Portal za promicanje zdravog života

Trenerica Perković: Nadutost i valunzi nisu nešto što trebate trpjeti – evo kako ih pobijediti

11.08.2024. | Željka Krmpotić
Pomakni granice Trenerica Perković: Nadutost i valunzi nisu nešto što trebate trpjeti – evo kako ih pobijediti slika
FREEPIK

Trenerica Andrijana Perković posvetila se radu sa ženama u perimenopauzi te kaže da simptome kao što su nadutost i valunzi možete ublažiti

Nadutost, valunzi, promjene težine, promjene raspoloženja, glavobolje i niz drugih tegoba dio su velikih promjena svrstanih pod zajednički nazivnih perimenopauze. Riječ je o razdoblju koje može potrajati i do 10 godina uoči menopauze, a mnoge žene osjećaju tegobe koje su toliko izražene da im narušavaju kvalitetu života.

– Mnogi stručnjaci kažu da je to normalno, ali ja se ne bih složila. Nije normalno da stalno osjećate nadutost ili navale vrućine koje vas ometaju u svakodnevici. Mnoge žene pate od nesanice, pa su sljedeći dan umorne i ne mogu funkcionirati. Sve to utječe na kvalitetu njihovog života – upozorava trenerica Andrijana Perković koja se posvetila proučavanju povezanosti tjelovježbe i simptoma menopauze.

andrijana perković, perimenopauza, menopauza, vježbanje, trening, valunzi, nadutost, menopauza
PRIVATNA ARHIVA

Kaže da je tjelovježba upravo ono što ženama u toj životnoj fazi treba, ali ne na način na koji vježbaju djevojke i mlade žene.

– S godinama raste razina hormona stresa kortizola, a vrlo intenzivna tjelovježba također je stres za tijelo i doprinosi oslobađanju tog hormona. Kortizol je odgovoran za niz tegoba, pa i za gomilanja masnoća na trbuhu. Upravo zbog toga žene u zreloj dobi ne mogu pristupiti treninzima na isti način kao mlade žene – objašnjava trenerica Perković.

Ograničite treninge

Kaže kako stoga preporučuje ženama u zreloj dobi najviše tri treninga na tjedan.

FREEPIK

– To su treninzi koji moraju uključiti treninge snage s vanjskim opterećenjem ili težinom vlastitog tijela, a u ostalim danima važno je relaksirati se uz lagane šetnje u prirodi – preporučuje trenerica.

Kaže kako se također mnoge žene žale na navale vrućine i misle da bi im valunzi mogli narušiti rutinu vježbanja.

– To također nije točno. Valunzi su samo krivi signali tijela mozgu i treba ih prigrliti. Nipošto nisu razlog za preskakanje treninga. Naime, svojim klijenticama preporučujem da na trening ponesu dodatni, manji ručnik. Ako im se usred treninga dogodi valung, preporučujem im da se zaustave na pet minuta i ohlade. Ručnik valja uroniti u hladnu vodu, ocijediti i staviti oko vrata – to će im pomoći da se još brže rashlade – savjetovala je Perković objašnjavajući da nakon što je val vrućine prošao, valja prionuti treningu i nastaviti gdje ste stali.

FREEPIK

– Također, mnogi reklamiraju neku posebnu odjeću za teretanu, što također smatram posve nepotrebnim. Dovoljna je obična, pamučna majica i neke rastezljive tajice. Iskušajte ih kod kuće. Ako u njima bez problema možete napraviti čučanj, ne stežu vas ni ne smetaju na druge načine, onda je to najbolja oprema koja vam treba – odlučna je trenerica te dodaje da u teretanama nitko ne gleda odjeću koju netko nosi niti su skupocjene marke važne za izvedbu treninga.

– Nekad sam i ja kupovala marke, ali što god stavila na sebe, dok mi se tijelo nije oblikovalo bila sam nezadovoljna. Sad su mi dobre i majice od tri eura. Prema tome, važno je da je odjeća čista i uredna, a da ste vi došli s voljom da promijenite zdravstveni status. Sve ostalo je nevažno – zaključila je Perković.

FREEPIK

Nadutost i valunzi mogu se ublažiti prirodnim sredstvima

Stručnjaci kažu da valunge ublažava smanjeni unos kofeina, alkohola i začinjene hrane. Pomaže i prestanak pušenja, a navodno će pomoći i čajevi od raznog ljekovitog bilja kao što su kadulja, matičnjak i cimicifuga.

Preporuke su, kad je riječ o prehrani, povećati konzumaciju namirnica koje sadrže fitoestrogen. To su, primjerice soja, bademi ili zobene pahuljice. Ipak, ako je riječ o tegobama koje vam značajno narušavaju kvalitetu života, konzultirajte se s liječnikom koji vam može propisati hormonske nadomjestke ili pak preporučiti lijekove koje možete kupiti u ljekarnama bez recepta. Na tržištu je puno proizvoda koji navodno pomažu u ublažavanju različitih tegoba povezanih s menopauzom, pa se svakako prije kupnje informirajte o njihovoj kvaliteti i učinkovitosti kako ne biste bespotrebno bacali novac.

Povezani članci

Pomakni granice Vježbanje u menopauzi ključ je vitalnosti slika

Vježbanje u menopauzi ključ je vitalnosti

Ginekolozi kažu da prosječna žena u menopauzi provede trećinu života. Prijelaz iz reproduktivnog razdoblja u menopauzu prate broji simptomi i tegobe koji mogu značajno narušiti kvalitetu života. Usto, zbog hormonalne

[...]