Ljestve za koordinaciju odličan su rekvizit za profesionalce i rekreativce
Ljestve za koordinaciju odličan su rekvizit za profesionalce i rekreativce
29.08.2024. | Željka Krmpotić
Lagane, lako prijenosne i jednostavne za korištenje ljestve za koordinaciju pomažu u razvoju brzine, agilnosti, ravnoteže i koordinacije tijela
Većina trenera u raznim će vrstama treninga rado koristiti ljestve za koordinaciju u radu s profesionalnim sportašima i rekreativcima podjednako. Svoju primjenu ovaj rekvizit nalazi u brojnim sportovima, ali i u klasičnim treninzima u teretani.
– Najčešće se koriste za zagrijavanje mišićnih skupina prije velikih napora, ali i za razvoj koordinacije rada ruku i nogu, razvoj eksplozivne snage, ravnoteže i brojnih drugih značajki – ističe trener Branimir Kraljiček.
Riječ je o ljestvama koje se izrađuju najčešće od laganih plastičnih materijala, a obično položene na podlogu predstavljaju prostor unutar kojeg sportaš ili rekreativac izvršava određene zadatke poput skokova, koraka i sličnih pokreta. Cilj je da su pokreti brzi uz stalne promjene smjera kretanja. Prečke su pričvršćene na traku, a u pojedinim izdanjima mogu se pomicati na traci te se tako regulira udaljenost između njih. Sportaši ih preferiraju i zbog činjenice da jačaju različite mišićne skupine te fleksibilnost zglobova, dok su kod rekreativaca na glasu jer ubrzavaju otkucaje srca i time pospješuju brže sagorijevanje kalorija.
Prednost je što su lagane i lako se spremaju, a najčešće dolaze s praktičnom torbicom radi još lakšeg prenošenja, što ih čini idealnim rekvizitom za razne potrebe. Također, cijenom su pristupačne.
– Dolaze u raznim dužinama, pa kod kupnje pripazite da odaberete upravo one koje odgovaraju vašim potrebama – savjetuje trener Kraljiček.
Ipak, mnogi proizvođači nude rješenje prema kojem na već kupljene ljestve možete pričvrstiti više ljestvi različitih dužina i tako prilagoditi površinu vlastitim potrebama i sportskim ciljevima. Žene koje su se nekad kao djevojčice igrale “školice” u obrascima kretanja možda će se podsjetiti s nostalgijom na ta vremena.
Ljestve za koordinaciju kroz 3 top vježbe
1. Niski skip
Brzim i kratkim koracima pokušajte se kretati između prečki od početka do kraja ljestvi.
2. Dva koraka naprijed – jedan korak unazad
Brzim kratkim koracima pokušajte uz korak i dokorak stati s oba stopala u jednu kućicu. Potom jednakom brzinom iskoračite najprije jednom, a potom drugom nogom unazad te spojite stopala u kućici iza vas. Potom se vratite jednako brzim korakom u polje u kojem ste bili, iskoračite u sljedeće polje i tek se tada vratite korak unazad. Ponavljajte dok niste došli do kraja ljestvi.
3. Sunožni skok unutra – van
Stanite ispred ljestvi nogu širine ramena. U kratkom i brzom skoku uskočite u sredinu prve kućice, a za sljedeću u skoku raširite noge i doskočite uz vanjski rub kućice, izvan ljestvi. Odatle opet skočite u sredinu sljedeće kućice, a zatim uz vanjski rub i tako do kraja ljestvi.
Bugarska vreća naziv je rekvizita kojeg je 2005. godine patentirao Ivan Ivanov, bivši Olimpijac i trener američke hrvačke reprezentacije. Bila je specifično namijenjena treningu profesionalnih hrvača, a kasnije je našla
Plastične, metalne, punjene pijeskom, lakše ili teže – sve su to varijacije kettlebellsa ili girja koje mnogi koriste u teretanama, ali ih sve radije kupuju i kao rekvizit za kućnu
Marketing je snažno oruđe brojnih industrija, pa i onih koje vam pokušavaju prodaju opremu za teretanu. Pojedini predmeti uopće vam nisu potrebni, dok su drugi precijenjeni i ne trebaju vam