Portal za promicanje zdravog života

Koja lubenica je najslađa? Ovo su trikovi za kupnju

06.08.2024. | Željka Krmpotić
Pomakni granice Koja lubenica je najslađa? Ovo su trikovi za kupnju slika
STOCKCAKE/AI

Lubenica je kraljica ljeta i uz brojne nutritivne prednosti nosi osvježavajući šarm jednostavnosti jer sve što trebate je kupiti najslađi plod

Dobro rashlađena lubenica nudi osvježenje kad su dani najtopliji, no nije svejedno kakvu ste kupili. Mora biti sočna i slatka, a kad je zarežete, njezin opojni miris širi se cijelim domom.

STOCKCAKE/AI

Ako kupujete polovicu lubenice, zadatak pronalaska najukusnije puno je lakši je možete vidjeti boju i koštice, ali i teksturu. To će već puno otkriti o okusu. Ako vam se čini da je boja previše tamna ili su koštice svijetle, zaobiđite jednako kao i onu lubenicu koja nije zaštićena folijom. Također, ako je tekstura pomalo zrnata ili ima puno žilica, velika je vjerojatnost da nećete biti zadovoljni.

STOCKCAKE/AI

Slatka lubenica

Stručnjaci kažu da okus lubenice uglavnom ovisi o sorti, pa su tako neke od njih izrazito crvenog mesa, ali sadrže manje šećera. Također, veličina lubenice nema veze sa zrelošću, a kuckanje po kori navodno pomaže da utvrdite ima li zvonki zvuk kakav se javlja kod zrelih lubenica. Naravno, za tako nešto potrebno je dobro izvježbano uho ili makar više zrelih lubenica za usporedbu, što je teško ostvariti. Kad je pak riječ o težini, stručnjaci drže da valja birati one lubenice koje će, kad ih podignete, biti teže nego što izgledaju. To je navodno znak da su pune vode.

PEXELS

Obratite pozornost na koru. Tamnozelene lubenice su zrelije, a u to ćete se uvjeriti ako prilikom rezanja imate dojam kao da se pod nožem kora doslovno razdvaja. Mjesto na kojem je lubenica ležala na tlu mrlja je koja bi trebala biti žute boje, dok je svijetla boja znak da plod nije dozrio. Ako je moguće, pogledajte i peteljku lubenice. Ako je peteljka sasušena i smeđa, jasno je da je od berbe prošlo puno vremena i lubenica sigurno više nije svježa. Peteljka bi trebala biti zelena.

PEXELS

Čuvanje i zamrzavanje

Nema dvojbe da će, ako ste odabrali pravu, lubenica brzo nestati i nećete je morati dugo čuvati u hladnjaku. Ipak, u slučaju potrebe, dobro je znati da će pokrivena folijom polovica izdržati u hladnjaku do tri dana. Nakon tog vremena pomalo počinje gubiti boju i okus i sigurno više neće biti jednako ukusna. Kako biste je spasili, možete je i zamrznuti.

STOCKCAKE/AI

Nikako ne stavljajte cijele lubenice na zamrzavanje jer osim što je nećete moći prerezati, mogla bi prsnuti u zamrzivaču. Narežite je na kockice koje ćete zamrznuti na pladnju, a potom premjestiti u vrećicu. Pohranjene u vrećici, lubenice možete čuvati zamrznute do godinu dana. Zbog velikog udjela vode, nakon odmrzavanja tekstura lubenice se mijenja. Međutim, možete je pripremati u kombinaciji s drugim namirnicama. Iskoristite kockice u osvježavajućim pićima, sladoledima ili drugim delicijama, a od njih možete pripremiti i ukusne smoothieje ili sokove te kreme. Primjerice, ukusna krema na bazi lubenice jednostavna je i sve što trebate je u blender ubaciti zamrznutu bananu, kockice lubenice i bademovo mlijeko. Izmiksajte smjesu i poslužite je kao ukusnu kremu, ili opet zamrznite i iskoristite kao sladoled.

PEXELS

Višak lubenice možete pretvoriti i u sirup, džem ili slatko od lubenice. Imajte na umu da je i kora lubenice jestiva, pa je iskoristite u salatama ili u juhi, a možete je i ukiseliti. Pronađite recept koji vam se najviše sviđa i krenite u akciju – sezona slasnih lubenica je samo tijekom ljeta, pa iako se danas u trgovačkim lancima mogu kupiti u svako doba godine, najslađe su lokalne i domaće. Sačuvajte ih nekom od metoda konzerviranja te uživajte u raskošnim aromama kad je ljeto već davno iza vas.

Povezani članci

Pomakni granice Je li promjena navika lakša preko ljeta? slika

Je li promjena navika lakša preko ljeta?

Promjena navika počinje od ponedjeljka, od sutra, od Nove godine… Sve su to obećanja koja dajemo sami sebi i onda ih ponovo i ponovo uspijemo prekršiti jer baš tog ponedjeljka

[...]