Trener Škarica: Klupa za trening pomaže kod puno vježbi
Trener Škarica: Klupa za trening pomaže kod puno vježbi
14.07.2024. | Željka Krmpotić
Klupa za trening može se vidjeti u svakoj teretani, a odličan je dodatak kućnom kutku s opremom za vježbanje i nije samo za rad s utezima
U specijaliziranim sportskim trgovinama klupa za trening dolazi u više varijacija, a na raspolaganju su kompaktne klupe, sklopive ili one s podesivim naslonom. Zato je važno prije kupnje dobro razmotriti ciljeve i savjetovati se sa stručnjakom koji će preporučiti najbolju s obzirom na vaše želje i mogućnosti.
Univ. bacc.cin. Josip Škarica savjetuje da nikad ne uzimate najjeftinija rješenja jer su često nekvalitetna, a idealno je pronaći rekvizit srednje vrijednosti koji nudi najbolji omjer cijene i kvalitete.
Podesiva klupa za vježbanje
– Podesiva klupa nudi mogućnost podizanja naslona i namještanja pod različitim kutem, a naginje se prema natrag i prema gore. Tako omogućuje da određenim vježbama ciljate specifične mišićne skupine, pogotovo jer na povišenju bolje možete pogoditi gornji dio prsnog koša – objasnio je trener Josip Škarica.
Kako biste mogli iskoristiti sve mogućnosti koje nudi takav rekvizit, provjerite prodaje li se s dodacima za noge ili ugrađenim spremištem koje vam omogućuje dodatni prostor za pohranu stvari.
Ravna klupa za vježbanje
Riječ je o stabilnoj platformi koja omogućuje izvođenje klasičnih vježbi poput vježbi sa šipkom, popularnih potisaka ili propadanja za tricepse.
– Svaka, pa i ravna klupica, također će poslužiti kod vježbi za noge. Recimo, omogućuje odlično uporište za jednonožni čučanj ili različite vrste povlačenja koja zahtijevaju povišenje. U tom smislu izvrsna je i u rehabilitaciji različitih ozljeda i bolnih stanja – istaknuo je trener.
Na što pripaziti kod kupnje
Prije svega, valja provjeriti kolika je nosivost klupe koju kupujete kako biste bili sigurni da može podnijeti vašu tjelesnu težinu, a onda s tim i težinu utega i rekvizita koje mislite podizati. Vrlo je važno i od kojih je materijala klupa izrađena.
– Obično se donji dio sastoji od čvrste metalne konstrukcije od željeza ili čelika, dok je gornji dio spužva presvučena različitim materijalima poput kože ili gume. Guma je bolja opcija jer se ne kliže kad se oznojite, ali bez obzira na materijal klizanje će spriječiti korištenje ručnika – objasnio je Škarica.
Svakako valja uzeti u obzir i veličinu klupe s obzirom na prostor kojim raspolažete, pa ako je riječ o skučenim kapacitetima, onda je sklopiva klupa bolja opcija jer je možete spremiti nakon vježbanja. Kad je pak riječ o gornjem dijelu, podložak bi trebao biti dovoljne debljine da omogući ugodan rad. Održavanje je jednostavno i sastoji se u brisanju površina u skladu s uputama proizvođača, obično blagim sredstvima za čišćenje. Kao i kad je riječ o drugoj opremi, preporuka je čuvati je na suhom mjestu i daleko od vlage kako bi se spriječilo hrđanje i propadanje materijala.
Top 3 vježbe za rad na klupi
Propadanja
Sjednite na rub klupe. Oslonite se dlanovima držeći rub klupe uz tijelo, a noge ispružite ispred sebe i oslonite se na pete. Polaganim, kontroliranim pokretom, spustite tijelo preko ruba klupe prema podu dok nadlaktice ne budu paralelne s podom. Odatle se vratite u početni položaj i ponovite.
Arnoldov potisak
Podesite naslon klupe na najviši položaj, gotovo kao naslon stolca. Sjednite na klupu držeći u obje ruke odgovarajuće bučice. Dlanovi su u razini očiju i okrenuti prema unutra. Iz tog položaja istovremeno podižite bučice i rotirajte ručni zglob tako da dlanovi gledaju prema van. Na isti način vratite bučice u početni položaj da su dlanovi opet okrenuti prema tijelu i ponovite vježbu.
Bugarski jednonožni čučanj
Stanite uspravno ispred klupice. Podignite jednu nogu i oslonite se srednjim dijelom stopala te udaljite tijelo od klupice za dužinu iskoraka. Iz tog položaja napravite iskorak. Ako želite otežati vježbu, koristite vanjsko opterećenje poput bučice ili ploče.
Bugarska vreća naziv je rekvizita kojeg je 2005. godine patentirao Ivan Ivanov, bivši Olimpijac i trener američke hrvačke reprezentacije. Bila je specifično namijenjena treningu profesionalnih hrvača, a kasnije je našla
Prsluk s utezima je vanjsko opterećenje čije je svrha opteretiti tijelo tijekom izvođenja određene vježbe kako bismo dodatno potaknuli snagu i izdržljivost te rad određenih mišićnih skupina – objašnjava trener
Vratilo za zgibove i propadanja jednostavan je metalni element koji se može kupiti u puno varijacija. Zagrebački trener Mario Saraf objašnjava kako na njemu možemo izvoditi zgibove, propadanja tj. dipseve,