Portal za promicanje zdravog života

Fizioterapeut Venier: Ako imate trn u peti, vjerojatni uzrok je preopterećenje

25.06.2024. | Željka Krmpotić
Pomakni granice Fizioterapeut Venier: Ako imate trn u peti, vjerojatni uzrok je preopterećenje slika
FREEPIK

Trn u peti naziv je za ozljedu učestalu među rekreativnim i profesionalnim trkačima, a najčešće nastaje kao posljedica opterećenja

Iako trn u peti mnogi nazivaju upalom plantarne fascije, zapravo nema upalnog procesa koji prati bolove i ispravan termin je plantarna tendinopatija. Riječ je o strukturi koja povezuje petu i prste stopala, a mjesto na kojem se veže uz petu nosi najveće opterećenje tijela i pokreta – objašnjava fizioterapeut Sandro Venier, mag.cin. et bacc.physioth iz Zagreba.

bolovi u leđima, trn u peti, sandro venier, fizioterapuet, bolovi, liječenje, ozljede u teretani
PRIVATNA ARHIVA/ Fizioterapeut Sandro Venier ističe da privremeno korištenje uložaka ili jastučića za pete može ublažiti tegobe

Simptomi i životni stil

Ističe kako je najčešći simptom bol u prednjem dijelu pete koji se često javlja ujutro po ustajanju, a tijekom danas kretanjem se ublažava. Pogađa uglavnom fizički aktivne ljude, često trkače, ali je učestali problem i kod starijih pretilih i tjelesno neaktivnih osoba.

– Postoje blaži i teži oblici. Kod blažih oblika bol se javlja uglavnom kod većih opterećenja, dok se kod težih oblika bol intenzivira i može rezultirati ozbiljno narušenom kvalitetom života te ljudi ne mogu doslovno napraviti korak bez bolova – kaže Venier.

FREEPIK

Ističe da na pojavu bolova ne utječe samo pretjerano opterećenje, nego i životni stil koji uključuje stres, nedovoljno sna, lošu prehranu i cigarete.

Trn u peti nije razlog za prekid aktivnosti

– Pacijente koji dolaze s lakšim oblicima boli potičemo da se nastave baviti fizičkom aktivnošću. Idealno je nastaviti trenirati, ali valja prilagoditi brzinu i količinu trčanja te promijeniti loše životne navike. Cilj nam je za pacijenta pronaći način kako normalno nastaviti sa životom, a uz adekvatan plan trčanja i životnih navika to se može postići – kazao je naš sugovornik.

FREEPIK

Kad je pak riječ o težim slučajevima, nažalost potrebno je neko vrijeme prestati s trčanjem i sličnim aktivnostima.

Važnost treninga snage i jakosti

– Trkači često zanemaruju treninge snage i jakosti te kvalitetno zagrijavanje, pa im to svakako preporučujem. Kod najtežih slučajeva, nemamo izbora nego drastično smanjiti aktivnosti koje preopterećuju plantarnu fasciju. To znači da određeno vrijeme nema trčanja, a uz vježbe može se polako ojačati strukture stopala i potkoljenice. To može potrajati od nekoliko tjedana do nekoliko mjeseci, no nakon tog perioda i po oporavku cilj je ljude vratiti u pokret i trčanje – objasnio je fizioterapeut Venier.

PEXELS

Privremena pomoć

– Također, u nekim situacijama ljudima može biti korisno ako stave uloške u tenisice ili privremeno koriste silikonski jastučić za pete. Neće time ništa značajno biomehanički ispraviti, ali to može pomoći u rasterećenju tog dijela tijela tijekom tjelesne aktivnosti. Naravno, riječ je o kratkoročnoj strategiji koja pomaže u smanjivanju bolova, kao kad stavite flaster na ranu. Često pomaže i ako promijenite obuću u kojoj trčite. Možda su druge tenisice udobnije – preporučio je fizioterapeut Venier.

PEXELS

Također, stručnjaci kažu kako pojedinci mjesecima trpe bol prije nego što se jave stručnjaku. Time produbljuju problem i produžuju agoniju, a sve zajedno može utjecati na očekivano vrijeme oporavka.

 

Povezani članci