Istegnuće mišića je među najčešćim ozljedama trkača i može se spriječiti
Istegnuće mišića je među najčešćim ozljedama trkača i može se spriječiti
11.09.2024. | Željka Krmpotić
Sportske ozljede nastaju zbog niza čimbenika, a stručnjaci kažu da je istegnuće mišića najčešće rezultat nedovoljne spremnosti na napore
Trčanje visokog intenziteta, nagle promjene smjera, naglo usporavanje i slični pokreti među najčešćim su situacijama kad se javlja istegnuće mišića.
– Ovisno o sportu, najčešće ozljede su stražnje lože, lista i rectusa femorisa tj. dijela kvadricepsa. Takve ozljede mogu se prema težini svrstati u tri kategorije, od blage ozljede koja prolazi kroz dva do tri tjedna, preko umjerene koja zahtijeva nešto duži oporavak, te u konačnici rupture kao komplicirane ozljede koja ponekad može zahtijevati i operativni zahvat, a oporavak je dug i zahtjevan – objašnjava mag. fizioterapije Leon Rogina iz Osijeka.
Fizioterapeut ističe da se ozljeda najčešće javlja u situacijama kad tijelo naglo izlažemo velikim naporima na koje ga nismo prethodno pripremili.
– Recimo, ako nisam trčao cijelu zimu i jesen i onda s prvim proljetnim zrakama odlučim sprintati. To nije dobra ideja jer se nisam dugo bavio tom aktivnošću, nisam vježbao mišiće u tim pokretima i njihova razina kontrakcije nije ista kao kad se time bavite neki duži period. Naravno da možete u takvoj situaciji očekivati istegnuća i ozljede – nastavlja Rogina objašnjavajući kako se tako najčešće može ozlijediti stražnju ložu i rectus femoris, a list tijekom printa i doskoka.
Istegnuće mišića u više stupnjeva
Kako se mišići sastoje od vlakana, kod blagog oštećenja ostaju čitava, no kod umjerenog oštećenja već se javlja pucanje vlakana na pojedinim dijelovima što rezultira smanjenjem snage. Kod rupture kao najtežeg oštećenja mišićna se vlakna odvajaju i doslovno pucaju.
Ako osjetite iznenadnu bol i napetost u mišićima, ali nema oticanja tkiva ni gubitka snage, vjerojatno je riječ o istegnuću koje zahtijeva da se zaustavite i odmorite te pružite oštećenom tkivu priliku da se oporavi. Osjećat ćete napetost i nelagodu u tom mišiću do tjedan dana i nema posebnom tretmana ni liječenja koje bi ubrzalo oporavak.
Modrice, otok tkiva i intenzivna bol mišića znak su da se javilo umjereno oštećenje, a ako tome pridodate i nagli pad snage mišića, vrlo je vjerojatno kako je riječ o umjerenom istegnuću. Preporuka stručnjaka je također odmah zaustaviti aktivnost kojom se bavite. Oporavak traje do tri tjedna, a već nakon mjesec dana možete se vratiti treninzima.
Snažna bol, ukočenost i nemogućnost kretanja uz veliku oteklinu i nastanak modrice simptomi su koji ukazuju na to da je došlo do rupture mišića. Ozlijeđeni mišić također se skuplja, pa ispod kože možete primijetiti čudne izbočite. U tom slučaju najpametnije je javiti se na Hitnu kako bi sanirali ozljedu nakon koje oporavak traje do mjesec i pol, a rehabilitacija može potrajati i do pola godine.
Rehabilitacija ozljede
– Kroz rehabilitaciju vježbamo taj mišić u opsegu pokreta koji je tolerantan da klijent ne osjeća veliku bol i nezgodu te se s vremenom vježbe otežavaju dok se ne vrati snaga. Slijede sve brže i brže aktivnosti koje namećemo ozlijeđenom mišiću dok se u konačnici ne dođe do stanja kakvo je bilo prije ozljede pa se onda od laganog jogginga prelazi na puni sprint – priča fizioterapeut Rogina dodajući kako u drugim sportovima profesionalci i rekreativni mogu doživjeti ozljede različitih mišića.
– Recimo, kod dizanja utega može doći do oštećenja mišića prsa, pa onda valja smanjiti treninge bench pressa i sličnih vježbi te dati vremena mišićima za oporavak. Princip oporavaka vrijedi za sve mišićne skupine jednako, a to znači da se krene isprva s najlakšim verzijama vježbi koje se s vremenom opterećuju kako bismo postigli napredak, a kad je riječ o rehabilitaciji, to znači povratak u stanje prije ozljede – zaključio je Rogina.
Za naše čitatelje ultra trail trkač Igor Bajtl (49) iz Rijeke otkrio je kako premostiti svladavanje uzbrdica tijekom utrke. – Ako je riječ o dugim utrkama, za uzbrdice se koriste
Iako trn u peti mnogi nazivaju upalom plantarne fascije, zapravo nema upalnog procesa koji prati bolove i ispravan termin je plantarna tendinopatija. Riječ je o strukturi koja povezuje petu i
Ozljede u teretani su, u usporedbi s drugim sportovima poput nogometa ili košarke, vrlo rijetke. No mogu se pojaviti određene teškoće i ozljede, najčešće u području ramena, leđa i koljena