Borna Butijer: Dubrovački sam Purger koji navija za Hajduk i klijentima liječi bol
Borna Butijer: Dubrovački sam Purger koji navija za Hajduk i klijentima liječi bol
20.07.2024. | Željka Krmpotić
Osobni trener Borna Butijer specijalizirao se za kineziterapiju te prevenciju i sanaciju bolnih stanja zbog ozljeda ili nespecifičnog uzroka
Danas magistar kineziologije, Zagrepčanin Borna Butijer (28) prije osam godina sanjao je nogometnu karijeru i zamalo završio kao profesionalni nogometaš u austrijskom klubu.
– Iako sam isprobao puno sportova, zaljubio sam se u nogomet koji sam trenirao punih 15 godina. Igrao sam za niželigaške klubove NK Ponikve, NK Vrapče i NK Sava. Kao nogometaš stalno sam se susretao s raznim vrstama ozljeda, najviše gležnja i koljena i zanimalo me kako to prevenirati te pomoći drugima u liječenju. Razmišljajući o studiju, dvoumio sam se između fizioterapije i kineziologije. A onda sam otkrio da na kineziologiji postoji usmjerenje za kineziterapeuta i to je prevagnulo u odluci – prisjeća se Borna Butijer.
Kineziterapija je početni korak u rehabilitaciji nakon ozljede i omogućuje oporavak uz pokret. Upravo je to područje Borni bilo posebno zanimljivo, a onda je na drugoj godini studija doživio upalu prepone učestalu među sportašima zbog prenaprezanja.
Pregovori o transferu i prioriteti
– U tom periodu pregovori s austrijskim nogometnim klubom za koji sam trebao doći igrati već su se približili kraju. Riječ je bila o upali koja je iznimno bolna, pa sam godinu dana zadnje sezone u Zagrebu odigrao uz injekcije i veliku patnju. Taman je završila druga godina studija i morao sam odlučiti što mi je prioritet. Odlučio sam se posvetiti obrazovanju, pa je nogomet tako morao ostati po strani i transfer je propao – prisjetio se Borna čija ljubav prema sportu, smatra on, proizlazi iz obiteljske sklonosti.
Bornin je otac, naime, bio košarkaš u KK Dubrovnik, a majka se bavila nogometom i rukometom. Iako mu je nogomet bio i ostao najveća ljubav, Borna se okušao i u drugim sportovima pa je trenirao judo, rukomet, košarku i niz drugih sportova. Ističe kako se rodio i odrastao je u Zagrebu, no obitelj je s područja Dubrovnika i Konavala. Uz smijeh kaže da, iako se osjeća kao Zagrepčanin, navija za Hajduk. Tijekom studija dodatno je učvrstio želju da se bavi kineziterapijom, pa je ostao razočaran razinom znanja koje je pružao studij.
Seminari, tečajevi i edukacije
– Imali smo izvrsnu praksu po pitanju kineziološke metodike u radu s djecom od predškolskog uzrasta do visokog obrazovanja. Međutim, u smjeru u kojem sam se htio razvijati, a to su sportske ozljede i sanacija bolova, ono što sam dobio nije bilo dostatno. Nešto smo prakse odradili u području rada s osobama s invaliditetom, ljudima starije životne dobi i onima s posebnim potrebama – prisjetio se Borna koji je stoga počeo tražiti kvalitetne edukacije kojima bi nadopunio znanje.
Završio je niz seminara, tečajeva i edukacija usmjerenih upravo na prevenciju i rehabilitaciju, ali i drugih fitness tečajeva te je stekao certifikat i za online rehabilitaciju. Stečena je znanja uklopio u praksu te se usko specijalizirao za područje boli i ozljeda, pa mu se najčešće javljaju upravo klijenti s takvim tegobama.
Borna Butijer kao trener
– Većinom je riječ o ljudima s nespecifičnim bolovima u donjem dijelu leđa koji se javljaju kao rezultat sjedilačkog načina života, zatim oni sa specifičnim ozljedama poput ozljede prednjih križnih ligamenata ili uganuća zgloba, bolova u ramenu, cijelog niza tegoba i postoperativnog oporavka. Uz rekreativce surađujem i sa sportašima – objašnjava Butijer i dodaje kako se u radu s klijentima susreće s istim izazovima kao i treneri koji se bave drugim aspektima fitnessa, a to pitanje motivacije klijenta.
– S klijentom na prvom susretu prolazim kroz medicinsku dokumentaciju i razgovaramo o njegovom stanju. Pokušavam ih educirati o uzrocima koji su doveli do problema te im objasniti kako ćemo taj problem riješiti. Ako klijent nema motivacije, taj će postupak biti puno duži i bolniji. Trener može pomoći savjetom i stručnim programom, ali s klijentom je samo sat vremena. Preostala 23 sata klijent živi sa svojim navikama i uvjerenjima – objasnio je Butijer.
Kako bi pomogao klijentima, u suradnji s kolegicom pokrenuo je i posebnu fitness platformu.
Fitness platforma
– Moja platforma obuhvaća sve što pojedincu treba za zdrav i uravnotežen životni stil, od osobnog treninga uživo do online coachinga, nutricionističkih savjeta, recepata i preporuka do business mentorstva drugih trenera koji se žele probiti i ne znaju kako. Konkretno, korisnik može kupiti jedan od niza snimljenih programa i odraditi cijeli trening uz mene, u punom trajanju, od početka do kraja. Ili može uzeti mjesečnu članarinu te dobiti za taj novac veliki paket koji uključuje sve od tad objavljene programe, izazove i recepte – kaže Butijer.
Usto, s kolegicom se usmjerio prema korporativnom fitnessu te osmišljava programe i radionice za zaposlene ljude s fokusom na prevenciju tegoba proizašlih iz sjedilačkog načina života.
– Nudimo i online rehabilitacijsku platformu koja je prva takva na ovim prostorima, a kreirali smo rješenja za klasične boljke sjedilačkog života, od uklanjanja boli u donjem dijelu leđa do sanacije išijasa ili promocije zdravlja kralježnice. Uz sve to, klijentima osiguravamo stalnu podršku i komunikaciju mailom, telefonom i svim drugim kanalima – zaključio je Butijer.
Anđelina Solin Novaković (32) odrastala je u Cerni, mjestu između Vinkovaca i Županje i prisjeća se kako je sport oduvijek bio dio njezinog života, a u petom razredu osnovne škole
Kad si mlad i zgodan trener, to ti je prednost da dobiješ puno klijenata. Ugodna vanjština trenera je poželjna. Zvuči banalno, ali činjenica je i čak postoje istraživanja da u
Mag.cin. Damir Laštre (42) iz Splita sa sportom se susreo još kao dječak u dobi od četiri godine jer su ga roditelji upisali na plivanje. – To mi je bio