Ana Hrgovčić: Prekinula sam studij da bih stvarala svijet u staklenci
Ana Hrgovčić (26) iz Vinkovaca još od djetinjstva uživala je u zelenilu biljnog svijeta te se s radošću prisjeća kako je praznike znala provoditi kod bake u Bosni gdje je
[...]Smrznuto voće najbolji je način čuvanja viška zrelih plodova. Nema šećera, aditiva ni drugih dodataka koje ćete koristiti za pekmez ili kompot. Istina je da će zamrzavanje kod pojedinih plodova utjecati na teksturu, ali to ne mijenja činjenicu da se i nakon odmrzavanja voće može iskoristiti kao glavna zvijezda zobene kaše, deserta ili neke slastice.
– Konzumacija svježeg i smrznutog voća nam nudi širok raspon zdravstvenih prednosti zbog nutritivnog bogatstva. Svježe i smrznuto voće prepuno je esencijalnih vitamina, minerala, antioksidansa i vlakana koji su ključni za cjelokupno zdravlje našeg organizma. Ove tvari nam pomažu u jačanju imunološkog sustava, poboljšanju probave i podržavanju raznih tjelesnih funkcija -objašnjava dr.sc. Martina Linarić, nutricionistica i dipl. ing. prehrambene tehnologije.
Prednost je i što se gotovo sve može zamrznuti. Bobičasto voće, jabuke, trešnje, višnje ili kruške sačuvajte za štrudle, voćne kolače ili pite. Isto vrijedi i za banane, a ako bilo koji od tih sastojaka izmiksate štapnim mikserom uz dodatak grčkog jogurta ili bez njega, dobili ste ukusan sladoled. Tropskim voćem obogatite smoothieje ili ih jednostavno grickajte zaleđene kako biste se osvježili.
– Voće i povrće ima visok sadržaj vode, što vam može pomoći da ostanete hidrirani tijekom dana. Pravilna hidracija ključna je za cjelokupno zdravlje i može poboljšati razinu energije, kognitivne funkcije i fizičku izvedbu – istaknula je dr. Linarić.
To posebno dolazi do izražaja u vrućim ljetnim mjesecima kad nam je osvježenje i rashlađivanje jednako potrebno kao i dovoljna količina tekućine. Također, kad je riječ o praktičnoj strani, smrznuto voće u maloj je prednosti u odnosu na svježe.
– Smrznuto voće prikladna je opcija za zaposlene pojedince jer ima duži rok trajanja i dostupno je tijekom cijele godine. Lako se može dodati u smoothieje, zobenu kašu, jogurt ili napraviti zdravi sladoled – nastavila je naša sugovornica.
– Redovita konzumacija svježeg i smrznutog voća i povrće može pomoći u smanjenju rizika od srčanih bolesti i moždanog udara. Visoke razine vlakana, kalija i antioksidansa u voću mogu pomoći u snižavanju krvnog tlaka, razine kolesterola i kroničnih upala u tijelu. Voće i povrće je male kalorijske vrijednosti, nutritivno jako bogato i zbog visokog sadržaja vlakana poboljšavamo funkciju probavnog sustava, zdravlje crijevnog mikrobioma kao i osjećaj sitosti. Tako smanjujemo vjerojatnost za prejedanjem – istaknula je Linarić.
Udio vode u voću ovisi o tome kakva će mu biti tekstura nakon odmrzavanja i hoće li biti kašasto ili ne. Voće s korom ogulite, a sve ostalo dobro operite. Također, prije stavljanja u vrećicu, voće u jednom sloju složite na foliju ili pladanj te zamrznite tako, a tek onda ga slažite u vrećice i vratite u zamrzivač.
Bobičasto voće poput borovnica, ribizla ili grožđa dodatno osušite kuhinjskim ubrusom prije stavljanja na pladanj i prebivanja u vrećicu.
Jagodičasto voće poput kupina, malina ili jagoda puno je osjetljivije, pa pripazite da budete vrlo nježni kod pranja i sušenja, a pripremite ga kao i bobičasto voće, prethodnim zamrzavanjem na pladnju. Jagode možete narezati na manje komade i također osušiti prije zamrzavanja.
Jabučastom voću ogulite koru, uklonite sjemenke i nasjeckajte ga na komadiće veličine zalogaja. Nakon zamrzavanja na pladnju, stavite ga u vrećicu i uklonite zrak iz nje prije vraćanja u zamrzivač.
Koštuničavom voću poput višanja, trešanja, marelica, breskvi, šljiva i ostalim sličnim voćkama obavezno uklonite košticu prije postavljanja na pladanj i zamrzavanja.
Citruse poput limuna ili naranči narežite na kriške prije smrzavanja na foliji, a iz vrećice u koje ćete ih pohraniti istisnite zrak.
Lubeničasto voće poput lubenice i dinje prije zamrzavanja očistite od koštica i uklonite koru, a zatim narežite na kockice i prethodno zamrznite na pladnju. Možete ih staviti u vrećicu, a pojedinci sugeriraju da je puno bolje držati ih u posudi s poklopcem i koristiti kao dodatak piću ili osvježavajući sastojak voćnih krema.
Orašasto voće također možete čuvati u zamrzivaču. Primjerice, očišćene orahe stavite u posudu ili vrećicu koja se može hermetički zatvoriti i potom zamrznite te nakon odmrzavanja koristite kao da su svježi. Preporuka je da ne zamrzavate mljevene orahe, nego cijele koje potom možete samljeti nakon odmrzavanja. Vrlo je važno da je posuda u kojoj ih čuvate hermetički zatvorena jer orasi upijaju mirise.
Ana Hrgovčić (26) iz Vinkovaca još od djetinjstva uživala je u zelenilu biljnog svijeta te se s radošću prisjeća kako je praznike znala provoditi kod bake u Bosni gdje je
[...]Beč je blizu, autoceste su izvrsne, a za vrlo pristojne cijene može se pronaći odgovarajući smještaj. Ne morate jesti u skupim restoranima jer su na svakom koraku trgovine ili pak
[...]Među najučestalijim zdravstvenim tegobama modernog svijeta su bolovi u leđima, a znanstvenici procjenjuju da će od njih patiti čak 90 posto ljudi najmanje jedanput u životu. Ujedno, to je najčešći
[...]