Trenerica Nikolina objasnila je na što pripaziti kod kupnje šipke za treniranje
Trenerica Nikolina objasnila je na što pripaziti kod kupnje šipke za treniranje
25.06.2024. | Željka Krmpotić
Šipke za treniranje možete kupiti u svim trgovinama sportskom opremom, no valja znati kako ih birati da bi vam dugoročno koristile u kućnoj teretani
Većina kvalitetnih treninga uključuje kompleksne vježbe koje uključuju više mišićnih skupina, a najjednostavniji rekvizit kojim se to može postići su šipke za treniranje. Dolaze u različitim veličinama i težinama, a više je detalja na koje valja pripaziti prilikom kupnje.
– Šipka je rekvizit koji se koristi u treningu snage s opterećenjem i jednako kao svaki drugi rekviziti pruža nam otpor prilikom vježbanja te time trening čini izazovnijim i omogućuje rast mišića – objašnjava trenerica Nikolina Škof Erdelja.
Ističe da je riječ o trajnim rekvizitima koji nisu skloni oštećenjima budući da se najčešće izrađuju od čelika, a često su premazane materijalima kojima se sprječava hrđanje i habanje te omogućuje bolji hvat prilikom vježbanja zahvaljujući hrapavoj površini.
– Standardna masa olimpijske šipke je 20 kilograma, no u trgovinama se može kupiti lakše i kraće šipke, što može biti dobro za kućni trening ili nekoga tko nema dovoljno prostora u kućnoj teretani da bi u njega smjestio olimpijsku šipku.
Upravo je prostor, ističe naša sugovornica, među prvim kriterijima pri odabiru šipke.
– Prije odlaska u kupovinu izmjerite prostor kako biste znali koja vam točno šipka stane, a koja je predugačka. Kilaža šipke pak ovisi o tome s kojim težinama smo spremni vježbati, a tu valja paziti na maksimalnu nosivost šipke. To je važno kod kupovine dodatnog opterećenja, da ne premašimo koliko šipka može podnijeti – upozorava Nikolina.
Svakako valja pripaziti na promjer šipke, nastavila je Nikolina, budući da pločasti utezi mogu imati različite veličine otvora te valja pronaći one koji su odgovaraju.
Šipke za treniranje i utezi
– Šipka se može kupiti samostalno ili u kompletu s pločastim utezima, pa je ta opcija možda najbolja jer prevenira kupnju neodgovarajućih utega i ostavlja slobodu rada s različitim težinama. Najveća prednost šipke u odnosu na bučice i girje je upravo u činjenici da možete dodavati opterećenje u skladu sa svojim napretkom, a po potrebi, uvijek možete nabaviti još pločastih utega različitog raspona opterećenja, dok su kilaže girji i bučica fiksne. – ističe Nikolina.
Upravo radi toga prilikom kupnje šipke valja predvidjeti rast i napredak te kupiti odgovarajuće šipke koje pružaju na krajevima dovoljno prostora za nadogradnju, odnosno da su dovoljno dugački da na njih stane više pločastih utega. Ako kupite šipku s prekratkim krajevima, kad budete mogli dizati veće težine, možda će vam trebati nova šipka jer na staru neće stati teret s kojim radite.
– U trgovinama se može kupiti i šipke koje na krajevima imaju navoj za pločaste utege, slično kao vijak i matica, pa razmislite o svim aspektima treninga i pokušajte predvidjeti ciljeve. Inače, održavanje šipki je vrlo jednostavno i dovoljno ih je prebrisati vlažnom krpom i blažim sredstvima, a držite ih na suhom kako biste spriječili hrđanje – zaključila je trenerica te na kraju preporučila najbolje vježbe za rad sa šipkom.
Top 5 vježbi za rad sa šipkom
1. Stražnji čučanj
Stanite ispod šipke postavljene na stalak za utege, u širini kukova. Šipku smjestite na gornji dio leđa, ispod vrata, i uhvatite ju objema rukama, malo dalje od ramena, s laktovima prema dolje.
Odmaknite se od stalka, udahnite, aktivirajte mišiće trupa i spustite se u čučanj, a zatim se podignite gore, s izdahom. Kad završite sva ponavljanja, vratite šipku na stalak.
2. Mrtvo dizanje
Stanite ispod šipke nogama u širini ramena. Sagnite se, opustite koljena, a kukove usmjerite prema iza, držeći kralježnicu u neutralnom položaju, udahnite, aktivirajte mišiće trupa i s izdahom se uspravite, podižući teret. Potom spustite šipku u početni položaj te ponovite vježbu.
3. Rameni potisak
Šipku s poda podignite do razine ramena nabačajem ili sa stalka gdje već stoji u visini ramena. Hvat je malo širi od širine ramena. Također, stopala su širine ramena. Iz tog položaja podignite šipku iznad glave i ispružite ruke. Uz udah spustite šipku ispred glave u razinu s ključnom kosti, a zatim podignite u početni položaj uz izdah.
4. Bench press tj. potisak s klupe
Bench press ili potisak s klupe je složena vježba koja se sastoji u podizanju utega iz ležećeg položaja na klupi. Šipku s opterećenjem u skladu s mogućnostima valja postaviti iznad očiju te punim hvatom u širini laktova uhvatiti i podignuti iznad sebe.
Ruke pritom valja izravnati u laktovima, a potom kontrolirano spustiti šipku do prsa te je uz izdisaj potisnuti ponovo iznad tijela.
5. Good morning
Noge su u širini ramena, šipka je na leđima i nalazi se na gornjem dijelu leđa, ali nikako na vratnoj kralježnici. Iz zgloba kuka gornji dio tijela spustite u pretklon uz blago savijanje koljena. Potom se vratite u početni položaj. Glava je cijelo vrijeme u produžetku kralježnice u neutralnom položaju.
Stvar je osobne procjene smatrate li da će vam rukavice za teretanu pomoći prilikom tjelovježbe. Razlozi kupovine razlikuju se, pa ih tako pojedinci nabavljaju kako bi prevenirali pojavu žuljeva tijekom
Gotovo svaka vrsta tjelovježbe iziskuje kupnju određene opreme te je na tržištu danas dostupna široka lepeza cjenovno prihvatljivih varijacija. Ipak, cijena ne bi trebala biti osnovno mjerilo kvalitete i pouzdanosti
Na tržištu se danas može pronaći niz različitih vrsta tajica među kojima se razlikuju modne i funkcionalne, odnosno one za svakodnevnu uporabu i one za sportske aktivnosti. Poznati brendovi nude