Portal za promicanje zdravog života

Izbjegnite trovanje i pazite na pripremu hrane u ljetnim mjesecima

06.07.2024. | Željka Krmpotić
Pomakni granice Izbjegnite trovanje i pazite na pripremu hrane u ljetnim mjesecima slika
PEXELS

Zbog visokih temperatura bakterije ivirusi lakše će se razmnožavati u hrani, a kako biste izbjegli trovanje poduzmite korake zaštite i prevencije

Trovanje hranom ljeti se javlja češće nego u ostatku godine jer se zbog visokih temperatura hrana brže kvari i stvara podlogu za razvoj štetnih bakterija i virusa. Prepoznat ćete ga po simptomima koji uključuju proljev ili povraćanje. Da biste to izbjegli, valja znati kako kupovati, pripremati i čuvati hranu tijekom ljetnih vrućina.

PEXELS

Kupovina hrane

Datum proizvodnje i rok trajanja ključne su informacija na ambalaži koje će otkriti je li proizvod svjež, pa birajte one sa što kasnijim datumom. Također, izbjegavajte kupnju proizvoda čija je ambalaža zahrđala, oštećena ili napuhana, a iz Zavoda za javno zdravstvo Dubrovačko – neretvanske županije savjetuju i da provjerite uvjete u kojima se hrana čuva prije stavljanja na policu.

PEXELS

– Ne kupujte plavu ribu koja nije čuvana u ledu, te onu koja ne izgleda svježe. Kod nepravilnog čuvanja i kvarenja plave ribe postoji mogućnost trovanja histaminom! Mljeveno meso treba biti svježe samljeveno ispred kupca. Ne kupujte i ne jedite nezrelo voće i povrće, posebno krumpir, jer sadrži tvar koja se zove solanin i u većim količinama može biti štetan za zdravlje – preporučuju iz ZZJZ.

Dodaju i kako kremasti kolači trebaju stajati u hladnjacima na četiri stupnja Celzijeva, a savjetuju da u kupnji izbjegavate industrijske sladolede na kojima je vidljivo da su bili otopljeni te im je ljepljiva ambalaža kao i hranu koja je vidljivo promijenila senzorska svojstva poput boje, mirisa, okusa i izgleda.

STOCKCAKE

– Ne pretjerujte u količini hrane koju držite kod kuće i ne stvarajte zalihe. Sve tvari, pa tako i hrana, imaju svoj rok trajanja i, kada on prođe, ne samo da joj se smanjuje vrijednost i hranjivost, već može biti i štetna za zdravlje – stoji u preporukama Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.

Čuvanje namirnica

Pohrana namirnica također je ključna u očuvanju zdravlja, pa tako suhe i trajne namirnice poput riže, tjestenine, brašna i sličnih proizvoda čuvajte na suhom mjestu poput smočnice ili kuhinjskog ormarića. Polutrajne i lako kvarljive namirnice poput sira, jaja, narezaka, mesa, ribe i sličnih proizvoda obavezno čuvajte u hladnjaku na temperaturi do + 4 °C, dok zamrznute proizvode držite u zamrzivaču na -18 °C i imajte na umu da se takvi proizvodi, jedanput otopljeni, više ne zamrzavaju.

PEXELS

– Pazite na raspored namirnica u hladnjaku. Svježe meso pohranite na najnižoj polici kako biste spriječili kapanje njegovog soka po drugoj hrani. Mliječne proizvode čuvajte na hladnijoj polici. Jaja izvadite iz kartonske ambalaže, koja izvana može biti zagađena. Provjerite radi li hladnjak na optimalnoj temperaturi, osobito ako je pun namirnica ili ga često otvarate. Temperaturu hlađenja možete provjeriti tako da stavite termometar u najhladniji dio hladnjaka, uz stražnji zid blizu motora hladnjaka – temperatura ne smije biti viša od 4-5 °C – savjetuju iz HZJZ-a.

Trovanje hranom i kako se zaštiti prilikom pripreme

Nije tajna ni novost da je higijena jedan od glavnih čimbenika očuvanja zdravlja te da je važno prati ruke prije i poslije pripreme hrane. Redovito pranje ruku podrazumijeva pranje sapunom u tekućoj vodi, i to nakon korištenja toaleta, ulaska u stan, pripreme hrane, čišćenja nakon dodirivanja mesa, ribe ili jaja.

PEXELS

Prije i nakon pripreme hrane valja oprati radne površine, ali i pribor.

– Posuđe, pribor za jelo i daske za rezanje nakon svake uporabe dobro operite deterdžentom i vodom visoke temperature, da spriječite razmnožavanje bakterija. Plastične ili staklene daske za rezanje bolje su od drvenih. U pripremi svježih i kuhanih namirnica ne upotrebljavajte isto posuđe, daske za rezanje i noževe bez da ga prethodno operete. Redovito mijenjajte spužve i krpe za pranje, a krpe za brisanje moraju biti čiste i suhe. Preporučuje se uporaba jednokratnih, papirnatih ubrusa – kažu u HZJZ-u.

PEXELS

Također, hranu valja dobro pripremiti, pa tako u čistoj tekućoj vodi valja isprati voće i povrće, bez obzira hoće li se konzumirati sirovo ili kuhano i pečeno. Meso, ribu i ostale namirnice koje zahtijevaju termičku obradu valja dobro ispeći te izbjegavati da ostanu sirove ili polukuhane. Tijekom ljeta u tom smislu posebno valja pripaziti na pripremu i konzumaciju jaja.

– Dobrom termičkom obradom na minimalno 78 °C uništavaju se štetne bakterije poput listerija, salmonela, E. coli 0157 i kampilobaktera, dok je za uništenje spora klostridija potrebna termička obrada temperaturom iznad 100 °C. Ako spremate roštilj, pazite da je meso, posebice perad, dobro ispečeno i ne smije biti izvana pečeno, a iznutra sirovo – upozoravaju iz HZJZ-a.

PEXELS

Pripremljenu hranu servirajte odmah, a ako niste stigli pojesti sve, nakon što se ohladila na sobnu temperaturu i najkasnije unutar dva sata od pripreme, spremite je u hladnjak. Ondje može izdržati najviše dva dana.

– Hranu podgrijavajte samo jedanput i to do temperature ključanja. Važno je da postigne visoku temperaturu u svim dijelovima. Ako je podgrijana hrana samo topla, nije sigurno da je ispravna za jelo. Zamrzavajte samo svježe oprane namirnice i svježe pripremljenu hranu na temperaturi ispod -18 °C. Nakon odmrzavanja namirnice odmah pripremite i nemojte ih opet zamrzavati, a pripremljenu hranu dobro podgrijte i odmah konzumirajte – preporučili su iz HZJZ-a.

Povezani članci

Pomakni granice Eliminacijske dijete dugoročno su neodržive slika

Eliminacijske dijete dugoročno su neodržive

Dijeta bez ugljikohidrata, bez glutena, bez šećera, bez kruha, bez mlijeka, bez orašida… Brojni ljudi propagiraju različite vrste prehrambenih obrazaca koje nazivaju dijetama ograničavajući ili posve zabranjujući unos određenih namirnica

[...]