Portal za promicanje zdravog života

Girje ili kettlebells osvojile su cijeli svijet, a evo kako je sve počelo

19.05.2024. | Željka Krmpotić
Pomakni granice Girje ili kettlebells osvojile su cijeli svijet, a evo kako je sve počelo slika
FREEPIK

Među najpopularnijim rekvizitima u većini teretana su girje ili kettlebells, praktični utezi koji nude velike mogućnosti različitih razina tjelovježbe

Plastične, metalne, punjene pijeskom, lakše ili teže – sve su to varijacije kettlebellsa ili girja koje mnogi koriste u teretanama, ali ih sve radije kupuju i kao rekvizit za kućnu teretanu.

FREEPIK

Što je girja?

– Girja je u principu uteg kugla s drškom. Kroz povijest se koristila za svašta, među ostalim i za vaganje stoke. Tad su standardne težine bile 16 i 32 kilograma, odnosno jedan ili dva ruska pooda. Podrijetlom je s područja bivšeg SSSR-a i prvi put se u rječniku spominje oko 1700.-te godine. Danas se u svijetu fitnessa koristi za trening kao rekvizit koji je u odnosu na neke kompleksnije sustave, sprave i utege najjednostavniji za korištenje – kaže trener Saša Rajnović iz Rijeke koji se specijalizirao upravo za rad s girjama.

saša rajnović, kettllebells, girje, teretana, trening, trener
PRIVATNA ARHIVA/ Trener Rajnović među vodećim je specijalistima za kettlebells u Hrvatskoj

Dodao je kako su prednosti višestruke, jer osim što su girje financijski dostupne i može ih se kupiti u gotovo svim trgovinama sportskom opremom, riječ je o jednostavnom rekvizitu koji ne zauzima puno mjesta i nudi brojne varijacije vježbi.

FREEPIK

Brojne mogućnosti rada

– To znači da, ako imate girju od 16 kila, dok iscrpite sve njezine mogućnosti i zatrebate težu girju mogu doslovno proći godine. Dodatno, za razliku od sprava i drugih rekvizita, ne kvare se i jedanput kad je kupite, imate je doživotno – objašnjava Rajnović.

FREEPIK

– I za teretane je prednost u tome što su jeftine, a nemaju oštrih bridova pa nema opasnosti da će se netko ozlijediti. Kad je pak riječ o treningu, postoje dvije osnovne vrste – hard style kettlebell trening i to je ovaj novi val kojim se većina bavi, a druga je vrsta girevoy sport i riječ je o tradicionalnom načinu treninga – objasnio je Rajnović dodajući da girevoy trening podrazumijeva drugačije tehnike i nije jednostavan za podučavanje, dok je zapadni hard style izravniji jednostavniji, osobito za rekreativce.

FREEPIK

Trener je istaknuo da su rezultati rada s oba pristupa jednako kvalitetni i među njima nema nikakve razlike.

Natjecanja

– Hard style kettlebell pojavio se krajem 20. stoljeća kad ga je američkom tržištu predstavio Pavel Tsatsouline, bjeloruski instruktor fitnessa. Malo po malo, sportaši i rekreativci su sve više počeli uključivati girje u treninge, i do danas su postale dio svih crossfit natjecanja, postoje posebna natjecanja u kettlebellsu te su prisutne u funkcionalnim treninzima – objasnio je trener Rajnović.

FREEPIK

Kaže kako u smislu umijeća baratanja u Hrvatskoj ne zaostajemo za drugim zemljama, a kroz stručne edukacije i certifikate mnogi istaknuti treneri u svojim su programima pronašli mjesto za taj rekvizit.

FREEPIK

Girje imaju prednosti

– U odnosu na šipku ili bodyweight trening, trening s girjama nema nikakvih posebnih prednosti ili nedostataka. Rad s girjom aktivira sve mišiće u tijelu, ali ne vježbate neki poseban mišić nego se fokusirate na pokret i ovladavanje tom vještinom trebalo bi biti pod nadzorom instruktora ili trenera. Ako uzimate pretešku girju ili pokret izvodite na neadekvatan način, možete riskirati ozljede – upozorio je Rajnović dodajući za kraj da se girje mogu koristiti za razvoj eksplozivnosti i snage te jakosti, ali i za rad na osnaživanju kardiovaskularnog sustava i izdržljivosti.

FREEPIK

Ako se odlučite na trening s girjama, svakako se prije raspitajte kod trenera kako raditi s tim rekvizitom na siguran način i izbjeći eventualne ozljede. Također, ne idite u kupovinu bez da ste se prethodno raspitali o svojim kapacitetima kad je riječ o radu s girjama jer nema smisla kupovati pretešku opremu ili pak prelaganu. U oba slučaja neće vam koristiti, pa ne bacajte novac uzalud.

Povezani članci

Pomakni granice Prednji dvoručni čučanj s girjama radite uz nadzor slika

Prednji dvoručni čučanj s girjama radite uz nadzor

Sveobuhvatnija od običnog čučnja, ova vježba namijenjena je iskusnijim vježbačima, osobito u svjetlu činjenice da valja prilagoditi težinu girja kako bi se izvela na odgovarajući način. Naime, prednji dvoručni čučanj

[...]