Italija autom u 12 dana – drugi dio
Talijanska avantura života iz predivne Toscane odvela nas je u glavni grad Rim, odnosno u pokrajinu Lacij
[...]Najvažnija zadaća jastuka je podrška u položaju za spavanje tijekom cijele noći. Pravi jastuk trebao bi držati glavu, vrat i kralježnicu u neutralnom položaju i podržavati prirodnu zakrivljenost kralježnice. Održavanje neutralne kralježnice ne samo da ublažava bolove u vratu, već i pritisak u cijelom tijelu. Ako niste sigurni kako prepoznati je li vam kralježnica u neutralnom položaju, provjerite jesu li vam uši u liniji s ramenima, a brada u liniji s prsnom kosti.
Kod odabira jastuka valja uzeti u obzir niz čimbenika. Iako svaki položaj spavanja zahtijeva drugačiju vrstu jastuka kako bi se održala postura, pojedinci više vole jastuke punjene perjem dok su drugima draži oni punjeni vlaknima, treći su skloniji memorijskoj pjeni. Dio ljudi bira ekološki prihvatljive materijale, dok su pojedinci skloniji umjetnim materijalima. No bez obzira na osobne preferencije, jastuk bi uvijek trebao podržavati zdravo držanje.
Ljudima koji spavaju na leđima potreban je jastuk srednje visine i srednje čvrstoću. Osim toga, spavačima na leđima mogli bi odgovarati jastuci punjeni materijalima koji dobro podnose pritisak, poput memorijske pjene. Srednja visina pomoći će u smanjenju pritiska u vratu i ramenima tako što će stvoriti mekanu podlogu između vas i madraca. Ako je jastuk previsok, glava će vam biti podignuta prema gore što može rezultirati bolovima u vratu. Ako pak jastuk nije dovoljno visok, glava će biti u preniskom položaju i neće vam biti udobno, piše Sleepopolis.
Srednja čvrstoća jastuka će omogućiti da glava bude u ravnini s kralježnicom i osigurati da se jastuk neće spljoštiti tijekom noći. Ako je jastuk premekan, vjerojatno će izgubiti oblik pod težinom glave. Materijali koji su dizajnirani da se prilagode pritisku mogu poslužiti u tome da održe glavu u neutralnom položaju u odnosu na vrat.
Proizvođači sve više dizajniraju jastuke koje korisnici mogu prilagoditi svojim specifičnim potrebama, pa tako neki jastuci imaju središnji umetak koji se može ukloniti. To omogućuje eksperimentiranje s visinom i čvrstoćom. Osim toga, mnogi jastuci nude podesive ispune, što znači da možete otvoriti patentni zatvarač navlake i manipulirati unutarnjim punjenjem dok ne pronađete osjećaj i potporu koji najbolje odgovaraju vašem tijelu. Ovo je osobito korisno za one koji spavaju kombinirano ili za ljude koji nemaju omiljeni stil spavanja.
Ljudima koji se bore s viškom topline namijenjeni su jastuci sa svojstvima hlađenja. Neki od njih imaju jastučić s gelom za hlađenje na jednoj strani jastuka, održavajući tu stranu hladnom cijelu noć. U međuvremenu, spavači koji žele da im cijeli jastuk bude ledeno svjež, trebali bi težiti jastucima s hladnom pređom ili fazno promjenjivim materijalom utkanim u tkaninu. Konkretno, materijal s promjenom faze dizajniran je tako da jastuk djeluje kao da stega ohladili u hladnjaku i vrlo je hladan na dodir.
Kako bi zadržali neutralnu kralježnicu i zdravo držanje, osobe koje spavaju na boku trebaju visok jastuk sa čvršćom potporom. Za spavače na boku također su lepršavi materijali poput kapoka ili paperja posebno korisni jer se mogu oblikovati.
Jastuk s višim profilom podići će glavu tako da bude u neutralnoj ravnini s kralježnicom. Osim toga, visoki jastuk ublažit će pritisak u ramenu i pobrinuti se da ono ne podnosi težinu tijela. Ako osjećate kao da vam se rame duboko utiskuje u madrac dok ležite u bočnom položaju, nemate dovoljno visok jastuk.
Jastuci srednje čvrste ili čvrste razine potpore služit će da vam glava i vrat budu u liniji s kralježnicom tijekom cijele noći. Ako vam je jastuk premekan, glava će se postupno spustiti tijekom spavanja i kralježnica više neće biti u neutralnom položaju. Probudit ćete se ukočenog vrata. Na čvršće jastuke možda ćete se morati navikavati, pa su odličan izbor punila lepršavi materijali poput kapoka ili paperja.
