Portal za promicanje zdravog života

Balans polulopta nudi široku paletu vježbi za poboljšanje ravnoteže i stabilnosti

07.06.2024. | Željka Krmpotić
Pomakni granice Balans polulopta nudi široku paletu vježbi za poboljšanje ravnoteže i stabilnosti slika
FREEPIK

Zagrebačka trenerica Nikolina Škof Erdelja otkriva na što pripaziti kod kupnje u trgovini i zašto balans polulopta mora biti u paketu s pumpom

Balans polulopta izgleda kao što i naziv govori, poput prepolovljene lopte. Sigurno ste je uočili negdje u teretani, a riječ je o vrlo korisnom trenažeru koji će poslužiti u velikoj paleti vježbi.

nikolina škof erdelja, bosu lopta,trener, trening, teretana, fitness, balans polulopta
PRIVATNA ARHIVA/ Trenerica Nikolina Škof Erdelja kaže da se na polulopti može izvoditi piroka paleta vježbi

– Balans polulopta ili često zvana bosu lopta je rekvizit kojim možemo raditi prvenstveno na poboljšanju ravnoteže i stabilnosti. Moguć je i razvoj snage i fleksibilnosti, iako bih s tim ciljevima prije pristupila nekim drugim rekvizitima. Kod korištenja balans polulopte, od velike je važnosti staviti fokus na pravilnu tehniku izvođenja, kako bi se izbjegla svaka mogućnost ozljede – kazala je trenerica Nikolina Škof Erdelja.

FREEPIK

Objašnjava da se u početku polulopta može koristiti uz oslonac, dok osoba ne stekne sigurnost za izvođenje vježbi bez pridržavanja.

– Također je moguće raditi vježbe na ravnoj ili zaobljenoj plohi, odnosno kupoli. Početnicima se savjetuje prvo raditi vježbe s kupolom okrenutom prema gore, tako da je ravna ploha na podu, što daje veću stabilnost i sigurnost. Manja je šansa za gubitak ravnoteže, što smanjuje rizik od ozljeda. Kupola okrenuta prema dolje značajno povećava angažman mišića stabilizatora i izaziva ravnotežu, što može biti izazovno naprednijim vježbačima – savjetovala je trenerica.

Nikolina također otkriva na koje detalje pripaziti prilikom kupnje polulopte.

PEXELS

– Treba paziti na veličinu. Standard je promjer oko 65 cm. Treba se pobrinuti da imamo dovoljno prostora za vježbe koje planiramo izvoditi na svojoj lopti. Većina dolazi uz pumpu za napuhavanje pa provjeriti i tu stavku ako ju nemamo kako napuhati, a svakako treba provjeritI nosivost bosu polulopte, pogotovo ako na njoj planiramo izvoditi vježbe snage s opterećenjem – nastavila je trenerica te objasnila kako poluloptu ne treba previše napuhati te da je za to najbolje slijediti preporuke proizvođača.

PEXELS

– Redovito valja provjeravati tlak zraka kako bi lopta zadržala punu funkcionalnost. Kod čišćenja je preporučljiva voda ili blaga sredstva za čišćenje, kako se površina ne bi oštetila, a kako bismo spriječili nakupljanje prljavštine i znoja. Lopta treba biti pohranjena na suhom i hladnom mjestu, dalje od izravne sunčeve svjetlosti i trebamo je redovito provjeravati, da ne dođe do nekih oštećenja na njoj – savjetuje Nikolina.

U slučaju da su se pojavila značajna površinska ili druga oštećenja koja bi mogla ugroziti sigurnost i učinkovitost vježbanja, trenerica preporučuje da je bacite i kupite drugu. Isto vrijedi i ako lopta više ne pruža istu razinu otpornosti ili stabilnosti kao prije unatoč dobrom tlaku zraka.

FREEPIK

– Cijena je samo jedan od faktora odabira, najbolje je proučiti recenzije korisnika ili se savjetovati s trenerom ili fizioterapeutom oko odabira. Jeftiniji modeli mogu biti manje stabilni i izdržljivi od skupljih, iako ne mora biti pravilo, kao ni sa svim drugim rekvizitima i proizvodima općenito. Ujedno, neki modeli dolaze s ugrađenim ručkama za dodatne vježbe snage i fleksibilnosti pa ovisi s kojim ciljem kupujemo loptu i je li nam to potrebno – kazala je Nikolina zaključujući kako se polulopte izrađuju od visokokvalitetnog PVC-a za kupolu te gume za bazu.

Top 5 vježbi za balans poluloptu

FREEPIK

1. Čučanj

Okrenite poluloptu na kupolu i pazeći na stabilnost s oba stopala u širini ramena stanite na postolje. Iz stojećeg položaja spustite se u čučanj i vratite ponovno u početni položaj.

2. Mountain climbersi

Okrenite loptu na kupolu i čvrsto rukama uhvatite krajeve u poziciji upora na ravnim rukama. Pripazite da je tijelo stabilno. Naizmjenično privlačite koljena prema prsima kao kod klasičnog mountain climbera.

FREEPIK

3. Sklek na polulopti

Iz položaja upora uhvatite rub polulopte okrenute na kupolu. Noge su oslonjene na vrhu prstiju. Spustite se u sklek pazeći da je tijelo stabilno te se vratite u prvotni položaj.

4. Trbušnjaci

Okrenite poluloptu postoljem prema dolje, a kupolom prema gore. Lezite oslanjajući se na rub lopte. Iz tog položaja napravite trbušnjak te se vratite u prvotnu poziciju.

5. Iskorak

Okrenite poluloptu postoljem prema dolje, a kupolom prema gore. Stavite lijevu nogu na kupolu te se spustite u iskorak pokušavajući koljenom se što više približiti tlu. Vratite se u prvotni položaj te zamijenite nogu i ponovite vježbu.

Povezani članci