Portal za promicanje zdravog života

Andrijana Perković: Žena s 40 ne može vježbati kao da joj je 20, a svi o tome šute

01.08.2024. | Željka Krmpotić
Pomakni granice Andrijana Perković: Žena s 40 ne može vježbati kao da joj je 20, a svi o tome šute slika
PRIVATNA ARHIVA

Splitska trenerica Andrijana Perković ističe da žene u četrdesetima doživljavaju fiziološke promjene koje zahtijevaju drukčiji pristup aktivnosti

Suočavanje s promjenama koje donosi zrela životna dob nije jednostavno ni za jednu ženu. a kineziologinja Andrijana Perković kaže da pronašla način kako doskočiti tegobama. Majka je četvero djece, a zdravstvene teškoće u perimenopauzi doživjela je kao izazov u traganju za zdravljem. Sportom se bavila od djetinjstva i ostvarivala je zavidne rezultate.

– Voljela sam plivati u moru, a onda me tata jednog dana odveo na bazen. Treneri su govorili da sam prestara za razvoj sportske karijere, no kako sam skočila u bazen, sve sam ih razoružala. Bila sam talentirano dijete. Običavala sam plivati kraul i delfin, a bila sam toliko dobra da sam kao curica u dobi od 11 godina dobila ponudu da idem plivati u Ameriku jer sam ostvarila među 10 najboljih rezultata u svijetu – prisjetila se Andrijana Perković (47) dodajući kako je držala državne rekorde u leđnom i delfin stilu.

andrijana perković, perimenopauza, menopauza, vježbanje, trening
PRIVATNA ARHIVA/ Andrijana se nakon studija posvetila djeci i obitelji, no vratila se treninzima i treniranju

No zahtjevan ritam natjecanja i gimnazijski program nisu išli ruku pod ruku, a Andrijana kaže da nije imala podršku profesora. Kako bi završila gimnaziju, posvetila se učenju i tako je u dobi od 17 godina odustala od plivanja.

Odabir studija

– Studij kineziologije bio je moj prvi i jedini izbor s obzirom na moju sportsku karijeru. Po bodovima sam na upisu bila među prvih 10 kandidata, a o tome koliko sam ozbiljno shvatila studij govori činjenica da sam dobila Rektorovu nagradu kao najbolja studentica generacije u Splitsko – dalmatinskoj županiji – prisjeća se s ponosom Andrijana koju je na fakultetu privukla statistika.

Priznaje kako je to neuobičajeno za studenta kineziologije budući da su se njezini kolege opredijelili za fitness ili kondicijske trenere, no ona se pronašla u tablicama i znanstvenim analizama.

andrijana perković, perimenopauza, menopauza, vježbanje, trening
PRIVATNA ARHIVA/ Supruga je upoznala tijekom studija, a spojili su ih zajednički interesi

– A onda sam upoznala svog današnjeg supruga koji se isto bavio sportom i bio je viceprvak svijeta u tajlandskom boksu i kickboxingu. Nije teško pronaći zajednički jezik kad volite iste stvari, tako da sam se odmah nakon studija udala i posvetila obitelji. Imamo četvero djece – najstarijem sinu su 24 godine, jednoj kćeri su 22, drugoj 17, a najmlađi sin će uskoro navršiti 11 godina – priča Andrijana koja je pronašla radost u odgoju djece

Odluka o povratku struci

– No mislim da se svakoj ženi dogodi trenutak kad se nakon majčinstva i brige o obitelji pogleda u ogledalo i pita tko je stvarno ona i što želi u životu. Meni se to dogodilo u dobi od 36 godina nakon četvrte trudnoće. Radila sam brojne usputne poslove koji nisu imali veze s mojom strukom. Kako smo suprug i ja unazad 10 godina uređivali malu fitness dvoranu u kući, zaključila sam da je vrijeme da se vratim svojoj struci – prisjetila se Andrijana koja je bila uvjerena da će brzo nadoknaditi sve što je po pitanju tjelovježbe zapostavila.

andrijana perković, perimenopauza, menopauza, vježbanje, trening
PRIVATNA ARHIVA/ Kaže da je shvatila kako se žensko tijelo mijenja i vježbe koje je radila u ranijoj dobi više joj nisu odgovarale

– No moja želja bila je jedno, a stanje mojeg tijela nešto sasvim drugo. Također, moje zdravstveno stanje počelo se ozbiljno narušavati i pojavili su se problemi s nadutošću, polipi u maternici, psorijaza, koštano zglobni bolovi i problemi s kralježnicom. Nikad nisam imala takvih problema, i bio mi je manji problem oporaviti se od trudnoće nego od ovih tegoba – priča Andrijana koja je počela ozbiljnije promatrati promjene koje je proživljavala i shvatila je da su povezane s perimenopauzom.

