Bugarski čučanj idealan je za noge i stražnjicu
Bugarski jednonožni čučanj izvodi se tako da jednu nogu postavite na povišenje te je ondje zadržite dok uz stabilnu jezgru izvodite čučanj drugom nogom. Naglasak je na pokret u zglobu
[...]Kao dijete sam trenirao rukomet, košarku, nogomet, stolni tenis, break dance i vozio sam skate board. No sve je to bilo rekreativno, nisam se posvetio niti jednom od tih sportova dovoljno da bih ostvarivao neke rezultate jer mi je svaki trener rekao da sam prekasno ušao u taj sport. Odrastao sam u Rijeci – započinje Slaven Mišović (29) koji danas živi i radi u Zagrebu.
Roditelji su mu se razveli dok je bio dijete i teško je to podnio. Dio vremena je živio s majkom, a potom s ocem koji je iznenada preminuo kad mu je bilo 18 godina. Samodestrukcija mu je postala svakodnevica i priznaje kako se kretao u društvu koje se utapalo u alkoholu.
Nakon srednje Tehničke škole za strojarstvo i brodogradnju upisao je Pomorski fakultet u Rijeci. Uz prijatelja krenuo je u teretanu u kojoj su se uglavnom bavili dizanjem utega i svidjela mu se atmosfera te je počeo učestalije dolaziti i trenirati. Prošla su tri mjeseca, a onda mu se život okrenuo naglavačke.
– Bio je 31. siječnja 2014. godine kad sam išao iz jednog kafića u drugi tijekom izlaska. Na mene je na pješačkom prijelazu naletio automobil koji je vozio jedva 50 kilometara na sat. Zadobio sam potres mozga s teškim krvarenjem u mozgu te prijelom kosti na licu. Ne sjećam se nesreće. Odvezli su me u bolnicu gdje su me liječnici uveli u induciranu komu u kojoj sam bio dva dana, a potom sam se još 21 dan oporavljao. Zaboravio sam govoriti i pisati te sam se otežano kretao jer mi je lijeva strana tijela zaostajala u odnosu na desnu. Iz bolnice sam se doma vratio na svoj 19. rođendan – nastavio je Slaven pričajući kako u trenucima dok je proživljavao najgoru noćnu moru na nju nije gledao kao na nešto posebno, nego je stanje prihvatio kao dio života.
– Trudio sam se svakim danom biti bolji nego što sam bio jučer. Odlučio sam se oporaviti i vratiti na staro. Počeo sam hodati, korak po korak. Uslijedila je rehabilitacija u Krapinskim toplicama, a potom u Thalassotherapiji u Opatiji. Baka mi je neprekidno pomagala i bila je uz mene te sam uz njezinu pomoć počeo ponovo govoriti, čitati i pisati. Vratio sam se u teretanu nakon sedam do osam mjeseci od nesreće – priča Slaven.
Kaže kako povratak nije bio jednostavan jer mu ranjeno tijelo nije omogućilo nastaviti gdje je stao.
– Želim biti najbolji trener u Hrvatskoj. Nakon faksa sam upisao Fitness učilište i završio sam za trenera, a potom sam završio niz edukacija i seminara. Puno sam čitao i istraživao. Moj prvi klijent je bio prijatelj moje prijateljice koja me preporučila. Sve više se počeo širiti krug klijenata i tako se pojavila potreba da svoje znanje ponudim na društvenim mrežama. Istovremeno sam radio u trgovini kao prodavač, a sav zarađeni novac sam ulagao u reklamu na društvenim mrežama – priča Slaven koji je pokrenuo osobne stranice na Facebooku, Instragramu i TikToku.
– Najčešće ih zanimaju pitanja o mršavljenju. Zadnji tren se pripremaju za ljeto, cijele godine se jede i pije uz omalovažavanje onih koji paze na prehranu, pa bi htjeli instant rezultate, a to ne ide tako. Mnogo je pozitivnih komentara ljudi kojima su moji savjeti zaista potrebni, a ima i onih koji pametuju, pa tako na objavu o važnosti prehrane pišu u komentarima kako su baš pojeli 20 ćevapa i odojka. Još su na Instagramu i Facebooku pristojni jer imaju ime i prezime, a na TikToku pišu svašta jer su anonimni – smije se Slaven objašnjavajući kako se trudi pratiti i neke trendove po pitanju hrane, osobito među mladima.
– Tako, primjerice, mnogi komentiraju kako su im salate iz određene pekare vrhunske, pa sam odlučio recenzirati ih. Ukupno sam napravio recenzije za osam različitih salata, a neke od recenzija pogledalo je više od 150.000 ljudi. Također, na Facebooku svakog mjeseca ljudima nudim izazov kako bih ih motivirao da ustraju u svojim ciljevima. Primjerice, imaju na raspolaganju tri besplatna treninga, a potom nudim četiri recepta, a nastavljam s metodama koje su mi pomogle da organiziram i poboljšam svoj život – ističe Slaven koji danas više ne radi s klijentima kao osobni trener u teretani, nego se usmjerio isključivo na online treninge.
– Uz besplatan sadržaj, zainteresirani klijenti mi se mogu javiti za dodatni sadržaj koji se naplaćuje, a u kojem nudim sve ono što je potrebno za dobru suradnju. Objavljujem jako puno materijala i nekad radim i po 12 sati na dan, ali iskreno, jako volim svoj posao i uživam u svakom trenutku – priča Slaven.
Posljedice prometne nezgode i danas osjeća kroz glavobolje i bolove u leđima, no ističe kako se prehranom, redovitom hidratacijom i jogom stanje može držati pod kontrolom.
– Zato jedan dan u tjednu treniram jogu, ali program P90X koji je namijenjen iskusnijim vježbačima. Vrlo je fizički zahtjevan i početnici ga ne mogu izvoditi. Joga mi pomaže kod uklanjanja bolova u ramenima i leđima te potiče fleksibilnost. Iskreno, nekad sam to mrzio raditi jer mi je bilo teško, no svjestan sam koliko je dobro za moje tijelo tako da danas bespogovorno vježbam. Usto, svaki dan treniram od šest do sedam ujutro. Uz jogu, treninzi s utezima su na rasporedu tijekom četiri dana u tjednu, jedan dan je namijenjen vježbama za donji dio leđa i još jedan za vježbe fleksibilnosti. Tjedan prođe za tren – zaključio je Slaven. .
Bugarski jednonožni čučanj izvodi se tako da jednu nogu postavite na povišenje te je ondje zadržite dok uz stabilnu jezgru izvodite čučanj drugom nogom. Naglasak je na pokret u zglobu
[...]Da biste prepoznali potrebe svojih klijenata, prije svega morate biti dobar psiholog sa godinama iskustva. Da biste usto mogli raditi sa djecom, morate biti najkvalitetniji trener koji prepoznaje talente i
[...]Kad si mlad i zgodan trener, to ti je prednost da dobiješ puno klijenata. Ugodna vanjština trenera je poželjna. Zvuči banalno, ali činjenica je i čak postoje istraživanja da u
[...]