kupiti
Trenerica Bilić: Za početnike SUP je bolje uzeti u najam nego ga kupiti
20.06.2024. | Željka Krmpotić
Posljednjih godina sve popularniji SUP proširio se među rekreativcima kao važan dio ljetne opreme za vodu i more, no valja znati kako ga kupiti
Stand Up Paddleboarding puni je naziv ljetnog rekvizita poznatijeg kao SUP, a time ujedno opisuje i čemu rekvizit služi.
– To je daska za surfanje namijenjena da korisnik na njoj stoji i vesla, međutim ne morate nužno stajati. Veslati možete i na koljenima ili sjedeći, ovisno o vlastitim preferencijama. Primjerice, osobno najviše volim veslati na koljenima jer mislim da sam tako najbrža – priča kineziologinja i kondicijska trenerica Daria Bilić koja priznaje da joj se SUP isprva nije svidio, no kad ga je iskušala promijenila je mišljenje i sad uživa u rekreaciji koju joj pruža.
– Osnovni je problem u tome što su SUP-ovi veliki i teški. U prosjeku imaju do 10 kilograma pa ih do plaže morate nositi na leđima, što može biti poseban problem ako je riječ o nepristupačnijem terenu. Nadalje, mnogi će SUP kupiti i koristiti možda jedanput ili dvaput. Zbog toga bih početnicima svakako savjetovala da prije nego što se odluče na kupnju, uzmu SUP u najam i isprobaju ga – preporučuje trenerica Bilić.
Kaže kako u svim većim turističkim mjestima postoje servisi u kojima se SUP može uzeti u najam i po nekoliko dana, pa je to prilika da netko tko se nije susreo s tim rekvizitom ustanovi sviđa li mu se i želi li ga koristiti kao dio svog aktivnog odmora.
Kako birati SUP
Bez obzira jeste li se odlučili na kupnju ili najam SUP-a, svakako valja uzeti u obzir nekoliko važnih čimbenika.
Vrste
Ljudi najčešće koriste mekane SUP-ove na napuhavanje, no postoje i inačice od epoksi smole i staklenih vlakana.
– Osobno, kad je riječ o početnicima, preferiram daske na napuhavanje jer su praktičnije i omogućuju veću fleksibilnost i lakše upravljanje od tvrdih dasaka – kaže trenerica Bilić.
Nosivost
U specijaliziranim trgovinama postoji niz vrsta dasaka, no prije svega valja uzeti u obzir vlastitu tjelesnu težinu. Naime, ključna je nosivost daske jer vam to omogućuje nesmetano iskustvo uživanja. Da biste izračunali nosivost, morate obratiti pozornost na volumen daske – što je veći volumen, veća je nosivost. Precizniji izračun je da volumen podijelite s tri i dodate do 15 kilograma. Primjerice, daska volumena 285 litara može podnijeti težinu od 95 do 100 kilograma. Pazite da niste baš na gornjoj granici te ostavite koji kilogram prostora.
Duljina i oblik
– Valja pripaziti i na veličinu daske. Klasične daske za rekreativce ili tzv. All – round sup daske obično su duge oko 320 centimetara i idealne su za početnike jer pružaju bolju stabilnost veslača. S više od 80 centimetara dovoljno su široke za sve potrebe – objašnjava trenerica.
Postoje još i Touring sup daske koje su uže i šire te su namijenjene iskusnijim veslačima, ili pak racing SUP daske duge i do četiri metra, a najčešće su namijenjene natjecateljima. Za zaljubljenike u SUP postoji lepeza varijacija i specijaliziranih modela s obzirom na očekivanja i potrebe.
Način izrade
Iako se ne čini osobito važnim, način izrade SUP-a za stručnjake je odlučujući faktor izbora.
– Kod supova koje u izradi nisu lijepili nego varili, mogućnost ispuhivanja je smanjena na minimum. To je jako važno. Naime, tehnologijom varenja se dva materijala stapaju u jedan, dok kod lijepljenja ta dva materijala spaja medij, odnosno ljepilo. Ako je ljepilo slabije kvalitete, SUP će se ispuhati i to će vam značajno otežati veslanje – objasnila je trenerica.
Pumpa
SUP se obično prodaje s ručnom pumpom, no trenerica Bilić kaže da postupak napuhavanja tako može postati zamoran i dosadan te traje do 20 minuta.
– Nabavite električnu pumpu koju možete priključiti na auto. Ne morate se znojiti, a postupak je gotov za desetak minuta. Pripazite da ga napušete do kraja i do preporučenog pritiska, jer u suprotnom bi mogao otežati vožnju i pokvariti iskustvo rekreacije – kaže trenerica.
Naša sugovornica objasnila je također kako je riječ o odličnom ljetnom rekvizitu kojim možete unaprijediti razinu fizičke spreme.
– SUP omogućuje rad na nestabilnoj površini zbog čega morate angažirati cijelo tijelo. To doprinosi stabilizaciji svih zglobova, jačanju malih mišićnih skupina i propriocepcije te poticanju ravnoteže i koordinacije – zaključila je Bilić.
Plastične, metalne, punjene pijeskom, lakše ili teže – sve su to varijacije kettlebellsa ili girja koje mnogi koriste u teretanama, ali ih sve radije kupuju i kao rekvizit za kućnu
Bilo da ste strastvena vježbačica ili početnica, svjesni ste koliko je važna oprema u kojoj vježbate. Za žene, osobito one sa većim grudima, ključan je odabir kvalitetnog grudnjaka. Vrhunski sportski
Iako se posljednjih godina reklamiraju kao “must have” za sve praktičare joge, protuklizne čarape prema iskustvu instruktorice joge Jelene Lizde nisu na popisu rekvizita koji mogu poboljšati izvedbu. Zapravo, kaže