Instruktorica joge Jelena Lizde objasnila je kako koristiti blok za jogu da biste na ispravan način izveli određene vježbe i postigli maksimum
Blok je osnovno pomagalo za vježbe u jogi, a najčešće služi kao svojevrstan produžetak za ruke. Pomaže premostiti prostor između udova i poda. Naime, većina nas u joga svijet ulazi sa smanjenim opsegom pokreta. Blok je idealan za zadržavanje pravilnog poravnanja jer kod smanjene fleksibilnosti, često kompenziramo ili žrtvujemo pravilno poravnanje da bismo ostvarili traženo u vježbi – objašnjava instruktorica joge Jelena Lizde.
Kaže da je riječ o rekvizitu koji se može pronaći u joga studiju, no za one koji vole vježbati kod kuće, objašnjava da kod kupnje valja pripaziti na prednosti i mane pojedinih artikala.
– Joga blokovi dolaze u različitim dimenzijama i materijalima. Klasični blok je pravokutnog oblika te mjeri 23 cm dužine, 11 širine i 7.5 cm debljine – kaže Jelena dodajući kako se blokovi razlikuju s obzirom na materijal od kojeg su izrađeni.
Spužvasti blok za jogu
– Oni su najzastupljenija verzija joga bloka. Lagane su kilaže i cjenovno prihvatljivi. Dolaze u raznim bojama, te ih je estetski lako ukomponirati s postojećom joga prostirkom. Idealni su za one kojima se znoje dlanovi, no mana im je mekoća, koja redovnom upotrebom nije najbolje rješenje za stabilizaciju ručnog zgloba – opisuje Jelena.
Drveni blokovi
– Ovo su najkvalitetniji blokovi. Često su izrađeni od bambusa, breze, bora ili topole, te su zbog toga i najskuplja opcija. Međutim, pružaju najstabilniju potporu. Tko vježba kod kuće ili ima priliku ostavljati svoja pomagala u joga studiju, definitivno bi trebao investirati u drvene. Zbog čvrstoće su zdravi za ručne zglobove, za razliku od spužvastih. Treba napomenuti da ako imate parket ili osjetljivi drveni pod, drvene blokove treba koristiti isključivo na prostirci, jer će se u protivnom klizati te mogu oštetiti podnu površinu – upozorava Jelena.
Pluteni blokovi
– Ovo je srednja verzija između dvije gore navedena. Nešto su lakši od drvenih, a i dalje daju odličnu potporu za zglobove, te su dobro rješenje za znojne dlanove jer imaju bolji upijajući efekt nego drveni. Jako su popularni u zadnje vrijeme. Mana im je upravo to što lako upijaju znoj te ih je potrebno redovno čistiti no nisu dugotrajni kao drveni – kazala je Jelena.
Da bi blok bio funkcionalan i dugo pružao potporu, valja ga redovito održavati.
– Na spužvu namočenu mlakom vodom dodajte kapljicu deterdženta za suđe i lagano natapkajte površinu. Posušite ručnikom. Drvene blokove ne bismo smjeli čistiti alkoholom ili dezinfekcijskim sredstvom – zaključila je Jelena.
Stvar je osobne procjene smatrate li da će vam rukavice za teretanu pomoći prilikom tjelovježbe. Razlozi kupovine razlikuju se, pa ih tako pojedinci nabavljaju kako bi prevenirali pojavu žuljeva tijekom
Marketing je snažno oruđe brojnih industrija, pa i onih koje vam pokušavaju prodaju opremu za teretanu. Pojedini predmeti uopće vam nisu potrebni, dok su drugi precijenjeni i ne trebaju vam
Bilo da ste strastvena vježbačica ili početnica, svjesni ste koliko je važna oprema u kojoj vježbate. Za žene, osobito one sa većim grudima, ključan je odabir kvalitetnog grudnjaka. Vrhunski sportski