Nije svejedno koji reket za badminton kupujete jer postoji više vrsta, a o tome ovisi užitak kao i postizanje boljeg rezultata u igri
Za pojedine rekreativce čini se kao da je reket za badminton samo dio opreme za zabavu na otvorenom, pa ne obraćaju pozornost na značajke reketa. To može utjecati na stil igre, osjećaj zadovoljstva i zabave tijekom igre, kao i na rezultat, osobito kod onih natjecateljskog duha. Prije svega, valja razumjeti da postoji više vrsta reketa i svaki od njih ima svoje prednosti.
Balansiranje ili ravnoteža reketa
Točka ravnoteže reketa odnosi se na raspodjelu težine reketa. Određuje se prema tome gdje se središte ravnoteže nalazi u reketu, počevši od baze ručke. Konkretnije, ako reket stavite na prst, mjesto gdje model dolazi u ravnotežu je točka ravnoteže reketa. U tom smislu se razlikuju modeli kojima je ravnoteža kod glave (head heavy), u ruci (head light) ili na sredini (even balance).
Head heavy reket
Ova vrsta reketa za badminton pruža veću snagu udarca. Kad ih držite u ruci, čine se težima i namijenjeni su ofenzivnijim igračima te onima koji ne igraju u paru.
Head light
Ovi reketi za badminton idealni su za one igrače koji igraju na mreži obrambene pozicije. Lakši su i jednostavniji za manevriranje od head heavy modela te bolje pristaju igračima u paru.
Even balance
Ova vrsta reketa za badminton idealna je za svestrane igrače i pruža ultimativni osjećaj i fleksibilnost. Težina reketa je raspoređena po cijelom reketu.
Ipak, valja imati na umu da se bilo koji model može prilagoditi, pa se tako dodavanjem niti povećava težina glave reketa za 3-4 grama. Dodavanje držača na ručku reketa povećava težinu prema ručki i smanjuje točku ravnoteže.
Težina reketa
Odabir težine reketa za badminton ovisi o tehnici i vještini igranja. Težina i ravnoteža reketa mogu se mijenjati dodacima, pa proizvođači navode težinu bez niti i omota.
Lagani reketi – <85 grama
Ovi reketi su idealni za amatere, ali i napredne igrače. Lakši su za manevriranje na terenu i nude veću brzinu zamaha.
Teži reketi – >86 gm
Ovi reketi daju više zamaha i brzine. Prikladni su za snažnije igrače, no po cijenu slabije kontrole.
Materijali reketa
Reketi za početnike obično su izrađeni od aluminija ili čelika. Njihov je nedostatak slabija kvaliteta i sklonost deformiranju. Stručnjaci zato preporučuju investirati u skuplji reket od ugljičnih vlakana tj. grafita koji nudi čvrstoću okvira, piše Racquets4u.
Svi srednji i napredni reketi sadrže grafit, a mnogi suvremeni reketi izrađuju se s naprednim tehnologijama materijala.
Oblik glave reketa
Većina reketa za badminton dolazi s tzv. ‘izometričnim’ oblikom glave, odnosno sa širom gornjom polovicom glave umjesto uobičajenih reketa ovalnog oblika. Takav izometrični oblik reketa za badminton nudi igračima veću površinu područja za dobro igranje koje se nalaze u sredini, dok konvencionalni reketi nude koncentriraniji osjećaj i kontrolu udarca.
Krutost
Krutost se odnosi na fleksibilnost koju nudi reket. Krute osovine su prikladne za igrače s profinjenom tehnikom uz brz i snažan zamah. Reketi srednje krutosti idealni su za igrače s razvijenom tehnikom i manjom brzinom ruku, a fleksibilne osovine za početnike nude više snage i brzine za one sa slabijim udarcem. Njima je lako manevrirati.
Vrste žice
Kako biste unaprijedili igru, možete manevrirati različitim vrstama niti i njihovom napetošću radi bolje kombinacije snage i kontrole. Multifilamentne žice su sintetičke, popularne i izdržljive te su među najčešće korištenim žicama na tržištu kad je riječ o amaterima. Profesionalni igrači koriste skuplje žice.
Kad je riječ o napetosti, možete podesiti očekivanja i ciljeve. Ako ste napredni igrač sa snažnim udarcem, trebali biste koristiti rekete za badminton visoke napetosti radi bolje kontrole, a za početnike i osrednje igrače najbolji je odabir reketa niže napetosti. Početnici bi trebali odabrati reket s najmanjom napetosti.