– A onda su se pojavile masne naslage na trbuhu, ogromna želja za slatkim i sve je to pratio osjećaj nadutosti. Kad ste mlađi to nije problem i mislite da kroz nekoliko dana možete izgubiti koji kilogram. No moje tijelo više nije tko funkcioniralo i nije se ponašalo kao prije – prepričava naša sugovornica dodajući kako je zbog toga odlučila detaljnije proučavati mehanizme perimenopauze i menopauze.

Andrijana Perković napisala je knjigu

– Istraživala sam to područje u želji da pomognem sebi, a onda i kako bih razumjela žene koje s istim problemima dolaze k meni na trening. S druge strane, ako kao trener čovjek nije u stanju na sebi primijeniti ono što propovijeda, sve mu je uzalud. Tako sam i ja uspjela ostvariti rezultate, a to se pročulo i ljudi su počeli dolaziti – kaže Andrijana ističući da je među rijetkim trenericama koje smatraju da žene ne trebaju kupovati nikakve suplemente ni dodatke prehrani da bi postigle svoje ciljeve.

andrijana perković, perimenopauza, menopauza, vježbanje, trening
PRIVATNA ARHIVA/ O svojim je iskustvima i spoznajama napisala knjigu

– Dovoljna je volja i ustrajnost. Također, mnoge su opterećene brojkom na vagi ne shvaćajući da se tijelo mijenja te da u dobi nakon 35 godina. čak i ako održavate težinu, struktura se mijenja i vizualno ste bez tonusa. A za dobiti nešto malo mišića potrebni su mjeseci i mjeseci rada – objašnjava trenerica.

Uz kvalitetne treninge i dobru prehranu moguće je i nakon 40. godine zategnuti tijelo i izgubiti masnoće, ali naša sugovornica ističe da je za žensko tijelo s godinama bolje postići oblike s tonusom i mišićima nego biti premršave i bez mišića čemu nerijetko vodi gladovanje. Sve što je naučila, Andrijana Perković pretočila je u knjigu “Fit i zadovoljna nakon 40-e”.

– Imam klijentice u dobi od 40 do 60 godina i mnoge od njih izgledom bi mogle posramiti djevojke u dobi od 20 godina. Otkad vježbaju primijetile su da su im tegove povezane s perimenopauzom i menopauzom blaže, a pritom se nakon treninga odlično osjećaju i to utječe na njihov dan. Ženama u toj dobi ne trebaju iscrpljujući treninzi nakon kojih tri dana ne mogu ustati iz kreveta. Trening mora imati pauze i ne smije trajati predugo. Idealno je u ovoj dobi ići na tri treninga na tjedan uz vježbe snage s vanjskim opterećenjem ili vlastitim tijelom, a ostalo su lagane šetnje – savjetuje trenerica.

PEXELS

Kazala je i kako bi s godinama žene trebale težiti životnom stilu sa što više mira, a neke će pogriješiti u želji za gubitkom kilograma te krenuti intenzivnije u teretanu.

– Treninzi pet puta na tjedan nisu održivi zbog prevelike razine stresa. Trening nam mora dati snagu, a ne iscrpljivati nas. Valja se posvetiti sebi. Žene starije od 40 u hormonalnom su disbalansu, ne probavljaju hranu na isti način i pod pretpostavkom da jedete zdravo, svejedno hrana ne ulazi u stanice na isti način kao prije. To rezultira osjećajem gladi i pretjeranom konzumacijom, a ta se energija skladišti u tijelu u obliku masti – upozorila je naša sugovornica.

Smatra stoga da valja s ljubavlju prihvatiti i prigrliti svoje novo tijelo i sve njegove potrebe te se upustiti u drukčije iskustvo aktivnosti.

PEXELS

– Kad takva žena dođe u teretanu i naiđe na mladu trenericu ili trenera koji ne razumiju njezino stanje ni ono što proživljava, lako odustaju. Žene u perimenopauzi kao da su već otpisane, a o problemima s kojima se bore nitko ne priča. Kad kažu da su neispavane i bore se s nesanicom, liječnici odmahnu rukom i kažu da je to normalno. Nije normalno, jer neispavana sljedećeg dana neće moći funkcionirati – uvjerena je Andrijana koja se posvetila i online savjetovanjima te treninzima.

U nastojanju da pomogne sebi, pronašla je način kako pomoći drugima. Zaključila je da je fizička aktivnost odličan način za suočavanje s tegobama perimenopauze i menopauze, ali na način prilagođen novim potrebama tijela i usmjeren prema stvaranju ravnoteže i mira.

 

Povezani članci

Pomakni granice Vježbanje u menopauzi ključ je vitalnosti slika

Vježbanje u menopauzi ključ je vitalnosti

Ginekolozi kažu da prosječna žena u menopauzi provede trećinu života. Prijelaz iz reproduktivnog razdoblja u menopauzu prate broji simptomi i tegobe koji mogu značajno narušiti kvalitetu života. Usto, zbog hormonalne

[...]