Samo zato što je jastuk dizajniran da hladi ne znači nužno da je i dizajniran da upija vlagu. Dakle, ako prolazite kroz menopauzu ili ste skloni noćnom znojenju, najbolje je birati materijale koji su prirodno upijajući. Poliester, Tencel i bambus izvrsni su primjeri materijala koji nisu dizajnirani da budu hladni na dodir, ali će odvoditi vlagu dok spavate.
Ako imate osjetljivu kožu ili ste skloni prištićima, rješenje bi mogli biti jastuci izrađeni od potpuno prirodnih materijala. Organski pamuk, celulozna vlakna i prirodni lateks dobre su opcije za spavače koji traže organske, hipoalergene materijale. I zapamtite, ne morate birati između pokrovne tkanine i unutarnjeg punjenja. Postoje mnoge marke posteljine koje koriste isključivo prirodne materijale za izradu svih svojih dodataka za spavanje.
Postoji razlog zašto je memorijska pjena toliko popularna. Međutim, ono što se spavačima ne sviđa uvijek kod memorijske pjene je to što zadržava tjelesnu toplinu. Stoga težite jastucima punjenim usitnjenom memorijskom pjenom radije nego jednim čvrstim komadom pjene. Pojedinačni komadići mogu se slobodno kretati unutar navlake jastuka, što omogućuje bolju prozračnost. Na ovaj način jastuk raspršuje toplinu vašeg tijela, a vi i dalje uživate u klasičnom osjećaju memorijske pjene.
Osobe koje kombiniraju spavanje na leđima i na boku trebale bi težiti jastucima koji imaju podesivo punjenje. Tako možete personalizirati jastuk kako bi se prilagodio položajima u kojima najčešće spavate.
Pojedini stručnjaci predlažu potpuno izbjegavanje spavanja na trbuhu, budući da taj položaj može postaviti gornje vratne kralježnice u krajnju rotaciju ili ekstenziju. U biti, to znači da ste u većem riziku od naprezanja vrata i pritiska na donji dio leđa ili trbuh. Da biste izbjegli takve tegobe, potrebna je kvalitetna potpora jastuka.
Kako bi održali neutralnu ravninu kralježnice, spavači na trbuhu trebaju jastuk nizak jastuk. Ako je visina jastuka previsoka, glava će biti podignuta prema gore. Jastuk treba podržavati prirodnu krivulju kralježnice. Najbolje će odgovarati jastuci s mekom potporom. Što je jastuk čvršći, to je vjerojatnije da će vam se vrat izdignuti izvan ravnine kralježnice, a tada se javlja bol.
Jastuci punjeni perjem ili paperjem idealni su za osobe koje spavaju na trbuhu. Ti se materijali lako sabijaju. Također, vrlo su prilagodljivi, što dobro odgovara osobama koje spavaju na trbuhu i vole prihvatiti donju stranu jastuka, a ne ležati s rukama na boku. Pronalaženje jastuka s podesivim punjenjem također je bonus, jer možete sami odrediti visinu jastuka.
Kako bi poduprli određene položaje ili tipove tijela, jastuci često mogu biti tupih oblika ili imaju duboke konture. Nažalost, ovo nije idealno za one koji koriste jastučnice. Ako imate svilenkaste, ukrasne komade koje ste jedva čekali koristiti, ciljajte na jastuk tradicionalnog oblika. Birajte tkanine poznate po svojoj glatkoj, hipoalergenskoj prirodi poput Tencela ili organskog pamuka.
Paperje je idealno za spavače na trbuhu jer se može oblikovati i lako sabiti. Međutim, ne žele svi spavati na životinjskim proizvodima. Alternative su Polygel i mikrovlakna koja nalikuju perju, ali nisu potekli od životinja. Ovo je također bonus za ljude kojima je prioritet lako pranje, jer se alternativni jastuci od paperja obično mogu prati u perilici rublja.
Ako želite da vaš jastuk postane nešto još više, potražite robne marke posteljine koje su uključene u programe društvenog utjecaja. To mogu biti tvrtke koje doniraju madrace i posteljinu potrebitima ili sade po jedno stablo za svaki madrac koji prodaju.
Talijanska avantura života iz predivne Toscane odvela nas je u glavni grad Rim, odnosno u pokrajinu Lacij
[...]Iz Zagreba do Venecije automobilom ćete stići za manje od četiri sata, što je čini idealnom destinacijom za jednodnevni izlet
[...]Nije lako odvažiti se na promjene, a u tome nas često koče strah od neizvjesnosti i neuspjeha ili loša prethodna iskustva
[...]