Portal za promicanje zdravog života

Ples na svili: U Puli 1. lipnja organiziraju natjecanje u zračnim akrobacijama

30.05.2024. | Željka Krmpotić
Pomakni granice Ples na svili: U Puli 1. lipnja organiziraju natjecanje u zračnim akrobacijama slika
PRIVATNA ARHIVA

Čak 78 natjecatelja iz Hrvatske i svijeta pokazat će svoje umijeće u zračnim akrobacijama te predstaviti pulskoj publici vještinu plesa na svili

Ples na svili nije nova disciplina i već je dugi niz godina prisutan u Hrvatskoj. Riječ je o izvedbenoj umjetnosti koja uključuje ples u zraku, a razvila se iz cirkuske vještine. Osim na svili, plesati se može i na trapezu, hammocku ili hoopu.

Zahvaljujući gracioznosti pokreta i dojmljivim vizualnim efektima, plesači na svili nerijetko su gosti koji svojim programom daju dodatni sadržaj raznim javnim događanjima.

Klubovi iz Hrvatske i regije

No prvi put u Hrvatskoj 1. lipnja u Puli, u sportskoj dvorani OŠ „Veli Vrh“, održat će se međunarodni turnir natjecateljskog karaktera u plesu na svili. Predstavit će se 78 natjecatelja i natjecateljica raspoređenih u sedam klubova iz Hrvatske, jedan iz Slovenije i dva iz Bosne i Hercegovine, a ocjenjivat će ih međunarodni tim sutkinja: Dana Auguštin (Aerial Circus, Ljubljana), Ella Hummel (Pepe Arts, Munich/Bruxelles), Zvjezdana Dervić, (AerialSilk Banja Luka) i Martina Pavlović (Traumatic Arts, Zagreb).

Denisa Brizić, Lea Komel i Anja Novković. ples na svili, natjecanje, akrobacija, zračne akrobacije, pula
PRIVATNA ARHIVA

– Ovo će biti prvi takav turnir u Hrvatskoj posvećen isključivo plesu na svili. Naime, do sad je ples na svili bio zastupljen samo kao jedna od disciplina na natjecanjima plesa na šipci. Time je događaj vrlo značajan i za Pulu i Hrvatsku ali i za susjedne zemlje – pričaju idejne začetnice natjecanja Denisa Brizić, Lea Komel i Anja Novković.

Denisa Brizić, Lea Komel i Anja Novković. ples na svili, natjecanje, akrobacija, zračne akrobacije, pula
PRIVATNA ARHIVA/ Denisa, Lea i Anja organizirale su natjecanje u nadi da će popularizirati ovu vještinu

Cilj natjecanja

Ideju su realizirale kroz Udrugu Cirkus Nit sa željom da stvore prostor za okupljanje svih svilašica i svilaša, klubova i individualaca, iz cijele zemlje i svih susjednih zemalja, kako bi se svi upoznali i međusobno povezali, potencijalno ostvarili nove suradnje, a gdje će i nove mlade generacije dobiti priliku nastupiti pred publikom i sutkinjama.

FREEPIK

Ples na svili kao umjetnost

– U svijetu cirkuske discipline polaznici studiraju u cirkuskim školama jer ih se smatra izvedbenim umjetnostima, ravnopravnima kazališnim i dramskim umjetnostima. Prijemni za cirkuske škole su zahtjevni i konkurencije su jake. Iz škola izlaze profesionalni izvođači spremni za velike i skupe produkcije predstava s adekvatno profesionalnim plaćama. Kod nas sama riječ „cirkus“ još uvijek budi mnoge predrasude degradirajućeg tona – upozorila je Anja Novković.

ivan šeparović, stomatolog, ples na svili, posao, hobi
PRIVATNA ARHIVA/Alen Koc Kocić

Upravo kako bi se predrasude smanjile te kako bi umjetnost približili široj publici, organizatori se nadaju velikoj posjećenosti publike i podizanju svijesti o njihovom radu. Naime, da bi netko bio dobar plesač na svili, nužna je kvalitetna fizička spremna koju se brusi kroz zahtjevne treninge.

Zahtjevni treninzi

– Treniraju se snaga, izdržljivost, fleksibilnost i akrobatika. Rade sve mišićne skupine, a dominira snaga gornjeg dijela tijela. Masnice i ogrebotine od tkanine su uobičajena pojava i zapravo nije nimalo nježno. Ali je zato vrlo adiktivno i svima vrlo pozitivno utječe na život. Gradi samosvijest u vlastite sposobnosti i jača samopouzdanje ali zadržava uzemljenost ega. Potiče se zajedništvo kroz podršku i navijanje za druge – objasnila je Anja dodajući kako je na treninzima najčešća rečenica koju si uzajamno upućuju „Možeš ti to“.

Prvi nastup

Velika izvođačka scena u Hrvatskoj dosad nije imala priliku okupiti se, međusobno upoznati i razmijeniti iskustva ili odmjeriti vještine u zdravom sportskom duhu koji potiče napredak.

– Takav event je veliki poticaj za osobni rad kao i za rad škola i trenera tj. trenerica na poboljšanju performansi. Turnir će mnogima biti prvi ili jedan od prvih nastupa pred publikom. Cilj turnira je stvaranje zdrave, podržavajuće, inspirativne i motivirajuće atmosfere, ne samo na turniru već i ubuduće, među svim školama i državama – zaključila je Anja pozivajući građane da im se pridruže i upoznaju njihov rad te ga podrže.

Povezani članci