Tenisice za trčanje ili bilo koju drugu rekreaciju vrlo brzo će se zaprljati, a čišćenje je ponekad jednostavnije nego što mislite
Čišćenje obuće za vježbanje, bez obzira jesu li to tenisice za trčanje ili za teretanu, može potrajati najviše oko pola sata, a sva sredstva vjerojatno već imate kod kuće. Trčanje po prljavom gradskom asfaltu, livadama ili planinarskim stazama troši potplate tenisica i utječe na trakciju, a istovremeno uništava gornjište obuće koja postaje sve manje privlačna. Prljavština i prašina lako se mogu nakupiti na tkanini i vezicama. Također, neredovito održavanje može utjecati i na stvaranje neugodnog mirisa zbog znoja ili ako trčite po kiši i vlažnom vremenu, zbog čega ćete dodatno smanjiti životni vijek tenisica koje sigurno nisu bile jeftine.
Čime očistiti tenisice za trčanje
Potrebni su vam sapun ili detredžent za pranje rublja, ocat, voda, sudoper ili veliak zdjela te stara četkica z azube ili druga četkica s mekanim vlaknima. Prije čišćenja svakako provjerite stanje obuće. Ako tenisice imaju rupe ili napukline na potplatama, bacite ih. Isto vrijedi i ako pronađete veća oštećenja gornjišta, mjesta na kojima se odvaja tekstilni dio od potplata ili ako je riječ o značajnim oštećenjima unutarnjeg dijela obuće. Naime, takva oštećenja vode do rizika od nastanka žuljeva ili čak ozbiljnijih ozljeda tijekom fizičke aktivnosti.
Tenisice koje koristite za trčanej ili drugi oblik tjelovježbe trebaju biti udobne i sigurne jer im je zadatak čuvati cijeli lokomotorni sustav. Oštećenja također mogu rezultirati time da ćete, ako se tenisica raspadne tijekom trčanja, možda u punoj brzini riskirati ozbiljan pad, što pak može voditi do prijeloma. Ako vam je žao baciti obuću, koristite je za manje zahtjevne aktivnosti poput lagane šetnje ili možda rada u dvorištu. No ako je riječ o obući za sport, uklonite svaku mogućnost eventualnih problema.
Kako očistiti tenisice za trčanje
Provjerite od kojeg su materijala tenisice. Obično je riječ o kombinaciji koja uključuje najlonsku mrežu, pamuk, pleteni poliester i gumu. Za početak, tenisice bi trebale biti potpuno suhe. Ako ste u njima vježbali dan ranije, ostavite ih na balkonu ili drugom prozračnom mjestu da se osuše od znoja.
1. Suho četkanje
Četkicom najprije očetkajte gornjište i uklonite suhu prljavštinu, a potom na isti način očistite potplate. Ako je prljavština na potplatama tvrdokorna, nakon što ste očetkali krute komade prljavštine, nježno prebrišite potplat vlažnom krpom.
2. Čišćenje gornjišta
Nakon što ste očistili vidljivu krutu proljavštinu, uklonite vezice i uloške te četkicom očistite preostalu prašinu. U lavoru pomiješajte litru mlade vode i nekoliko kapi deterdženta za pranje suđa. U tu tekućinu uronite krpu za čišćenje, dobro je ocijedite te prebrišite tenisice sa svih strana, piše Cnet.
3. Čišćenje uložaka
Ulošci vjerojatno upijaju najviše znoja, š to znači da zahtijevaju dublje čišćenje od gornjeg vanjskog dijela tenisice. Možete ih, zajedno sa vezicama, staviti u mrežastu vrećicu i oprati u stroju za pranje rublja na nježnom ciklusu. To osigurava dubinsko čišćenje i svjež miris.
No, ako biste ih radije oprali ručno, možete koristiti gore spomenutu otopinu vode i deterdženta i mješavinu octa i vode u omjeru 1:1. Bez obzira koju otopinu za čišćenje koristite, dobro izribajte uloške i isperite ih čistom vodom.
4. Sušenje tenisica
Ovo je najlakši, ali i najdugotrajniji dio procesa čišćenja. Tenisice potpuno osušite prije nego što vratite vezice i uloške. Preporuka je da ih nikako ne stavljate u sušilicu ili blizu izvora topline jer toplina narušava oblik, može oslabiti ljepilo koje pričvršćuje tkaninu za potplat i ozbiljno oštetiti obuću. Tenisice možete sušiti na svježem zraku na otvorenom, ili pak u zatvorenom prostoru u sobi sa najmanje vlage u zraku.
Pranje u perilici rublja
Iako je najboljd ručno prati tenisice, neke od njih mogu se prati i u perilici rublja. Tenisice izrađene od pamuka, najlona i poliestera mogu se prati strojno, no da biste bili potpuno sigurni, provjerite što piše na naljepnici na donjoj strani jezika. Ondje su uopute proizvođača o održavanju. Ako niste pronašli takve upute, najbolje je ipak oprati ih ručno. Ako niste postigli čistoću kakvu ste željeli, ponovite postupak.