Marko Deša: Trener sam 21 godinu, a san mi je pomoći sportašima da dođu na Olimpijadu
Marko Deša: Trener sam 21 godinu, a san mi je pomoći sportašima da dođu na Olimpijadu
23.04.2024. | Željka Krmpotić
Marko Deša iz Zagreba svjetski je i europski prvak u kickboxingu, kondicijski je trener sportaša, rekreativce uči osnovama kickboxinga i boksa te vodi individualne treninge
Da biste prepoznali potrebe svojih klijenata, prije svega morate biti dobar psiholog sa godinama iskustva. Da biste usto mogli raditi sa djecom, morate biti najkvalitetniji trener koji prepoznaje talente i spremnost najmlađih. To također dolazi sa godinama i iskustvom, ali i nizom edukacija. Bio sam na obje strane i znam kako funkcionira sport jer sam u njemu cijelog života – započinje svoje predstavljanje Marko Deša (42) iz Zagreba.
Odrastao je u Omišlju na Krku te priznaje kako ondje nije imao puno sportskih izbora u djetinjstvu. Mogao je birati između nogometnog kluba i kickboxing kluba.
– U kickboxingu sam od svoje devete godine. Išao sam jer nije bilo drugih mogućnosti, no ispostavilo se da sam prilično dobar u tome. Imao sam više kriza i želja da odustanem, no roditelji i treneri su imali dobar kontakt, pa smo krize premostili. Najteže mi je bilo, primjerice, ljeti. Moja ekipa je uživala na plaži i zabavljala se, a ja sam išao na pripreme da mogu na jesenska natjecanja. No sve se isplatilo. Bio sam 2000.-te godine juniorski svjetski prvak, svjetski seniorski viceprvak, dvaput sam osvojio broncu na europskom prvenstvu, potom broncu na svjetskom juniorskom prvenstvu, pet puta sam bio pobjednik svjetskog kupa, a 15 puta sam bio državni prvak – prisjetio se Deša dodajući kako ni ne broji odličja koja je osvojio na brojnim manjim natjecanjima na kojima je sudjelovao u zemlji i u svijetu.
Tijekom karijere imao je šest velikih profesionalnih borbi, a paraleno je počeo karijeru kao sudac u kickboxingu.
– Unazad 15 godina sam sudac te imam A licencu za svjetsko i europsko prvenstvo. S druge strane, odabir profesije najprije je krenuo u posve drugom smjeru. Naime, moj je otac završio Pomorsku školu, pa sam je upisao i ja. Nakon toga logičnim slijedom sam upisao Pomorski fakultet u Rijeci, no nakon dvije godine shvatio sam da to definitivno nije za mene. Moja ljubav bila je kineziologija i u Zagrebu sam upisao taj studij. Ostao sam raditi u Zagrebu i od 2003. godine sam kondicijski trener – kaže Marko objašnjavajući kako je paleta klijenata sa kojima surađuje raznolika te je pristup individualan i usklađen sa njihovim potrebama.
– Najviše sam fokusiran na rad sa kvalitetnim mladim sportašima, osobito djecom koja se bave borilačkim sportovima. Upravo radim sa dvije odlične mlade judašice koje su toliko kvalitetne da sam uvjeren kako ću ih uspjeti pripremiti za nastup na Olimpijskim igrama u Los Angelesu. Jako sam se radujem tome jer, iako sam u svom sportu bio na vrhu, kickboxing tada nije bio olimpijski sport i nisam imao priliku sudjelovati na taj način – iskren je Marko koji uz sportaše surađuje i sa rekreativcima koji žele naučiti osnove kickboxinga i boksa.
– I na kraju, radim kao osobni trener surađujući sa ljudima koji imaju individualne ciljeve poput skidanja viška kilograma, postizanja bolje fizičke spreme ili rješavanja nekih tegoba. Uvijek svojim klijentima kažem da nije lako biti fit jer to zahtijeva određenu disciplinu i odricanje. Stoga planove treninga prilagođavam svakom klijentu individualno. Usto, trener mora biti i dobar psiholog kako bi bio u stanju razumjeti svog klijenta i pronaći najbolji način da ga motivira i pomogne mu riješiti probleme s kojima se nosi. Na kraju dana, i ja idem na psihoterapiju jer to shvaćam kao dio mentalne higijene koji mi je potreban da bih imao alate za svoj mentalni trening i motivaciju – iskren je Marko koji ponajviše svoj posao shvaća kao posao motivatora.
– Trening je stvar navike i trudim se motivirati ljude da ustraju u stvaranju navike tjelovježbe. Volim tuđi uspjeh i uživam u tome kad moji klijenti postignu cilj, jer su to i moji rezultati. Važan mi je svaki čovjek – kaže Marko.
Usto, sudjeluje u brojim humanitarnim angažmanima pomažući potrebitima, a 2018. godine zavrršio je triatlon Ironman za 15 sati i 13 minuta.
S obzirom na aktualne rezultate brojnih istraživanja o debljini, motivacija je ono što nedostaje brojnim Hrvatima. Stopa debljine u djece i adolescenata dvostruko je veća nego prije 30 godina, a podaci Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo procjenjuju da je u 2022. godini u Hrvatskoj živjelo 56.000 djece i adolescenata te 1,1 milijun odraslih s debljinom. Dodatno, stručnjaci su ustanovili kako se djeca danas kreću bitno manje i sukladno tome su im motoričke sposobnosti slabije.
– A u svemu tome, zaboravlja da se da djeca nisu postala takva sama od sebe. Mi, odrasli, odgovorni smo za njih i sve kreće od nas, od roditelja. Zaboravlja se također da danas za visok kolesterol koji narušava zdravlje srca i krvnih žila ne morate biti debeli, nego on nastaje kao rezultat loše prehrane, a prehrana se u mnogim obiteljima svodi na gotove obroke iz narudžbe i fast food. Prema tome, potrebne su nam promjene. Za promjenu je dovoljno 10 minuta, samo se moramo pokrenuti. A sve kreće od pokreta. Kineziologija je znanost o pokretu, a pokret je život. Najlakše je reći da više ne možeš i da ti je teško, no kad prebrodiš taj trenutak, onda si na vrhu. Moj posao je pomoći ljudima da dospiju do vrha – zaključio je Marko.
Tomislav Lubenjak (32) iz Zagreba cijenjeni je osobni trener o kojem će njegovi klijenti uvijek reći sve najbolje, bez obzira kakve im teške vježbe osmislio. Isto vrijedi i za polaznike
Zagrepčanin Kristian Amstrong (40) od malih nogu bavio se širokom paletom sportova. Okušao se u rukometu, tenisu, nogometu i taekwondou. A onda je u dobi od 15 godina otkrio teretanu
Danas je Ante Burazin aka Fit Medo među najpoznatijim i najpopularnijim hrvatskim osobnim trenerima, a najčešće ga vežu uz slavne i poznate poput Jelene Rozge ili Sonje Kovač. Ipak, on