Metalni plate u mnogim teretanama danas je zamijenila gumirana inačica, a nestručne vježbe s plateom mogu rezultirati ozljedama
Plate ili ploča nastavak je za šipku koji se može koristiti i kao samostalno opterećenje u vježbama snage. Dolaze u različitim težinama i izrađuju se od više vrsta materijala, no stručnjaci upozoravaju kako nisu namijenjeni amaterima te nestručno korištenje može rezultirati ozbiljnim ozljedama.
– Za razliku od različitih mašina za vježbanje koje vas stavljaju u fiksne pozicije i imaju minimalni rizik za nastanak ozljede, rad s pločama može biti drugačiji. Primjerice, ako ih koristite u čučnjevima ili mrtvim dizanjima na pogrešan način možete povrijediti kralježnicu, koljena ili tetive zglobnih struktura – upozorava kineziolog i osobni trener Ivan Oberan iz Zagreba.
Kaže kako su ploče standardizirane i dolaze u težinama od 1, 2.5, 5, 10, 15, 20 ili 25 kilograma.. Koriste se u višezglobnim vježbama kao vanjsko opterećenje.
– Njihova prednost u odnosu na mašine je u tome što možemo pratiti linearnu progresiju korisnika. Recimo, početnici će uvijek krenuti od najmanje težine i radom napredovati prema većima. To se lako može pratiti odabranim težinama ploča. Danas one dolaze i u različitim materijalima. Ploče ili plateovi su nam došli iz SAD-a gdje su se koristile kao rekviziti za bodybuilding tip treninga. Dolaskom powerliftinga i njegovom popularizacijom, a osobito kroz crossfit koji je prije desetak godina stigao u Hrvatsku također iz SAD-a, proizvođači su počeli raditi tzv. bumper plateove – objašnjava Oberan dodajući kako je riječ o praktičnim razlozima za takvu promjenu.
– Iako su bodybuilding, powerlifting i weightlifting vrlo slični, u crossfitu i weightliftingu se koriste trzaji i izbačaji nakon kojih se utezi bacaju na pod. Kako bi se spriječilo oštećivanje ploča, ali i površine poda, proizvođači su počeli nuditi gumene ploče. Također, u suvremenim teretanama nije ugodno slušati zvuk kad plate pada na pod, pa je i to razlog zašto su prikladnije gumene inačice – objasnio je Oberan.
Također, ako je riječ o metalnim pločama, nerijetko su obložene emajlom ili kromom kako bi se spriječilo hrđanje te radi lakšeg čišćenja i održavanja. Postoji više vrsta, od ploča za rekreativce do onih namijenjenih Olimpijskim sportovima. Kod rekreativnih i profesionalnih sportaša odlična su izbor za izgradnju mišića ramena i prsa, trbušnih mišića, ruku, gornjeg dijela leđa, deltoidnih mišića, bicepsa, tricepsa, mišića nogu i svih ostalih mišićnih skupina. Mogu se koristiti u varijacijama različitih vrsta vježbi, od klasičnih čučnjeva do mrtvog dizanja, a pomažu u izgradnji snage, otpora i izdržljivosti. Nisu komplicirani za održavanje i lako se spremaju, no valja ponoviti da nisu namijenjeni svima. U najbližoj teretani raspitajte se kod trenera kako ih koristiti kako biste bili sigurni da nećete narušiti zdravlje.
Top 5 vježbi s pločom
1. Čučanj s pločom
Tricepsi, bicepsi, donji dio leđa i mišići nogu najviše će raditi uz ovu vježbu koju mogu izvoditi i početnici. Sve što trebate je ploča prikladne težine. Ako ste početnik, odaberite najmanju od pet kilograma. Uhvatite je s obje ruke za držače te opružite ravno ispred prsa. Noge su postavljene na širinu ramena. Iz tog položaja napravite čučanj držeći ploču cijelo vrijeme ispred sebe, a potom se vratite u početni položaj i ponovite vježbu.
2. Čučanj potisak
Uhvatite ploču i držite je iznad glave ravnih laktova. Spustite se u čučanj istovremeno spuštajući ruke s pločom malo ispod brade te odmah iz čučnja ustanite istovremeno eksplozivno podižući plate iznad glave. Vježba je prilagođena početnicima, ali i naprednijim vježbačima. Odlična je za tricepse, prsa, abdomen te gluteuse i mišiće nogu. Počnite s najmanjom pločom od pet kilograma, a kako napredujete, postupno povećavajte težinu.
2. Iskorak potisak iznad glave
Ova vježba odlična je za prsa, ramena, tricepse i gornji dio leđa, a obuhvaćene su i noge. Stanite sa stopalima u širini ramena te objema rukama uhvatite ploču za držače. Kontroliranim pokretom podignite ploču ravno iznad glave pazeći da su laktovi cijelo vrijeme ravni. Držeći ploču iznad glave, krenite u iskorak lijevom nogom, a potom desnom naizmjenično ponavljajući vježbu.
4. Ruski twist s plateom
Sjednite na pod i noge zgrčite u koljenima te ih odignite od površine. Objema rukama uhvatiti ploču te iz istog položaja kontroliranim zasukom pomaknite ploču u lijevu stranu trupa tako da dotakne pod, a potom u desnu stranu na isti način. Ova je vježba izvrsna za trbušne mišiće i osnaživanje trupa.
5. Potisak
Stanite stopalima širine ramena i uhvatite ploču s obje ruke. Držite je uz prsa, savijenih laktova, a potom opružite ruke gurajući ploču ravno ispred prsa. Vježba je izvrsna za sve kategorije vježbača jer se prilagođenim težinama može stvoriti različita razina opterećenja. Cilja mišiće ramena i prsa.
Bilo da ste strastvena vježbačica ili početnica, svjesni ste koliko je važna oprema u kojoj vježbate. Za žene, osobito one sa većim grudima, ključan je odabir kvalitetnog grudnjaka. Vrhunski sportski
Foam roller je valjkasti rekvizit napravljen od tvrde pjene, gume ili čak plastike. Koristi se za masažu i istezanje mišića. Na tržištu postoje različite vrste foam rollera, uključujući standardne glatke
Obuća je važan dio sportske opreme koji pomaže očuvati sigurnost, poboljšati izvedbu i spriječiti moguće ozljede. Kod kupovine tenisica ne bi se trebalo oslanjati samo na trendove koji su trenutačno